Víkend s hlavou v obloze aneb Křídla a vrtule


Datum publikace: 05-09-2014, 8:40 v Toulám se českou kotlinou.

Stejně jako v předchozích letech také letos hostilo nejstarší letiště v České republice Letecký den. A stejně jako v předchozích letech také letos si ho v Chebu nenechalo ujít několik tisíc diváků, kteří jak kvůli letadlovým veteránům, tak moderním grippenům přijeli třeba z Německa nebo z Prahy. Zkrátka poslední srpnový víkend žilo Chebsko letadly a jejich vzdušnou show. Letos ve znamení desetiletého partnerství Chebu a bavorského Hofu.

let 2

let 6

let 1

Zatímco mého syna zajímaly víc nafukovací dětské atrakce, já se přece jenom věnoval víc ocelovým ptákům. Některé stroje působily velkolepě. Například tento – North American T-6G-NF “Miss Goosebay”, se kterým vystoupil Uwe Förster z Bayreuthu.

let 7

let 10

let 11

Stánky s nejrůznějším zbožím a dětské atrakce na trávníků podél vzletové dráhy zajímaly spoustu dětí. Třeba tuto holčičku. Skutečným letadlům ve vzduchu ani na ploše se nevěnovala, ale svému červenému suvenýru, imitujícímu skutečné letadlo, maximálně…

let 8

let 5

let 35

Před vystoupením vzdušné akrobatky Peggy Walentine jsem bohužel musel odjet, a tak alespoň tento muž na křídle, i když Peggy to není…

Když už jsem ji ale zmínil, tak ta svou třináctiminutovou show wingwalkingu (procházky po křídlech) provádí na otevřeném dvouplošníku Boeing Stearman PT-17 s motorem Pratt & Whitney o výkonu 450 Hp, který má na horním křídle hrazdičku umožňující stání na křídle. Letadlo přitom řídí její o osm let starší manžel.

Při startu je Peggy v kokpitu, který ve vzduchu na vystoupení opustí a vyleze na horní křídlo a následně i mezi obě křídla. Na horním křídle se může tenkým lankem jistit u hrazdičky, ale mezi křídly je odkázána pouze na sílu svalů. Navíc má na spodním křídle pouze 2,5 cm širokou lištu, kam může stoupnout, protože křídlo má plátěný potah. Její riskantní show se odehrává při rychlostech 150 – 260 km/h.

let 39b

let 40

Dramaticky vyhlížející snímky jednoho z letadel, které stálo na samém okraji dlouhé řady letadel. Jejich pořízení mi umožnilo sobotní počasí, zřejmě nejlepší v posledním srpnovém týdnu. V neděli už totiž opět pršelo.

let 9

let 21

let 3

Nad hlavami tisíců diváků burácely motory letadel i vrtulníků. K obloze vzlétal jeden stroj za druhým, piloti některých z nich předváděli své umění – za letu trefovali vrtulí balónky vypuštěné k obloze. Dva cáry nad křídlem letadla jsou kousky nafukovacího balónku, který přeťala vrtule letadla.

let 33

Čumák chromového letadla jako zrcadlo… Tady jsem využil příznivého světla.

let 38

let 37

Čas pro portréty… A možná taky pro historickou zajímavost. Věděli jste, že chebské letiště bylo jediným místem na území bývalého Československa, kde přistála slavná vzducholoď D-LZ 130 Graf Zeppelin II? K této události došlo 13. října 1939 (na začátku 2. světové války) a do Chebu tehdy kvůli vzducholodi přijelo neuvěřitelných 120 tisíc lidí, kteří chtěli vzdušného obra spatřit na vlastní oči.

let 31

let 30

let 29

P-51D Mustang Excalibur. Světoznámá stíhačka poprvé v Chebu. Také tento stroj byl vyhledávaným objektem fotografů. Ve vzduchu i na zemi.

let 25

let 24

Vidíš, to je on. Támhle letí… let 23

Jééé, hele, ten chlap nás fotí… Hmm, mně je to jedno.

let 32

Vpředu Boeing PT-17 „Stearman” (modré letadlo).

let 26

Jak jsem se dočetl na webu chebského letiště, tradice chebských Leteckých dnů sahá do 20. a 30. let minulého století. Do dob, kdy v na chebském letišti působilo Vojenské letecké učiliště a stíhací perutě. Díky tomu, že zde působili nejlepší letečtí instruktoři a akrobaté, bylo vždy co obdivovat. V Chebu totiž bylo možné vidět největší letecká esa tehdejší doby.

Tehdejší Letecké dny bývaly dvoudenní. V sobotu večer se po dohodě s vedením města vybrané ulice ponořily do tmy a bombardéry z chebského letiště simulovaly nálet na město. Ve tmavých ulicích pak cvičně zasahovali hasiči, záchranáři a policie. Pro 30 až 50 tisíc diváků byl hlavní program vždy v neděli odpoledne a obstarávali jej převážně místní piloti. Pouze vyhlídkové lety zajišťovali civilní piloti z aeroklubu a MLL.

