Novinky 2015 od německé firmy Jenzi


Datum publikace: 20-02-2015, 7:28 v Jak na ně?.

Jestli se někdy v roce najde období, v němž mě listování produktovými katalogy rybářských firem bere, pak je to bezesporu zima. Dlouhé zimní večery jsou pro tuto zvláštní samotářskou libůstku jako stvořené. Už jen proto, že člověka drží  doma víc než všechna ostatní roční období.

A tak si zimu co zimu dělávám čas na seznamování se s novinkami v katalozích mnou oblíbených značek, také proto, že až se jaro zeptá, co jsi dělal v zimě, bude dobré být připravený.

Faktem je, že jejich lesklé stránky, zahlcené informacemi a fotografiemi, jsou jako opium. Navzdory letitým zkušenostem a vypěstované imunitě mě bez milosti okamžitě vtáhnou do periodicky se opakujícího děje, bohatého na nové postavy, tedy výrobky, a s nimi spojené sny o nových, samozřejmě intenzivnějších zážitcích u vody.

Není žádným tajemstvím, že mou preferovanou značkou v posledních čtyřech letech je německá JENZI, a to včetně dceřiných značek CORRIGATOR (přívlač), GROUND CONTACT (kaprařina), INSPIRE (muška), JENZI GOLD (krmení a vnadící směsi), SILURO SPECIAL (sumcařina) nebo TROUT DOPE (pstruzi), které JENZI zastřešuje. Firma, která je na západním trhu už třicet let, rok co rok tiskne masivní katalog svých produktů formátu A4 (tradičně má více než 460 stran), takže jeho listování mi i letos ukrojilo několik dnů. Novinek pro sezonu 2015 jsou v něm opět desítky, a to napříč všemi ryboloveckými segmenty. Některé z nich mě okamžitě zaujaly…

trout magnet

Novinka 2015. Duhové kostičky Trout Magnet se vyrábějí ve třech různých příchutích.

Tak tohle mě bude bavit. Trout Magnet, jak již název napovídá, má být magnetem především na lososovité ryby. Tyto plovoucí duhové kostičky, o kterých kamarád Jirka řekl, že než aby je podstrčil rybám, raději je sní sám večer u televize (a rybám pak nabídne opět jen suchý rohlík), se vyrábí ve třech příchutích – sladká, maso a kreveta. V době testování před uvedením na trh jejich barevnost agresivní pstruhy skutečně přitahovala. Uvidíme, co s nimi zažiju během roku. V každém případě mají na háčku bez problému vydržet i švih prutem při dlouhém nahození…

fx-1 (2)

Novinka 2015. Set (kufr) se signalizátory záběru FX 1.

Protože už od loňska vážně uvažuji o zakoupení signalizátorů záběru, které bych využil buď při nočním lovu úhořů nebo při feederování ve špatných světelných podmínkách, tedy i za tmy (marná sláva, chemické světýlko na feederové špičce není ve tmě stoprocentním pomocníkem při signalizaci drobných ohybů špičky), oslovil mě v katalogu robustní kufřík, který uvnitř skrývá tři signalizátory záběru s příposlechem. Kufřík je odolný proti nárazům a proniknutí vody, signalizátory s příposlechem jsou z důvodu zvýšené ochrany pogumovány.

Podle výrobce signalizátory disponují vším, co moderní rybáři vyžadují. Spolehlivý elektronický obvod, 100% vodotěsné pouzdro, ochranné pogumování, které chrání elektroniku před případným poškozením například při pádu, a celou řadu standardních funkcí, jako jsou například pěti úrovňové nastavení hlasitosti, výrazně svítivé LED diody, které v noci nebo v mlze prostě nelze přehlédnout.

fx-1

Novinka 2015. Set (kufr) se signalizátory záběru FX 1.

