Woblery: Top ten 2011-13


Datum publikace: 22-07-2013, 17:07 v Jak na ně?.

Woblery používám k lovu dravých ryb už čtvrt století. Útlé i zavalité, plovoucí i potápivé, s lopatkami i bez lopatek, jednodílné i dělené, malé i velké… Rukama mi jich prošly už stovky, a protože nám výrobci každý rok servírují nové a nové modely, další desítky mi jich rukama určitě ještě projdou. Rád totiž experimentuji a zkouším, a proto se woblery v mých krabičkách střídají stejně rychle jako se střídaly milenky v posteli benátského rodáka Giacoma Casanovy.

Na některé z woblerů se ryby doslova lepily a lepí, proto si je stále hýčkám. Jiných si však zase nevšímaly. Některé byly či jsou mimořádně účinné několik sezon, zatímco jiné zářily jen jednu sezonu. Další z těchto tvrdých nástrah slavily úspěchy jen na jedné jediné vodě a některé zajímaly pouze jeden konkrétní rybí druh… Tak už to zkrátka chodí.

Které z mnou používaných woblerů v posledních třech sezonách jsou nejlepší? Přesněji… Které mi nejlépe slouží v současnosti? Vybral jsem deset nejúspěšnějších a sestavil tento top ten let 2011 až 2013 bez uvedení pořadí. Aby mohly woblery do čelní desítky vůbec proniknout, musel každý z nich splňovat všechna tři následující kritéria dohromady:

1. Chytily patnáct a více ryb

2. Chytily nejméně dva různé druhy ryb (např. bolen + štika, štika + candát, sumec + štika + okoun…)

3. Chytily ryby na dvou a více různých vodách (např. Skalka + Labe, Jesenice + Berounka, Ohře + Hracholusky…)

1. NIKE 10 cm (floating)

Jak už jsem uvedl v časopisu Kajman, skromně vypadající Nike je do této chvíle vůbec jediným woblerem, na který jsem ulovil všechny druhy dravých i všežravých ryb, jaké se v našich vodách běžně vyskytují. Jeseny počínaje a sumci konče. Že by za to mohla kombinace jeho jednoduchého tvaru a jednoduchých barev? V konkurenci stovek woblerů různých značek a tvarů, kterými disponuji, patří Nike z pohledu efektivity do elitní trojky. Už šest let je stálicí v mých boxech. Jeho vyvážená, středně agresivní akce je zřejmá jak při pomalém, tak i rychlém vlečení.

nike 10

Ulovené ryby: štika, okoun, bolen, candát, tloušť, sumec, pstruh a jesen

Používané barvy: RB, R, NP, NS, RO a TGF

Výrobce: Gloog

2. EXECUTOR 9 cm (floating)

Skvěle vyladěné “stradivárky” univerzální velikosti, které dokáží zaujmout široké spektrum dravců – od malých až po obry. K útoku na devítku jsem vyprovokoval jak okouna kolem dvaceti centimetrů, tak i sumce přes 150 cm. Kombinace pravidelného vrtění a kratičkých přerušení vedení dokáže hodně…

executor 9

Ulovené ryby: štika, okoun, bolen, candát a sumec

Používané barvy: RD, RBT, GD a RHP

Výrobce: Salmo

3. PIONIER 10 cm (sinking)

Tvarem vypadá jako Slider a chodí jako Slider. Narozdíl od Slideru je však tato novinka sezony 2013 zvuková a v deseticentimetrové verzi doletí dál než stejně velký Slider. A sumci jí až nečekaně rychle přišli na chuť…

pionier

Ulovené ryby: sumec a štika

Používané barvy: GT, PA, RR, HSH a PE

Výrobce: Jenzi

4. FLAT RAP 10 cm (floating)

Už čtyři sezony můj deseticentimetrový favorit k povrchovému lovu bolenů a štik. Protože cílovou rybou bývá obvykle bolen, používám k vedení tohoto klidnějšího wobleru rychlejší tempo.

