Příběhy 10 fotografií měsíce: LISTOPAD


Datum publikace: 03-12-2017, 10:22 v Uncategorized.

Jářku, to už se tak někdy sejde. A tak jsem v listopadu fotografoval víc mobilním telefonem než zrcadlovkou, což se mi velmi dlouho nestalo. Přesto jsem pořídil hned několik snímků, které u vás zabodovaly.

Pro mě osobně byl událostí měsíce jubilejní 20. ročník Literárních Františkových Lázní a jízda happeningovým literárním vlakem, kam pořadatelé pozvali také mě. Zvláštní vlak, vypravený z Chebu, se mi líbil nejen svojí atmosférou. Zúčastnil jsem se ho i s Pentaxem a některé z fotografií, které jsem během jeho jízdy do bavorského Hofu a zpět pořídil, se setkaly s nemalým ohlasem.

Nejvíce lajků však přesto posbírala jiná fotografie. Paradoxně jsem ji pořídil až 30. listopadu večer, tedy v poslední listopadový den, kdy jsem ji také publikoval. Do čtyřiadvaceti hodin obdržela přes 420 palců nahoru a k nim řadu skvělých komentářů…

Světlo, sníh a věž

Několik stovek palců nahoru (lajků) a desítky komentářů během pouhých čtyřiadvaceti hodin učinilo z této večerní fotografie můj snímek měsíce. Nutno ale říct, že na sociálních sítích jsem fotografii publikoval v barvě (barevnou si ji můžete prohlédnout například zde – v sekci Ulice, města a regiony – http://www.vaclavfikar.cz/category/streets/). Na fotografii, která zachycuje náladu posledního listopadového večera v historickém centru Chebu, je pohled od divadelní budovy směrem k Františkánskému náměstí. Toho dne napadl na Chebsku první sníh nadcházející zimy, jehož stříbrně studená barva v kombinaci se žlutým osvětlením pouličních lamp, historizujícími budovami a vyčuhující věží kostela Zvěstování Panny Marie vykouzlily výjimečnou večerní atmosféru momentu.

Zapadlý náklaďák s kapry

Tento snímek zachycuje upuštěnou přehradu Skalka a nákladní tatru rybářské organizace, která má na kapotě kontejnery s kapry určenými k zarybnění zmíněného revíru. Při otáčení na měkkém písčitém břehu náklaďák zapadl a vepředu se postupně zahrabal. Momentku jsem pořídil mobilním telefonem. Jak naloženou tatru z písčitého uvěznění vyprostili, netuším. Věřím nicméně, že své poslání, totiž zarybnění přehrady, splnil.

Kaiser und Dichter

Jak jsem již uvedl, událostí listopadu byl pro mě 20. ročník Literárních Františkových Lázní. A zvlášť pak účast na palubě speciálního happeningového vlaku spisovatelů, básníků a muzikantů, kam pořadatelé festivalu pozvali české a německé spisovatele, básníky, hudebníky a další osobnosti. Výjimečný projekt na závěr františkolázeňského festivalu se skvělou atmosférou a hudebně-poetickou náladou, kterého se zúčastnili například Petr Janda (Olympic), Jiří Werich Petrášek, Sabine Dittrich, Zuzana Vajnerová Cerovská, Dušan Spáčil, František Tylšar, Alois Marhoul… Tento snímek jsem pořídil v secesním salónku nádražní budovy v Hofu, kde nakladatelství Mladá fronta křtilo novou knihu Sabine Dittrich, nazvanou Potomci mlčení. Po křtu jsem požádal dvojníky císaře Franze Josefa I. a básníka Karla Hynka Máchy, aby se mi postavili vedle sebe. Před tyto masivní zdobené dveře.

Zavolá mu?

Na palubě speciálního happeningového vlaku literátů a muzikantů jsem si nemohl nevšimnout nápisu ZAVOLEJ MI na opasku tohoto muže, který procházel kolem mého sedadla. Natáhl jsem se po Pentaxu a nastavil parametry foťáku s tím, že si tuto úsměvnou blbinu cvaknu. V ten moment se mi však nemohlo přihodit nic lepšího. Totiž až štítivě odmítavá grimasa cestující naproti mně, která ale samozřejmě nemá ani nejmenší tušení o tom, co právě teď čtu a co vlastně fotografuji. Ať žije kouzlo nechtěného.