Dosah příposlechu je asi 100 metrů (samozřejmě v závislosti na profilu terénu a objektivních překážkách). Zvukový signál se přenáší rychlostí 1:1, což znamená, že se ozve přesně v momentu, kdy dochází k záběru (bez mikro prodlevy). Další výhodou je funkce vibrace. Prostřednictvím vibrací je zaručeno, že vám neunikne záběr ani po vypnutí tónu.

“Celkově vzato se jedná o velmi spolehlivý, vizuálně atraktivní a 100% vodotěsný signalizátor se všemi moderními prvky, který mohu doporučit každému s čistým svědomím,” uvádí na blogerských stránkách Jenzi kaprařský specialista Dominik Schnell.

Tak jo, přesvědčím se… (smajlík)

1405240-03

Novinka 2015. Přívlačový prut Xplorador. V jeho případě firma poskytuje – po zaregistrování zakoupeného kusu na webu – desetiletou záruku na blank.

Tak tenhle ručně dělaný prut určitě nevypadá nudně ani konzervativně, právě naopak! Je velmi současný. A snad i proto jsem od něj nemohl odtrhnout oči. Ovšem definitivně jsem se pro jeho koupi rozhodl na veletrhu For Fishing 2015 v Praze, kde jsem si ho na stánku rybářských potřeb Velká ryba konečně vzal do ruky. Konkrétně prut 2,4 metru dlouhý, v gramáži 10-30.

Vlastně jsem měl štěstí, protože krátce před mým příchodem si ho jeden rybář koupil, ale než s ním stihl od veletržního stánku odejít, já si ho stihl osahat. A zachrochtal jsem blahem, obrazně řečeno, protože přesně takové pruty miluji. Velmi lehké, tvrdé a rychlé. Citlivé a přitom silné. Dynamické. Vymazlené pro lov s woblery a třpytkami.

1406210-01

Novinka 2015. Přívlačový prut Xplorador. V jeho případě firma poskytuje – po zaregistrování zakoupeného kusu na webu – desetiletou záruku na blank.

Xplorador mi všemi svými vlastnostmi ihned připomněl původní pryskyřicový, vynikající Antares (recenze zde), než přišlo Shimano s kompozitem, bio vláknem a následně novější řadou Antaresu. Zatímco však původní Antares (délka 2,4 m, gramáž 10-30) stál a stojí tak i novější mezi 4700 až 5200 korunami (krám od krámu), žlutý Xplorador stojí jen 2729 korun. A to na jeho blank navíc firma Jenzi poskytuje desetiletou záruku. Stačí jen zakoupený prut online zaregistrovat na stránkách firmy, konkrétně zde.
Xploradory jsou dostupné v gramážích 10-30 (délky 1,8; 2,1 a 2,4 metru) a 20-50 (délky 2,1; 2,4 a 2,7 metru).
1408210-02

Novinka 2015. Přívlačový prut Viplex One. V jeho případě firma poskytuje – po zaregistrování zakoupeného kusu na webu – desetiletou záruku na blank.

Desetiletou záruku na blank poskytuje Jenzi i na další letošní novinku – přívlačový prut řady Viplex One. Co k němu říct? Tenhle ručně vyráběný prut je prostě parádní. Dělená korková rukojeť ladí s tradičním, přitom však moderním designem blanku. Prut je osazený nejnovější generací oček LC (Long Cast) a speciálním lehkým hliníkovým sedlem navijáku. Nový Hi-Modulus blank je tenký, lehký a přesto velmi rychlý s silnou páteří. Kromě toho je blank postavený tak, aby byl maximálně imunní vůči vnějšímu pošškození (škrábance apod.).

1408270-01

Novinka 2015. Přívlačový prut Viplex One. V jeho případě firma poskytuje – po zaregistrování zakoupeného kusu na webu – desetiletou záruku na blank.

