Místo síly a štěstí. Nejlepší německý park roku 2003 leží jen kousek od české hranice


Datum publikace: 21-04-2023, 15:14 v Toulám se Německem.

Přesně před dvaceti lety byl vyhlášen nejkrásnějším parkem v celém širém Německu. Kdo? Theresienstein. Hlavní městský park v bavorském Hofu, který leží jen kousek od hranice s Českem.

Najit hofský park Theresienstein, který se prezentuje jako zdroj klidu s mnoha místy síly a štěstí, není pro turistu z Chebska nijak složité.

Jedete-li po dálnici A93, neuhnete do města prvním výjezdem z dálnice, který ukazuje na centrum, ale sjedete z ní až později. Na exitu Hof-Ost. Příjezd do města od východu po Plauener Strasse znamená, že se s parkem potkáte prakticky ihned, tedy bez dlouhého hledání v mapových aplikacích.

Theresienstein totiž začíná právě na východním okraji města, kde se zároveň nachází malá zoologická zahrada a krásná botanická zahrada.

Zajímavosti z parku

Výchozím bodem pro dvouhodinovou procházku parkem může být právě parkovistě u ZOO. Kvalitní značení vás povede pestrou sítí cest, lemovanou malými rybníčky a doplněnou odpočívadly, a nabídne i několik výhledů na Hof.

Pravda, zkraje dubna je z parku cítit ještě právě odeznělá zima. Shozené dubové listí a holé koruny listnáčů prozatím neukazují jeho sílu naplno. Přesto už na trávníku mezi stromy, chodníky a lavičkami bují bílé sasanky, modré ladoňky i žluté narcisy.

Místo síly a štěstí. Nejlepší německý park roku 2003 leží jen kousek od české hranice
Šestnáct metrů vysoká věž umělé hradní zříceniny Labyrinth je skvělým vyhlídkovým místem.

Jen o tři týdny později, začátkem května, už ale park bývá špígl nígl. Jarně vyvoněný, abych tak řekl. Plný barev, života a síly. A pochopitelně plný lidí, kteří z jeho síly čerpají sílu svoji.

Faktickým vrcholem Theresiensteinu je zřícenina Labyrinth, která se nachází na vršku na okraji města. Ovšem pozor! Nejedná se o zříceninu hradu z 12. či 13. století, ale o uměle vytvořené stavební dílo až o několik století později.

Z šestnáct metrů vysoké věže zříceniny je vidět daleko na všechny strany, až by jí tuto vlastnost mohla závidět nejedna česká rozhledna. Díky tomu můžeme pozorovat velkou část města Hof.

Nedaleko od Labyrintu se nachází malá Karlovarská zahrada i s Karlovarským altánem, vybudovaná v rámci česko-bavorského projektu v roce 2014.

Místo síly a štěstí. Nejlepší německý park roku 2003 leží jen kousek od české hranice
Kočičí oči. Kamenická práce nedaleko Labyrinthu.

A o několik desítek metrů vedle můžete pohledět do kočičích očí. Právě tak se totiž jmenuje sousoší, které vás zaujme. A možná přiměje ke společné fotografii s kočkou. Kočičí oči.

V parku Theresienstein se nachází několik altánů i odpočívadel, stejně jako maličké jezírko s velkými koi kapry. Tedy s barevnými kapry, kteří se chovají pro dekorativní účely v zahradních jezírkách. A rovněž několik pozoruhodných stromů. Například buků. Tyto mimořádné stromy nevšímavému člověku proniknou mezi prsty, ovšem vnímavé návštěvníky udiví.

Z historie Theresiensteinu

Historie nejkrásnějšího parku Německa roku 2003, který prošel v roce 1994 rozsáhlou úpravou, sahá do začátku 19. století. Tehdy byla holá skalní vyvýšenina “Fröhlichenstein” osazena listnatými stromy a upravena do parkové podoby.

V roce 1832 tady postavili turistickou restauraci, dnes připomínající jakýsi “hrázděný zámek”. Tato restaurace je letní. Slouží zároveň jako romantická fotokulisa pro svatební páry.

Místo síly a štěstí. Nejlepší německý park roku 2003 leží jen kousek od české hranice
Jeden z pozoruhodných stromů v parku, který ovšem kolemjdoucí míjejí bez povšimnutí. Vidíte stejně jako já ženu, která jako by se drala z rodidel buku?

Restaurace, která získala jméno po královně Terezii Charlottě, manželce Ludvíka I. Bavorského (navštívila Hof v roce 1836), byla od té doby několikrát přestavěna a rozšířena. S její návštěvou ovšem nesmíte otálet. Je totiž otevřena vždy jen část roku – od května do začátku září.

Mimochodem, po královně Terezii Charlottě byl původní Bürgerpark am Fröhlichenstein přejmenován právě na Theresienstein.

Theresienstein však nikdy nebyl královský park. Vznikl jen a díky práci a úsilí hofských občanů. A snad i proto mu dnes Hofští říkají zkráceně a familiárně. Prostě: Stein.

Václav Fikar (převzato z Epikonu)
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top