V nominaci na Štičí hry na Dalekém severu jsou zkušené opory i úplní nováčci


Datum publikace: 25-03-2023, 11:49 v Jak na ně?.

Už za několik týdnů povedu reprezentační výběr svých přívlačových nástrah na Daleký sever, kde se zúčastníme mých dalších soukromých Štičích her.

V širším kádru pro letošní ročník jsou jak osvědčení borci a hvězdy minulých let, tak úplní nováčci, kteří reprezentační pozvánku obdrželi vůbec poprvé. Nástrahy jsem přitom povolal jak z několika špičkových klubů, tak z klubů prozatím méně známých.

Které z nástrah se letos představí v mých reprezentačních barvách na Štičích hrách na Dalekém severu?

Opory týmu:

Slider 10 cm (mateřský klub: Salmo)

Hlavní hvězda posledních Štičích her na Dalekém severu, která schytala nejvíce kousavých ataků a nasbírala nejvíce severských bodů.

Floutek Slajďák, jak mu v týmu říkáme, je skvělý bruslař. Ovšem jen tato dovednost sama o sobě nestačí, pokud je nástraha nedisciplinovaná a nedodržuje taktické pokyny trenéra.

Naštěstí při posledním zlatém tažení se jich Slajďák disciplinovaně držel a na hladině se pohyboval přesně podle nich. I proto střílel parádní góly a svá střídání euforicky proměňoval ve vítězství. Táhl tým za zlatem. A byl to nakonec on, kdo měl na háčku zlatou trefu.

Slider
Slider

Je pravdou, že charakter minulého jezera Sliderovi maximálně vyhovoval. Letos však na něj čekají jiné vodní plochy a s nimi logická otázka: Udrží si i nadále pozici nejproduktivnější nástrahy reprezentačního výběru?

Početnou kolonii Sliderů z předchozích ročníků letos doplní borci v dresech kaprovitých ryb. Zaujmou štiky na Dalekém severu? Nestanou se propadákem?  

Executor 12 cm (mateřský klub: Salmo)

Spolehlivý univerzál a centr první lajny, který na Dalekém severu sbírá body pravidelně. Zatím bodoval na každém z jezer, kde jsem ho nasadil do hry.

Pravda, některá jeho dlouhá střídání někdy vyšla bez bodového efektu. V kritických momentech však vždy dokázal zabrat a opakovaně skórovat krátce po sobě.

Executor

Letos navíc, vedle tradičních sad dresů, pocestuje Executor i se zbrusu novou sadou z limitované série (Phantom Perch, Emerald Perch a Mat Tiger).

Perch 14 cm (mateřský klub: Salmo)

Zdánlivý nemotora, který však svým taktickým pohybem na vodní ploše přiváděl větší štiky k šílenství. Další z hrdinů posledních Štičích her na Dalekém severu, kde si můj výběr došel až pro kýžené zlato.

Perch

Svým agresivním pohybem pod hladinou vyprovokoval k brutálním knockoutům hned několik pěkných zubatých, proto má pro úvod her jistou pozici. Pravděpodobně jako centr druhé pětky. 

Pig Shad Jr 20 cm (mateřský klub: Strike Pro)

V brakickych vodách jižního Švédska v sezóně 2018 předvedl mimořádně představení. V severském bodování nakonec čněl nad ostatními nástrahami, přestože do hry zasáhl až v poslední třetině turnaje.

Pig Shad

Na severnějších jezerech však od té doby hledá formu. Body dělá, ale ztuha. Zaostává za svým bodovým maximem z roku 2018.

Avšak přestože mu poslední šampionát nevyšel podle jeho vlastních představ, své místo ve druhé nebo třetí pětce pro letošní Štičí hry má jisté. Urve se ze řetězu a řekne si znovu o pozici v první lajně?

Invincible Floating 15 cm (mateřský klub: Nils Master)

Také Invincible patří mezi hvězdy posledních Štičích her. Na nich zpočátku tápal a nepodával oslnivé výkony. Dlouho zůstával bez bodů, nakonec ale svoji pozici v týmu našel a při trollingu se rozehrál k mimořádným výkonům.

Stal se s přehledem nejlepší nástrahou při tažení za člunem, proto do vod na Dalekém severu přiletí z jednoho ze dvou elitních boxů.

Invincible

Fotografie zachycuje trollingovou hvězdu z posledních Štičích her jak se šrámy, které se nikdy nezahojí, tak s upravenou výstrojí, kdy jsem prostřední trojháček nahradil dráždivou červenou ploutvičkou.

Možná, že právě to byl okamžik, který ho během turnaje posunul v žebříčku produktivity mnohem výš.

Zelenozlatá plandavka

Úkolem zelenozlaté plandavky s červenými tečkami, dlouhé jen devět centimetrů, není ani tak usilovat o štiky, jako svým agresivním pohybem pod hladinou provokovat velké okouny.

