Hluboká vášeň i bohorovný klid. Říjen nad zlato


Datum publikace: 02-11-2021, 20:00 v Padesát odstínů krajiny.

Říjen. Jeden ze tří nejkrásnějších měsíců v roce. Kdyby po něm nepřišel melancholicky šedivý stařec Listopad, nýbrž zhluboka se nadechnuvší Duben, nebo pučícím životem osvalený Květen, řekl bych o říjnu, že je měsícem vůbec nejkrásnějším.

Je totiž velkolepým ohňostrojem na závěr končící teplé části roku. Je plný tryskajících barev, vůní a dozrálých plodů. V záři slunečních paprsků je uhrančivě podmanivý.

Pohled bad zlato. Co říkáte?
Když se do zlatých účesů listnatých obrů opře říjnové slunce, jako by nás před zimou pohladilo.
Lávka přes Ohři u Písečné brány chebského hradu v paprscích říjnového slunce.
Ze stromů opadává žluté a oranžové listí. A v rokli to vypadá, jako by tudy tekla láva…

Karel Čapek o říjnu napsal: Měli byste vědět, že říjen je prvním jarním měsícem.

Jak mu rozumím.

Další ze známých osobností, E. A. Robinson, na adresu října řekl: Ticho říjnového zlata… Vyšlo jako krása z tváře.

Jak mu rozumím.

A Carol Bishop Hipps říjen popsal slovy: Hořkosladký říjen. Jemná, špinavá, listí kopající, perfektní pauza mezi protichůdnými utrpeními léta a zimy.

Ano. I jemu rozumím.

Říjen je v nadsázce jak prvním jarním měsícem (před zimou), tak krásou z tváře i perfektní pauzou. A je také měsícem, kdy si svět připomína Den stromů (20. 10.). Hlavních postav října.

Javorové listí na chodnících a cyklostezkách je jedním z poznávacích znamení října.
Říjen v Chebu.
Tak torchu sloní, ve skutečosti bukové tlapy ve svých vlastních kadeřích. V říjnu ostříhaných.

Říjen je krátkým, o to však impozantnějším karnevalem listnáčů. Javorů, buků, platanů a dalších famózních stromů. Hlavně proto se mu zde, na svém webu, nezvykle často věnuji.

Myslím, že mě nikdy nepřestane bavit fotit tento epický měsíc roku. A neustále s ním něco vymýšlet. Dokud mne bude opíjet, budu ho tímto způsobem oslavovat.

Dřív, než listopad stromy ostřihá.

Hlava psa na větvi buku u chebské přehrady Skalka.
Rokle u císařské falce v Chebu.
Zřejmě žádný strom v Česku jsem nefotil víckrát než tento dub na břehu Ohře. Fotografoval jsem ho aspoň stokrát v různých ročních obdobích a za různého počasí. Je to Ent. Říkám mu Jednooký. Tentokrát fotografovaný 17. října.

Říjen je zároveň měsícem výjimečného astrologického znamení – Vah.

Váhy jsou jediným z dvanácti zvěrokruhových souhvězdí, které mezi ostatní jako by nepatří. Zatímco totiž všechna ostatní znamení představují zvířata či mýtické postavy, jinými slovy živé bytosti, Váhy jsou něco jiného.

Jsou totiž nástrojem. Ovšem mimořádně důležitým. Váží spravedlnost. A znázorňují rovněž Váhy života.

Jsou také znamením, které astrologové označují za pozitivní a vzdušné. Stejně jako prosluněný říjnový den. A jsou znamením, jehož patronkou je Venuše. Jehož vášní je láska a jeho charakteristikou harmonie a spravedlnost.

Prosluněný říjen à úsměv u tří dubových bratrů.
Zářivě žluté listy javoru jsou zlatou pečetí října.
Slunce, stíny, zlaté listí.

České jméno října, desátého měsíce v roce, je odvozeno od jelení říje. Dalšího z velkých momentů tohoto pozoruhodného období.

Avšak Chorvaté, naši historičtí slovanští soukmenovci, nazývají desátý měsíc v roce listopad. Protože v říjnu padá listí ze stromů. Žluté, oranžové, červené či hnědé. A v jedenáctém měsíci roku už jen opadávají jeho zbytky.