Série Viplex One se vyrábí v gramážích 15-40 (délky prutů 2,1; 2,4 a 2,7 metru) a 25-75 (délky 2,1; 2,4 a 2,7 metru). Pokud se pro něj rozhodnete, nezapomeňte ho online registrovat, abyste získali již zmíněnou prodlouženou záruku na blank. A také tady, stejně jako v případě žlutého Xploradoru, platí, že desetiletá záruka na blank nemusí nutně znamenat prodejní cenu od šesti tisíc nahoru. Tak například dva sedmička (15-40) se v době uveřejnění tohoto článku pořídí v ceně kolem 3360 korun.
1492240-01

Novinka 2015. Přívlačový prut z ucelené designové řady i-Fish. Vyrábí se v délkách 2,4 a 2,7 metru, v gramážích do 25 a do 45.

1493240-03

Novinka 2015. Přívlačový prut z ucelené designové řady i-Fish. Vyrábí se v délkách 2,4 a 2,7 metru, v gramážích do 25 a do 45.

Tenhle fluo zeleno-černý koncept i-Fish nadchne milovníky estetiky a barevně a myšlenkově ucelených designových řad. Zahrnuje prut i-Fish one, naviják i-Fish neo a pěknou tašku i-Fish… Tedy vše podstatné, co rybář potřebuje pro vycházku k vodě. Jasně, potřebujeme ještě minimálně vlasec, ale ten součástí této ucelené řady není…

Co se prutu týká, je postavený z vysoce kvalitních komponentů. Konstrukce blanku je opět v duchu konceptu FSP (Fast-Sensitive-Powerful), jaký je pro pruty značky Jenzi v posledních letech obvyklý, osazený LC (Long Cast) očky pro delší odhozy. A také tento prut s dělenou, fluo zelenou rukojetí je vyráběný ručně.

2317035-01

Novinka 2015. Naviják s přední brzdou z ucelené designové řady i-Fish. Velikost SX 2500 pojme 180 metrů vlasce 0,30 mm, velikost SX 3500 120 metrů vlasce 0,35 mm. Naviják je “vytuněn” osmi kvalitními ložisky.

Primárně přívlačové navijáky i-Fish neo (samozřejmě jsou použitelné i pro feeder či plavanou) jsou designově originální, moderní. Podle mého názoru jsou vážně pěkné a v segmentu střední třídy budou rozhodně vítaným osvěžením. Firma nabízí dvě velikosti – 2500 a 3500 -, přičemž parametrově jsou určeny pro lehkou až středně těžkou přívlač. Samozřejmostí je v krabici je náhradní cívka. Naviják je opatřený Direct Stop System, NVS – Non Vibration System, zesílený překlápěčem, komfortní měkkou rukojetí a citlivou brzdou s plynulým brzdným účinkem.

8945005-01

Novinka 2015. Rybářská taška z ucelené designové řady i-Fish.

Pořídíte-li si prut i naviják řady i-Fish, k úplné dokonalosti vám bude chybět už jen taška v těch samých barvách. Styl je prostě styl… (smajlík)

8945004-01

Novinka 2015. Rybářská taška řady i-Fish. V designu pro rybářky.

Vloni firma Jenzi vyšla vstříc rybářkám a na trh uvedla elegantní lady design rybářských potřeb, konkrétně prutů (přívlačové pruty Lady Spin, teleskopy Lady Stick) a navijáku Cindy FX. Barvy? Černá, růžová a stříbrná. Letos do tohoto celistvého barevného vzorce přibyla i taška… Tuhle si určitě pořizovat nebudu, ale oceňuji, že firma původní myšlenku dál rozvinula a vylepšila.

1465420-03

Novinka 2015. Feederový prut řady V 1 – Long Cast Heavy Feeder. Vyrábí se v délkách 3,9 a 4,2 metru (gramáž do 200).

1465390-02

Novinka 2015. Feederový prut řady V 1 – Long Cast Heavy Feeder. Vyrábí se v délkách 3,9 a 4,2 metru (gramáž do 200).

