Devět a půl hodiny na nejstarším cestovatelském festivalu světa


Datum publikace: 04-10-2013, 20:01 v Toulám se českou kotlinou.

Karlovy Vary jsou domovem hned dvou velkých filmových festivalů. V červenci hostí Mezinárodní filmový festival, nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A se soutěží celovečerních hraných filmů ve střední a východní Evropě, a v říjnu zase Mezinárodní filmový festival turistických filmů TOURFILM. Nejstarší festival svého druhu na světě. Jeho 46. ročníkem město termálních pramenů právě žije. Hlavním tématem letošního ročníku je Karneval v Riu a Amazonka, hlavní filmovou hvězdou pak Céline Cousteau, vnučka nejstaršího oceánografa na světě Jacquese Yvese Coustea.

Céline Cousteau. Foto Václav Fikar

Céline Cousteau. Foto Václav Fikar

Céline Cousteau je dcera mořského průzkumníka a filmaře Jean-Michela Cousteau a vnučka legendárního Jacquese Yvese Cousteau, který byl spoluvynálezcem aqualungu (1942) a velel výzkumné lodi RV Calypso (od roku 1950). Jacques Yves Cousteau natočil první podmořský barevný film (1952). Jeho filmy Svět ticha a Svět bez slunce získaly Oscary za nejlepší celovečerní dokumentární film. Vytvořil také populární seriál Podmořský svět Jacquese Cousteaua.

Jeho následovníkem byl jeho syn a právě Céline. Céline v roce 2011 vytvořila ke stému výročí narození dědečka projekt „Ocean Inspiration“, který slouží jako platforma pro oslavu a ocenění ochrany moří a oceánů ve všech formách od vědy po umění, tanec a filmařinu.

tf3

tf1

tf47

Hotel Thermal. Tradiční místo filmových projekcí obou hlavních karlovarských festivalů.

tf5

… a jedeme! Sambaaaaa…

tf32

tf36

tf38

tf35

tf33

Brazilské tanečnice. Mohly by na cestovatelském festivalu, letos věnovanému Brazílii, chybět?

tf16

tf18

tf17

Protože většina z nás ráda cestuje nebo sleduje cestopisné dokumenty,   je i letos o karlovarský Tourfilm mezi diváky velký zájem. Tady je pohled do hlavního přednáškového sálu.

tf41

tf40

Žlutá a zelená. Vary v barvách Brazílie.

tf37

tf39

tf14

tf28

tf30

Fandové Tourfilmu, kam se podíváš…

Céline Cousteau. Foto Václav Fikar

Céline Cousteau. Foto Václav Fikar

Céline Cousteau. Foto Václav Fikar

Céline Cousteau. Foto Václav Fikar

Céline Cousteau mluvila na Tourfilmu v Karlových Varech nejen o svých výpravách, ale i o nutnosti boje za záchranu oceánů a pomoci chudým vesnicím v Amazonii. Sklidila bouřlivý potlesk.

tf45

Výtvarného pojetí a architektury se již tradičně ujal Michal Caban.

tf44

tf43

Na Tourfilmy jezdím několik posledních let a zatím žádný ročník mě nezklamal. Ani jako fotografa…

tf20

tf19

tf15

I takhle chutná Tourfilm 2013…

tf4

tf11

tf10

tf9

Brazilské tanečnice chvíli před tím, než se svlékly do typičtějších kostýmků.

tf31

tf29

Brazilec Ricardo se narodil pouhých 300 metrů od slavné brazilské pláže. V prosluněné Brazílii prožil krásné mládí, přesto tam dnes nežije. V roce 1991 totiž přišel studovat do Prahy a během studia si Českou republiku tak zamiloval, i když u nás máme půl roku zimu, že už zde zůstal. Návštěvníky pátečního dopoledne seznámil s brazilskou gastronomií. Mimochodem, na konci svého času na pódiu dostal od moderátora Petra Čimpery otázku, co je v Brazílii populárnější? Jestli samba nebo fotbal… Odpověděl jasně. “To je, jako bych se zeptal, jestli je v Česku populárnější pivo nebo hokej? Vše k sobě tak nějak patří…”

tf42

tf7

tf8

Tyto snímky jsem pořídil jen tak… Z čiré radosti z tvorby 🙂

Çapkin van Alphen. Foto Václav Fikar

Çapkin van Alphen. Foto Václav Fikar

tf48

Australan Çapkin van Alphen, bývalý australský herec, dnes kameraman a manžel Céline Cousteau. Také on měl posluchačům nejstaršího cestovatelského festivalu na světě co říct. Mimochodem, Tourfilm má opět rekordní účast. Do soutěže se letos přihlásilo 747 filmů a multimédií ze 132 zemí světa. Českých filmů je letos 143, což je rekord.

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Kniha přívlače mizí z pultů knihkupectví. I její dotisk už bude vyprodaný

Přestože se záhy po svém uvedení na trh (2021) dočkala Kniha přívlače dotisku, už brzy zřejmě zmizí z pultů knihkupectví.

Některé...

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm stojí hned za českou hranicí

Také se rozplýváte nad architektonickými skvosty dechberoucí Barcelony, vzešlých z génia Antoni Gaudího?

Pokud ano, vězte, že jedna stavba, kterou jako by...

Velkolepé stavby bobrů. Nový díl Rockera na rybách měl v osm ráno premiéru na YouTube

Bavte se a žasněte. Záběry několika unikátních bobřích staveb na západě Čech, včetně zachyceného mimořádného momentu bobra v akci, můžete sledovat...

Jedenáctý díl Rockera na rybách už brzy

Dali jsme si s ním na čas, ale co nevidět se na YouTube objeví jedenáctá epizoda Rockera na rybách. A bude...

Světlo. Stolař a Fikar vystavují v divadle své fotografie

V secesní budově Západočeského divadla v Chebu se v neděli 21. května od 17 hodin uskuteční vernisáž společné výstavy fotografií Martina...

Půjde o vizuální porno, prozrazuje lektor Západočeského divadla o chystané hře i doprovodné fotografické výstavě
Byť jsem kafař a kávu piju všude, ve „hvězdárně“ jsem si ji vychutnával vůbec poprvé. Popíjel jsem ji za zvuků 3D...
Unikátní hra o Drtikolovi a k ní výstava fotografií několika současných autorů. Kulturní Cheb čeká velká světelná událost

Světlo. Takový je název historicky první fotografické výstavy, kterou pořádá Západočeské divadlo v Chebu ve své hlavní budově.

Chebské divadlo výstavu...

Top