Zelenozlatá plandavka

Čeká ji tedy role v defenzivně laděné čtvrté lajně, z níž bude naskakovat do hry proti okounům. V této činnosti se cítí jako ryba ve vodě.

Zlatá plandavka s černými pruhy

Další ze stabilních hráčů do čtvrté pětky. Také ji čeká hlavně boj s okouny u mantinelů z rákosí, přestože – jako v posledních dvou ročnících – se nebojí ani srážek se štikami do pětasedmdesáti centimetrů.

Zlatá plandavka s černými pruhy

Scatter Rap Crank 7 cm (mateřský klub: Rapala)

Agresivní buldog podsadité postavy, který na Dalekém severu pravidelně sbírá body. Jeho úkolem v týmu není dráždit štiky krokodýlích parametrů, ale být platným univerzálem.

Scatter Rap Crank

Do hry ho nasazuji vždy, když se ostatním nástrahám zrovna nedaří. A tehdy dostává dlouhý prostor na vodní ploše, kdy své dlouhé střídání zpravidla nepromarní.

Například v roce 2019 udělal ve Švédsku několik severských bodů s jedním cenným skalpem. Okounem dlouhým 44 centimetrů, který chvíli vedl žebříček největších okounů Lapland Pike.

V širším výběru pro štikové hry je i letos několik nováčků. Svoji první pozvánku na reprezentační sraz obdržely tyto nástrahy:

Nováčci v reprezentačním týmu:

3D Rad 20 cm (mateřský klub: Savage Gear)

Prvním z nováčků je Rad. Žlutá krysa, jejímž mateřským klubem je Savage Gear. Velikostí spíš myš, než krysa, ale nevadí. Svojí šanci zazářit na hladině určitě dostane.

3D krysa

O tom, kolik minut ve vodě jezer Dalekého severu nakonec stráví, bude záležet na její úspěšnosti. Unese očekávání, která do ni vkládám? Nebo strčí ocas mezi nohy a pod tlakem se sesype?

X-Rap Jointed Shad 13 cm (mateřský klub: Rapala)

Tuto nástrahu, která nebyla stvořena pro lásku, ale pro rychlý a agresivní pohyb ve vodním sloupci, jsem už dvakrát ze závěrečné nominace pro Daleký sever škrtl. Napotřetí už ale ne, tentokrát s mančaftem odcestuje.

X-Rap Jointed Shad

Na úvod Štičích her ji čeká defenzivní čtvrtá lajna, má však potenciál překvapit a posunout se do jedné z prvních dvou pětek. Očekávám od ní, že se nebude bratříčkovat s menšími štikami.

Právě naopak! Její fyzické předpoklady a agresivní povaha by měly jít naproti srážkám s nějvětšími špičáky soupeře.

Fat Minnow King 15 cm (mateřský klub: 3stan)

Nováček Fat Minnow King má ideální proporce pro to, aby pravidelně sbíral severské body a zařadil se mezi největší hvězdy letošních Štičích her. Na ně odcestuje v atraktivním dresu lipana.

Fat Minnow King

Je mým tipem na černého koně Štičích her, který se hned při svém debutu může stát pravým křídlem první lajny. Vstoupí na Dalekém severu do historie mých báječných vzpomínek?

Gantarel 16 cm (mateřský klub: Illex)

Těžká váha, kterou při jejím prvním startu na Štičích hrách na Dalekém severu čeká plnění defenzivních úkolů.

Gantarel

Robustní třídílná nástraha s vynikající stabilitou a překvapivě skvělým pohybem, kterou vypiplal mistr Seiji Kato, odcestuje na Daleký sever v exotičtějších dresech. Jako kouč totiž musím myslet na všechno, tedy i na situace nepředvídatelné, nebo na proměnlivou náladovost ryb, kdy se štiky mohou otočit zády k tradičním dekorům.

V horizontu několika týdnů odtajním i zbývající část nominace. A také v ní se objeví velmi zvučná jména.

Václav Fikar

Čtěte také: Odtajněna druhá část reprezentační nominace pro Štičí hry
7 thoughts on “V nominaci na Štičí hry na Dalekém severu jsou zkušené opory i úplní nováčci

  1. Tomáš M. mi o vás říkal, že jste blázen, který své poslední peníze dá prý raději za wobbler než za chleba. Vidím, že si nevymýšlel. 😀 V týmu máte samé hvězdy.

  2. Václave, jak vás tohle napadlo? 😀 😀 😀 😀 Lipan a lysec vypadají luxusně, děkuju za tip.

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Rozhovor pro Vysvlečenou: Kvalitní humor v literatuře je velmi náročné řemeslo

Influencerka Wendy Šimotová včera na svém blogu Vysvlečená uveřejnila rozhovor, který se mnou pořídila. Rozhovor vyšel pod titulkem “Napsat dobrou humoristickou...

Už jen týden. Šance pro knihu žije, i když čas se krátí

Fenomenální Jaromír Jágr oznámil, že příští sezóna bude jeho poslední. A já oznamuji, že má humoristická kniha Drahoušek na česneku vstupuje...

Top