Novou je také řada feederových prutů V 1. Prut určený pro daleké odhozy i s těžšími krmítky se jmenuje příznačně Long Cast (je z kategorie heavy), prut určený primárně k lovu momentálně populární metodou method feeder se jmenuje stejně nepřehlédnutelně – prostě Method Feeder.

Long Cast se mimo jiné vyznačuje ultra silnou páteří, díky které se rybář může při náhozu do prutu v klidu opřít. Tato páteř mu současně umožní zdolat z dálky i velkého kapra nebo dokonce sumce, jak už se prý také stalo. Poloparabolická akce mu pomáhej… (smajlík)

1464390-01

Novinka 2015. Feederový prut řady V 1 – Method Feeder. Vyrábí se v délkách 3,6 a 3,9 metru (gramáž do 120).

1464390-03

Novinka 2015. Feederový prut řady V 1 – Method Feeder. Vyrábí se v délkách 3,6 a 3,9 metru (gramáž do 120).

Prut Method Feeder se naopak opírá o parabolickou akci, díky které snadno absorbuje všechny “kopance” kapra, jenž se snaží uprchnout. I Method Feeder má mimořádně kvalitní a silnou páteř, takže ani s ním se rabář nemusí bát švihnout, ať to letí, co to letí… Oba nové feederové pruty jsou osazeny kvalitními očky a jsou dodávány se třemi špičkami (jedna grafitová, dvě sklolaminátové).

8945006-01

Novinka 2015. Rybářská taška přívlačové značky Corrigator.

Když už jsem zmínil dámský design, kdy ho nyní doplnila taška přes rameno, pak musím říct, že stejně tak doplnila nová modro-šedá taška Corrigator stejně ucelenou kolekci svršků, tvořenou tričkem, mikinami a kšiltovkou Corrigator (kombinace modré, šedé a bílé). Pro mě jasná volba…

1442300-01

Novinka 2015. Sumcařský prut The Ghost (Duch). Délka: 3,0 m, gramáž 300-500

Jmenuje se Duch, snad proto, že v zelené přírodě na břehu je hůř vidět. V každém případě Jenzi rozšířila flotilu svých čtyř již existujících řad sumcařských speciálů oblíbené značky Siluro Special o další – pátou. Vývoj tohoto nenápadného bojovníka trval delší dobu, tým sumcařský tým Siluro Special prut dlouho testoval mimo jiné na Rýnu a Pádu. Výsledkem je prut, který obstojí v boji s největšími sumci v silných říčních proudech.

1442300-02

Novinka 2015. Sumcařský prut The Ghost (Duch). Délka: 3,0 m, gramáž 300-500

Blank prutu The Ghost je vyrobený z nového smíšeného uhlíku HI-module, díky kterému je i při své předepsané gramáži poměrně štíhlý a lehký. Akce prutu je velmi progesivní, i díky výbornému rozmístění oček, a tak bez obtíží absorbuje i nejsilnější sumčí “kopance” do šňůry.

Mimořádně kvalitní jsou pak očka s tvrzenou vložkou. Díky jejich kvalitnímu povrchovému pokování jsou lépe chráněna před řadou běžných vnějších vlivů, například před hranou lodi.

1587140-04

Novinka 2015. Krátký přívlačový prut Nakashima s integrovanou sklolaminátovou špičkou.

1586160-01

Novinka 2015. Krátký přívlačový prut Nakashima s integrovanou sklolaminátovou špičkou.

Přestože v produktovém katalogu Jenzi 2015 je nových prutů mnohem víc a já nechci u tohoto článku strávit zbytek svého mládí (smajlík), zakončím jejich prezentaci velmi zajímavou řadou Nakashima. Tato řada v japonském designu totiž přináší kolekci velmi krátkých prutů (délky 1,4; 1,6; 1,80; 2,1 a 2,4 m) s měkkou, sklolaminátovou špičkou. Vytížení Nakashimy proto vidím především při citlivém okounovém a candátovém vertikálním “gumování” z lodi nebo belly boatu, konkrétně třeba při drop-shotu.