Venčení psa v říjnovém odpoledni je docela jiné než tatáž činnost v prosincovém marastu.
Zlatá k říjnové sedá...
Říjnové cesty jsou listím zdobené.
Kdy jindy fotit zlatého retrívra než ve zlatém říjnu?
Říjnové odpoledne u Ohře v Chebu.

O říjnu jsem četl, že je měsícem kondice. Měsícem vášně. Měsícem sklizně ovoce. Měsícem říje. Měsícem hodů a vinobraní. Měsícem malířů. Měsícem odpuštění.

Četl jsem o něm, že je měsícem, kdy se uchylujeme více domů.

Četl jsem o něm, že je posledním zbytkem léta, přestože už ráno někdy mrazí. Na jeho začátku končí babí léto, na jeho konci Keltové vítali nový rok.

Jejich nejdůležitější svátek vůbec byl Samhain. Předěl mezi světlem a tmou. Mezi časem hojnosti a pustou zemí. Mezi životem a smrtí. Mezi létem a zimou.

Keltové o poslední říjnové noci zapalovali před domy ohně, které měly duším zemřelých usnadnit cestu zpět, aby je uchránily dlouhého bloudění.

Pohled na páteřní řeku Karlovarského kraje, Ohři, fotografovaný z hráze přehrady Skalka.
Říjen je měsícem kochacím…
Listopad? Kdepak… Říjen zlatí ulice spadaným listím.
Když strom míru v říjnu zlátne.

Říjen zkrátka představuje velké finále roku. Je měšcem, z něhož se se sype zlato na zemi. Aby jako bohatě tkaný koberec přikrylo před zimou energii ukrytou v půdě. Energii, která po zimě znovu vytryskne. Říjen je proto výjimečný.

Říjen je mým měsícem. Možná i proto mě bere…

Další fotoblogy na téma krásný podzim:

Když se příroda chystá na kutě (2018)

Podzim jako z krásného snu. Podzim Zlatohřívák (2017)

Říjen aneb Když ulice měst vzplanou žhavými barvami ohně (2014)
6 thoughts on “Hluboká vášeň i bohorovný klid. Říjen nad zlato

  1. Chci se vrátit o pár týdnů zpět. Super nálada!!! Dneska je v Pardubicích tak hnusně, že kdybych nemusel do práce, tak mě ven nikdo nedostane.

    • Ano, aktuální obodbí není nijak teplé, hřejivé, atraktivní, voňavé… Mně osobně vůbec nešmakuje. U kamen s knihou či dobrým filmem je lépe 🙂 Děkuji moc za Váš komentář.

  2. Úžasné!!!
    Víte, že ideálním partnerem Vah jsou Berani? Mohle byste příště něco podobně krásného stvořit i o jejich období, prosím? 😉

    • Něco krásného o období Beranů? Dostaví-li silná inspirace a čas, pak třeba ano. Každý podobné dílo, ať již literární, hudební, výtvarné či filmařské, je vždy výsledkem těchto dvou základních veličin. 🙂 JInak děkuji Vám moc za astrologickou informaci 🙂

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Vyjde, nebo nevyjde má nová kniha? Rozhodujete právě teď

V pondělí 15. dubna zbývá už jen osmnáct dnů do konce crowdfundingu, tedy zajištění financování vytištění knihy Drahoušek na česneku.

Vydání...

Rozhodují čtenáři. Šestnáct procent pro Drahouška během prvního týdne

Drahoušek na česneku, má osmá kniha, se ke čtenářům vypravila jinou cestou než všechny předchozí. Cestou crowdfundingu, kdy je nutné během...

Mlýn Výrov v Březích vystavuje fotografie z Laponska

Až do 5. května můžete ve výrovském mlýně v Březích u Přelouče zhlédnout výstavu mých fotografií, nazvanou jednoduše Laponsko.

Výstava, která...

Crowdfunding začal! Drahoušek na česneku potřebuje vaši podporu

Trubte na poplach. Počínaje dneškem (středa 3. dubna) začala třicetidenní crowdfundingová kampaň na moji nejnovější knihu Drahoušek na česneku. Znamená to...

Duben. Měsíc prodeje Drahouška na česneku

Moji osmou knihu Drahoušek na česneku budete mít již za týden na dosah. Hned po Velikonocích začíná crowdfundingová kampaň na Pointě,...

Top