Vlak s harfou

Jedním z desítek hostů zvláštního literárního happeningového vlaku byla také harfenistka Zbyňka Šolcová. Účastníci zájezdu tak zpívali nejen hity Olympicu s Petrem Jandou, hrajícím na španělku, ale poslouchali i krásné tóny této harfy. Mimochodem, větší zavazadlo na palubě zmíněného speciálního vlaku nebylo.

Portrét s cigaretou

Držitelka divadelní Ceny Thálie 2015 pro činoherce do 33 let, herečka Západočeského divadla v Chebu Pavla Janiššová. Po delší době byla dalším hostem mých Hovorů u kávy. Protože jedno z témat našeho povídání u piva a brambůrek byla i neobvyklá událost, která se týkala kouření a k níž došlo během záříjového představení hry Jméno, vymyslel jsem si na ni portrét s cigaretou. Ač není klasický kuřák, souhlasila. Portrétoval jsem ji několik dnů po rozhovoru v prostorách Západočeského divadla.

Sto zvířat a jedna ryba

Jeden z večerů devítidenního festivalu Literární Františkovy Lázně byl zasvěcený legendární české kapele Sto zvířat. Kapela, které byl věnovaný hudebně-literární večer nazvaný Sto zvířat a jedna ryba, se ve františkolázeňském společenském době popasovala s nejvyšším sálem, v jakém kdy prý hrála… Zleva: Andělka s rybou (maskot Literárních Františkových Lázní), Jiří Hanzlík, Pavel Herzog, Martin Líska a Willem Veersteg. Rovněž tento snímek je pořízený mobilním telefonem.

Petrové a jejich stíny

A ještě jedna fotografie, pořízená během 20. ročníku festivalu Literární Františkovy Lázně. Na koncert skupiny Sto zvířat se přišla podívat i česká rocková legenda – Petr Janda z Olympicu (který byl později i hostem speciálního happeningového vlaku literátů a hudebníků). Na fotografii ho zpovídá Petr Jančařík. Snímek, opět cvaknutý mobilem, je hrou tmavých siluet a stínů.

Jindřich a japonská Jamamba

Již tradičně v adventním čase (o víkendech) se v prostorách Galerie výtvarného umění v Chebu koná čtení pohádek nejen pro děti, a to v podání herců Západočeského divadla Cheb. Letos na téma Japonské pohádky. Snímek zachycuje ostrého Jindřicha Skopce, který čte pohádku, a rozmazanou zápornou pohádkovou bytost Jamambu, kterou ztvárňuje jeho kolegyně Radmila Urbanová. Fotografie se mi líbí pro dynamiku a kontrast ostrého čtenáře a rozmazaného pohybu záporné postavy, a proto jsem ji vybral. I tento snímek byl pořízený mobilním telefonem.

Budiž (vánoční) světlo

Město Cheb zahajuje měsíc trvající vánoční trhy vždy poslední listopadovou sobotu, čímž je již tradičně jedno z prvních v zemi. Zahájení Chebských vánočních trhů obnáší mimo jiné slavnostní rozsvícení vánočního stromu, stejně jako rozsvícení výzdoby celého náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Podobně jako v předchozích letech také letos se této zahajovací podívané, spojené s vystoupením zpěvačky Petry Janů, zúčastnily tisíce lidí. Snímek jsem pořídil z okna dětského pokoje bytu mé kamarádky.

Foto Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Už nastavili zrcadlo? Pohled do tváře podzimní přívlače

Čas plyne jako voda. A tak se stalo, že s prutem u vody jsem nebyl devět týdnů v kuse, což je...

Nevšední kašny hned za naší západní hranicí

Bývají všelijaké. Některé mohou být nezajímavé, tvarově nudné, bez špetky potřebné fantazie i řemeslného umu, které člověku v paměti neutkví. Avšak jiné...

Top