Tyto speciální prutuy se vyrábějí ve dvou gramážích (5-20 a 10-30), blank je opět FSP konstrukce, tedy zesílený pro vyšší výkonové rezervy při zdolávání ryby. Tyto “vyvoněné” speciály nejsou drahé, v době uveřejnění tohoto článku stojí v Česku zhruba 1 899 Kč.

podklad bílý

Novinka 2015. Zvukové splávky Trout Dope.

Jako velmi zajímavé a záoveň praktické se mi zdají zvukové splávky! Vše pro rybářův maximální komfort (smajlík). Jenzi uvedla na trh dva modely, oba s označením “trout” (pstruh). Jeden je silnější a kratší (2, 4 a 8 gramů) , druhý útlejší a delší (3, 4, 5 a 6 gramů). Jsem hodně zvědavý, jak budou při záběru na hladině “vyzvánět”. Jak rybáře třeba probudí z podřimování na odpoledním slunci… (smajlík)

8644003-01

Novinka 2015. Forma pro tvarování těst a pěn na háčku.

8644001-01

Novinka 2015. Forma pro tvarování těst a pěn na háčku.

Rychle si na háčku vytvarovat třeba realisticky vypadající larvu (z těsta nebo jiné měkké hmoty)? Žádný problém! Dvě nové praktické formy do kapsy tohle zvládnou raz dva… A larva, která na háčku voní třeba jako jahody, chleba nebo vanilka, je na světě.

5542002-02

Novinka 2015. Přívlačový systémek s plovoucím balsovým ocasem.

5542004-01

Novinka 2015. Přívlačový systémek s plovoucím balsovým ocasem.

Stačí mrtvé rybce uříznout zplihlý či suchý ocásek a pomocí nového stand-up systémku Corrigator, který má firma Jenzi oficiálně registorvaný, ji dát zcela nový rozměr. Vláčená rybka zajímavě ožije – hlavou dolů, ocasem výš. Pochopitelně, že stejně můžeme upravit i gumovou rybku. Jak jsem kdysi řekl, přívlač je hra a myšlenkové kreativitě se meze nekladou… (smajlík). V mělkých a travnatých vodách může jít o objev sezony!

5543003-01

Novinka 2015. Přívlačový systémek s plovoucím balsovým ocasem.

Box s novými stand-up systémky s plovoucím balsovým ocasem. Délky 10, 13 a 18 centimetrů. Štiky mají letos co objevovat… (smajlík)

8111002-02

Novinka 2015. Rychlospojka z tvrzeného plastu pro výměnu návazců.

8111002-01

Novinka 2015. Rychlospojka z tvrzeného plastu pro výměnu návazců.

Různé spojky pro rychlou výměnu koncových návazců na trhu samozřejmě jsou, tahle nová “fazolka” jejich řady nyní rozšiřuje. Výměna připraveného navázce v terénu tvá jen pár vteřin, jak je zřejmé z obrázku.

8241002-03

Novinka 2015. Nová čelovka CRS se senzorem pohybu.

I když bych si teď mohl uvařit kafe, abych se osvěžil, a potom pokračovat ve výčtu novinek ještě nejméně hodinu, svou výpravu po stránkách katalogu Jenzi zakončím u nové čelovky CRS. Čím se liší od běžných čelovek? Zmíním snad jen zoom focus a senzor pohybu, což znamená, že si ji máchnutím ruky před čelovkou, jako byste odháněli dotěrný hmyz, zapnete nebo vypnete… To je zvlášť praktické při práci v rukavicích, špinavýma nebo mokrýma rukama. Tato čelovka je také opatřena infračerveným snímačem pohybu, uváděná spotřeba energie je nízká…

Pokud vás zajímají nejen všechny novinky od Jenzi pro rok 2015, ale kompletní nabídky jejích výrobků, nový katalog je ke stažení zde v PDF.

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Top