flat rap

Ulovené ryby: bolen, štika

Používané barvy: PSD, S, SB, FT a RT

Výrobce: Rapala

5. ARES SR 7 cm (floating)

Jemný, avšak pravidelně vibrující chod tohoto wobleru ve tvaru okouna je vhodný zejména ke středně rychlému vedení, které můžeme přerušovat vteřinovými pauzami. Škála práce s tímto woblerem do mělkých vod je ale mnohem širší, proto mě už přivedl k většímu počtu dravých druhů.

ares 7 (3)

Ulovené ryby: štika, bolen, candát, tloušť a okoun

Používané barvy: R, RO, NP1 a P

Výrobce: Gloog

6. SLIDER 12 cm (sinking)

Poměrně úspěšná nástraha na české říční sumce. Nahodíme-li ho kolmo před sebe a necháme unášet proudem na napnuté šňůře, aby ve sloupci nebo nade dnem “plápolal” jako vlajka ve větru, vydává natolik silné akustické vlny, že ho aktivní sumci zuřivě napadají. Líbí se však i štikám, pokud jím krátce poškubáváme.

IMGP1261

Ulovené ryby: sumec a štika

Používané barvy: GT, PA, RR, HSH a PE

Výrobce: Salmo

7. KENDO 9 cm (sinking)

Ačkoliv se jedná o novinku roku 2013, tato zvuková nástraha od prvního hodu 16. června ukazuje, jak moc je ve vodě silná. Při plynulém vedení poctivě vibruje, zřejmě i proto mě skutečně rychle přivedla k dravcům na Labi i na Ohři. Pět týdnů po zahájení nejúspěšnější nástraha probíhající sezony!

kendo

Ulovené ryby: štika, bolen a candát

Používané barvy: 109, 209 a 309

Výrobce: Jenzi

8. BOXER 7 cm (floating)

Zavalitý a robustní zvukový wobler s agresivním chodem, který bezchybně pracuje i při velmi pomalém vedení. V posledních dvou sezonách jeden z favoritů letních měsíců, který si dokáže říct o zájem sumců, štik a velkých okounů.

boxer

Ulovené ryby: sumec a štika

Používané barvy: GT, RPH a YC

Výrobce: Salmo

9. HERMES 7 cm (sinking)

“Dalekonosný” speciál na boleny, který se musí vodit hodně rychle. Už sedmou sezonu lídr při lovu říčních bolenů, po kterém se tu a tam hbitě ožene i pozorná štika nebo tloušť.

hermes

Ulovené ryby: bolen, štika a tloušť

Používané barvy: GT, PA, RR, HSH a PE

Výrobce: Gloog

10. ARES 7 cm (floating)

Agresivně pracující wobler, který mě úspěšně provází už od roku 2006. V sezonách 2006 až 2008 byl těžko překonatelným šlágrem, vysoké procento úspěšnosti si udržuje dodnes…

ares 7 (4)

Ulovené ryby: štika, bolen, candát, tloušť, sumec a okoun

Používané barvy: R, PGF, NP1 a P

Výrobce: Gloog

Vzhledem k vývoji a proměnám trhu je jasné, že kdybych uvedený žebříček sestavoval například před deseti lety, vypadal by jinak. Proč? Jednoduše proto, že jsem tehdy používal jiné woblery. Když se rybám okoukaly a nebo jsem je utrhal, nahradily je woblery nové, právě přicházející na trh. A tak stále dokola. Proto i za pár let bude žebříček nejúspěšnějších vypadat znovu jinak. Sám jsem už nyní zvědavý, jak se promění…

Václav Fikar

 

 
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Rozhovor pro Vysvlečenou: Kvalitní humor v literatuře je velmi náročné řemeslo

Influencerka Wendy Šimotová včera na svém blogu Vysvlečená uveřejnila rozhovor, který se mnou pořídila. Rozhovor vyšel pod titulkem “Napsat dobrou humoristickou...

Top