Když lázeňská kolonáda zavoní štrúdlem a jablky


Datum publikace: 17-10-2017, 20:25 v Toulám se českou kotlinou.

Představte si říjnovou neděli jako ze snu. Zalitou báječným sluncem, které svými paprsky prozlacuje žluté i červené listí javorů, jilmů a platanů, a zahřívanou nečekanou letní teplotou. A k tomu půvab kulaťoučkých jablek, nezaměnitelnou vůni pečeného štrúdlu, koláčů, cheescaků, vlašských ořechů a chuť jablečného moštu. To vše servírované v malebném prostředí krásné lázeňské kolonády. Že taková představa voní téměř rajsky?

Ano, voněla tak! A chutnala také tak! Mně určitě. V Mariánských Lázních, kde se uskutečnil další ročník Lázeňského festivalu jablek. K jablečnému festivalu patřil bohatý jarmark regionálních produktů, místních výrobců a řemeslníků, soutěž o nejkrásnější jablko ze zahrad regionálních zahrádkářů i výstava starých odrůd ovoce z Karlovarského kraje. A navíc soutěž o nejchutnější jablečný štrúdl.

Fotografoval jsem a ochutnával z tohoto idylického jarmarku podzimních chutí. Pokud jste neměli možnost navštívit letošní Lázeňský festival jablek, berte následujících 22 fotografií nejen jako ohlédnutí za uplynulým ročníkem, ale třeba i jako pozvánku k návštěvě příštího ročníku…

Zpívající fontána na kolonádě v Mariánských Lázních. Někde za mými zády je Lázeňský festival jablek v plném proudu.

Výstava starých odrůd jablek z Karlovarského kraje na kolonádě. Bylo jich přehršle.

Bylo jich vskutku přehršle, jak jsem uvedl u předchozí fotografie. Někdy v tuto chvíli jsem dostal chuť na mošt.

Výstavu jablek si během celého dne prohlédly stovky návštěvníků. Mnozí obdivovali nejen jablka, ale i velmi vkusnou sezónní výzdobu.

O odrůdě Chebský zelenáč jsem se dozvěděl až právě tady. Stejně jako o několika dalších odrůdách jablek.

Výtvarná dílna pro děti. Některým se lépe tvořilo s jablečným štrúdlem.

Studenti místní Hotelové školy rozdávali návštěvníkům jablečného festivalu štrúdl. Stály se na něj hned dvě fronty. Jedna zleva, druhá zprava.

Výstava starých odrůd jablek z Karlovarského kraje na kolonádě.

Nabídněte si, prosím.

Moment, kdy u stánku Hotelové školy došel štrúdl. Mizel vážně rychle, byl totiž zdarma.

Není jablko jako jablko…

Soutěžní štrúdly. Jeden voňavější než druhý. I s recepty.

Lázeňský festival jablek neprezentoval jen jablka různých odrůd a barev. Samozřejmě, že nabídl mnohem víc, třeba koláče z jablek.

Moje přítelkyně Andrea mezi jablečnými stoly.

Další z koláčů, který stál za ochutnání. I když byl jablky nepolíbený, chutnal zatraceně dobře.

Studenti místní Hotelové školy rozdávají návštěvníkům jablečného festivalu štrúdl.

Návštěvníci festivalu se mohli seznámit i s kvalitními regionálními potravinářskými výrobky. Například z rodinné nežichovské farmy Belina.

Folkrockový Hromosvod. Uprostřed kolonády.

Stánek s regionálními potravinami. Nabízel i různé prospekty o Karlovarském kraji.

Prakticky bez komentáře. Lázeňský festival jablek v dětském výtvarném podání.

Jablka zbožňuji. Mňam. A jestli jsem si z letošního festivalu něco odvezl? Ano. Recept na jablečný štrúdl s pečenými kaštany, který si ale nikdy sám neudělám, protože sladké nepeču. Ingredience: Celozrnné listové těsto a jedno vejce na potření. Náplň: 400 g jablek, 150 g pečených kaštanů, marinovaných v medu s amoretem. Celozrnná domácí strouhanka na posypání, doslazení skořicí a medem. Zkuste ho, přeji dobrou chuť. Sám ho pak třeba někdy někde ochutnám. Na kolonádě se mi to nepodařilo.

Text a foto Václav Fikar

 
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Top