Ve válečných letech 1939-45 se zde uskutečnil logicky jen jeden Letecký den, a to ještě na začátku války – v říjnu 1939. V jeho rámci také v Chebu přistála legendární vzducholoď Zeppelin a předvedli se stíhači Legie Condor.

let 27

Po roce 1989 se na chebské letiště postupně vracel civilní život, a tak v roce 1997 uspořádali první poválečnou akci letečtí modeláři spolu s místními UL piloty. Velký zájem diváků o tuto akci pak podnítil úvahy o návratu k předválečné tradici, až ji nakonec členové Ultralight Clubu Cheb obnobili.

První novodobý Letecký den Cheb se uskutečnil v roce 2007. I přes nepřízeň počasí se ho zúčastnily tisíce diváků. Po úspěchu prvního novodobého ročníku se ULC Cheb rozhodl v nově založené tradici pokračovat dalším Leteckým dnem v roce 2008, nad kterým převzala záštitu tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ve stejném roce pak pořadatelé rozhodli, že vzhledem k velké finanční i organizátorské náročnosti budou Letecké dny v Chebu organizovat každý druhý (sudý) rok. Následující Letecké dny se proto v Chebu konaly v letech 2010, 2012 a letos.

let 18

Boeing PT-17 „Stearman”. Krásný stroj, který pilotoval Artur Scheid, prezident “German historic flight” (německé historické letky).

let 15

let 13

let 14

Boeing Stearman PT-17 (rok výroby 1943). Letadlo, po jehož křídlech se nad Chebem procházela Peggy Walentine. Jak by její show asi oznámkoval Pan Tau? Tipuji, že by od něj dostala jedičku s hvězdičkou…

let 19

let 16

let 20

A že vám vrtá hlavou, že právě v Chebu je nejstarší letiště v ČR? Je to tak. První chebské letiště vzniklo již v letech 1916 – 1917. Vybudovalo jej město Cheb na svých pozemcích na základě zájmu rakousko-uherské armády. K.u.K. Luftflotte zde pak umístila jednotku Fliegeretappen Kompanie Nr. 16, tedy cvičnou a doplňovací jednotku, která v Chebu zahájila činnost 1. července 1917. Tím se toto letiště stalo prvním a jediným v zemích Koruny české bývalého mocnářství.

Když pak v roce 1918 vzniklo Československo, bylo chebské letiště jediným na celém území republiky. A také jediná použitelná letadla se nacházela právě zde. Jenže v Chebu, úzce spjatém s česko-německou historií, byla tehdy vyhlášena samosprávná provincie Deutschboehmen a Cheb usiloval o přidělení k Německu, nikoliv k Československu. A tak v listopadu 1918 podnikl setník Rošický slavnou výpravu, při které jeho letka jediné letiště na území nově vzniklého Československa obsadila a získala nové republice její první vojenská letadla.

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Kniha přívlače mizí z pultů knihkupectví. I její dotisk už bude vyprodaný

Přestože se záhy po svém uvedení na trh (2021) dočkala Kniha přívlače dotisku, už brzy zřejmě zmizí z pultů knihkupectví.

Některé...

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm stojí hned za českou hranicí

Také se rozplýváte nad architektonickými skvosty dechberoucí Barcelony, vzešlých z génia Antoni Gaudího?

Pokud ano, vězte, že jedna stavba, kterou jako by...

Velkolepé stavby bobrů. Nový díl Rockera na rybách měl v osm ráno premiéru na YouTube

Bavte se a žasněte. Záběry několika unikátních bobřích staveb na západě Čech, včetně zachyceného mimořádného momentu bobra v akci, můžete sledovat...

Jedenáctý díl Rockera na rybách už brzy

Dali jsme si s ním na čas, ale co nevidět se na YouTube objeví jedenáctá epizoda Rockera na rybách. A bude...

Světlo. Stolař a Fikar vystavují v divadle své fotografie

V secesní budově Západočeského divadla v Chebu se v neděli 21. května od 17 hodin uskuteční vernisáž společné výstavy fotografií Martina...

Půjde o vizuální porno, prozrazuje lektor Západočeského divadla o chystané hře i doprovodné fotografické výstavě
Byť jsem kafař a kávu piju všude, ve „hvězdárně“ jsem si ji vychutnával vůbec poprvé. Popíjel jsem ji za zvuků 3D...
Unikátní hra o Drtikolovi a k ní výstava fotografií několika současných autorů. Kulturní Cheb čeká velká světelná událost

Světlo. Takový je název historicky první fotografické výstavy, kterou pořádá Západočeské divadlo v Chebu ve své hlavní budově.

Chebské divadlo výstavu...

Top