Vůně hub i chuť jablek. Dva odstíny podzimních výstav v Mariánských Lázních
Většina lidí si Mariánské Lázně ihned spojí s dlouholetou tradicí lázeňské péče. Dále s krásnými parky, s hlavní promenádou s pseudobarokní kolonádou z roku 1889, unikátní Zpívající fontánou a Parkem Boheminium s miniaturami českých stavebních skvostů.
Někteří možná navíc s faktem, že lázeňský trojúhelník Karlovarského kraje (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně) byl v červenci 2021 zapsán na Seznam světového dědicřtví UNESCO.
Ovšem vyjmenovat některé z místních tradičních akcí by pro mnohé bylo skutečným oříškem. V Mariánských Lázních se přitom v posledních letech zabydlely hned dvě. A obě shodou okolností na podzim. Každá z těchto akcí voní jinak, avšak obě se staly velmi populárními.
Výjimečná výstava hub
Na Hlavní ulici, naproti parku před Hotelovou školou, se nachází budova Správy CHKO Slavkovský les. A tato budova zažila o posledním záříjovém víkendu nápor stovek návštěvníků, z nichž někteří přijeli z velkých dálek.
Lidé sem směřovali za houbami. Přesněji za největší výstavou hub v České republice!
Letošní ročník jich nabídl vskutku přehršle, přestože ještě v první polovině září na většině českého území houby téměř nerostly.
Nakonec ale do nějvětšího lázeňského města na Chebsku přivezli mykologové a houbařští nadšenci z poloviny republiky neuvěřitelných 340 druhů hub. Od nejmenších dřevních až po hřibovité.
S návštěvou výstavy čerstvě utržených hub v srdci Slavkovského lesa nelze otálet. Utržené houby, lhostejno jestli bedly nebo křemenáče, nejsou obrazy ani fotografie, na něž se chodíme dívat do galerií po několik týdnů.
Rychle podléhají zkáze. Čtyři dny po vydloubnutí z mechu už vypadají znatelně hůř, proto výstava trvá jen dva dny. Tak akorát, aby jich neubylo.
Nadregionální oblibu mariánskolázeňské výstavy pomáhají šířit také ochutnávky pokrmů připravených z hub.
V minulých letech návštěvníci mohli zkusit například paštiku z hub, letos pečenáče ze sírovce. Ochutnal jsem je a mohu říct jediné: Chutnaly výtečně.
Více z letošní výstavy hub v Mariánských Lázních můžete zhlédnout na YouTube – zde.
Jestli mariánskolázeňská výstava hub trvá jen dva dny, pak Lázeňský festival jablek, který se konal o dva týdny později, trvá pouhý jeden den. Koná se vždy přibližně druhou neděli v říjnu na hlavní kolonádě. Letos jubilejně – podesáté.
Lázeňský festival jablek
Festival jablek je rovněž výstavou, a to nikoliv ledajakou. V prostoru pseudobarkoní kolonády z 19. století se v desítkách proutěných ošatek lesknou jablka červených a žlutých barev podzimu. Jablka, která uzrála ve zdejším regionu.
Mariánskolázeňský jablečný festival je událostí dvou vzájemně provázaných vlastností.
První je oslava ústředních plodů podzimu – jablek. A to jak v původním stavu, tedy pozlaceně kulatém, tak ve stavu zpracovaném.
Studenti zdejší Hotelové škole k tomuto účelu napečou jablečné štrůdly, které jsou na kolonádě zdarma k ochutnání. Letos mariánskolázeňská hotelovka rozdala návštěvníkům festivalu tisíc “krajíců” štrůdlu.
Současně se zde koná soutěž o „Nejchutnější jablečný moučník“. Přihlásit své sladké umělecké dílo z jablek může každý. Návštěvníci z nich ale neochutnají, mohou si alespoň opsat recepty.
U stánků na promenádě jsou pak k zakoupení jak jablka, tak napřéklad jablečný mošt.
A právě stánky, resp. jarmark jsou druhou vlastností Lázeňského festivalu jablek.
Kromě již zmíněných výrobků z jablek na nich návštěvníci koupí například oceněné regionální potraviny (džemy, medoviny, piva, sýry, med, uzenářské výrobky, moučníky…), ale i občerstvení, nebo výrobky místních výrobců a řemeslníků.
Mariánským Lázním, městu v srdci Slavkovského lesa, podzim zkrátka sluší. Pokud plánujete město navštívit, naplánujte si cestu na západ Čech na přelom září a října. Až se tady bude znovu konat největší výstava hub v Česku, nebo festival s vůní zralých jablek, moštu a medu.
Text a foto Václav Fikar (převzato z Epikonu)
Komentář