Vygumuj si svého dravce – 3. díl


Datum publikace: 15-11-2012, 17:23 v Jak na ně?.

Gumoví hračičkové dobře vědí, jak se u vody může vymstít podcenění jakéhokoliv z dílků skládačky, která začíná sestavením montáže a končí podebráním dravé ryby. Aby si rybář prožil radost z fotografie s ostnatým úlovkem, musí svou nástrahu perfektně vyladit a nesmí zapomenout na žádnou maličkost. Právě ona často bývá jediným poutem mezi ním a třeba životním candátem.

Když candáti padají

Typickými dravci, lovenými na měkké gumové nástrahy, jsou okoun a candát. Při lovu candátů se ovšem stává, že z nástrah padají. Přestože je tvarem a pohybem gumy dokážeme zaujmout a přimět k útoku, dostat je na břeh se už nepodaří. Proč?

Důvody mohou být různé. Zatímco někdy candáti jen nedůvěřivě oždibují ocásky nástrah, aniž by následovalo jejich rozhodné uchvácení, jindy na ně zprudka útočí, což občas končívá utržením ocásku.

Dalším důvodem bývá útok pouze na lesklou nebo výrazně barevnou jigovou hlavu. S pletenou šňůrou ho rozpoznáme snadno. Jedná se o pořádnou bombu, při které v nejednom případě proklouzne pečlivě seřízená brzda navijáku. Že se jednalo o candáta, pak pozornému prozradí stopy jeho tesáků v hlavové části gumy.

candát 5

Jinou z příčin nezdolání nakontaktovaného candáta je jeho lovecký výpad na holé břicho gumy, který souvisí se snahou rybku nejprve usmrtit, a až potom ji sebrat a sežrat. K těmto útokům obvykle dochází při pohybech gumy nahoru a dolů, tedy když nástraha poskakuje po dně.

Posledním z možných důvodů nezdolání candáta je mělké zaseknutí pevného jednoháčku jigové hlavy do tvrdé tlamy zubatého dravce. Když háček nesedne, candát se při zdolávání, ať dříve nebo třeba až u břehu pod nohami, vyklepe. V tom mu úspěšně pomáhá jeho charakteristické potrhávání hlavou.

Pro většinu z těchto vyjmenovaných momentů je řešením krátký přívěs s trojháčkem, který podle situace připíchneme buď do boku gumy, nebo do ke kořeni jejího ocasu. Útočí-li candáti na přední část gumy, trojháček na krátkém návazci připíchneme právě do boku. Pokud se za nástrahou plíží a nasávají ji zezadu, trojháček v oblasti řitního otvoru nebo až v kořeni ocasu nám může vyzískat pár ryb navíc.

Ovšem pozor. Nastražíme-li jej až tak daleko, tedy hluboko do kořene ocasu, pak vždy jen takovým způsobem, aby negativně neovlivňoval pohyb ocasní části, čímž by velmi utrpěla atraktivita celé nástrahy. Při jejím vlečení je to totiž právě ocas, který do blízkého okolí  vysílá dráždivé vlny, jež dravci přijímají a na které případně reagují. Nemůžeme si tedy dovolit připíchnout trojháček tak, aby pohybu ocasu nějak bránil nebo ho dokonce zcela znemožnil. Stát se to může snadno. Například příliš velký trojháček, umístěný až na vrchol ocasu, může mít za následek jeho zamotání do koncové montáže během náhozu nebo při jigování.

Když si děláme přívěs

Přívěsy můžeme koupit jak hotové pod názvem „stinger hook“ od osvědčených výrobců (např. Gamakatsu nebo Jenzi), tak si je naprosto jednoduše můžeme vyrobit doma.

S ohledem na štiky, se kterými při gumování běžně přicházíme do styku, je asi prozíravější použít k výrobě přívěsu lanko. Nikoliv tvrdé, spíš štíhlé a ohebné, které nebude nástrahu příliš zatěžovat nebo dokonce limitovat v přirozeném pohybu. S pomocí mačkacích trubiček pak vytvoříme dva konce. Na jednom bude trojháček, na druhém malá smyčka. Ji přetáhneme přes očko jigové hlavy, trojháček jedním z hrotů připíchneme do těla gumy a celou nástrahu, vyzbrojenou přívěsem, pak zaklapneme do karabiny.

K výrobě přívěsů však běžně používám i kvalitní pletenou šňůru v průměru 0,28 až 0,35 mm, měkčí a s vysokou odolností proti oděru (Corrigator Titanit Camouflage), která opakovaně obstála i při kontaktech s ostrými předměty ve vodě. Při výrobě přívěsu z pletenky se logicky obejdeme bez mačkacích trubiček. Trojháček připevníme k přívěsu běžným uzlem, smyčku na druhém konci vytvoříme jednoduchým uzlem.

candát 4

Pletená šňůra, i když silnějšího průměru, není tak tvrdá jako lanko vyrobené z ocelových vláken, a proto je také vhodnější k prošívání gumových rybek za pomoci jehly. I to je jeden ze způsobů, jak nástrahu opatřit přívěsem, i když jde o časově malinko náročnější způsob, než jakým je jednoduché připíchnutí trojháčku bokem.

K prošití gumy určitě sáhneme v momentu, kdy zájem candátů o gumové ocásky hraničí skoro až s posedlostí. Tehdy si k tělu gumové rybky (shadu) odměříme přesnou délku návazce a vyrobíme přívěs. Prošívací jehlou ho pak protáhneme skrz gumu, abychom v její hlavové části vyvedli koncovou smyčku ven a přetáhli ji přes očko jigu. Trojháček pak připíchneme do ocasního kopyta tak, aby dva z hrotů trčely volně do prostoru. Zkrátka aby se staly pastí pro oždibovače ocásků.

Přívěsy jsou tedy velkým pomocníkem všude tam, kde počet spadaných candátů přesahuje počet těch zdolaných. Pokud přijdeme k vodě a začneme chytat bez přidaného trojháčku, přičemž candáti berou spolehlivě a nepadají, pak je samozřejmě zbytečné osedlávat gumu ještě přívěsem. Tehdy si plně vystačíme s jednoduchou montáží, tedy s jednoháčkem jigové hlavy. Až pokud začnou dravci padat, nastává čas pomocníka v podobě přívěsu.

Když je barva důležitá

Dalším z důležitých momentů na úspěšné cestě za dravci jsou bezesporu barvy nástrah. Na vodách, které důvěrně známe, zpravidla vůbec nepřemýšlíme o tom, jakou barvu dravcům nabídnout. Víme třeba, že okouni preferují oranžovou a přidružené odstíny, zatímco štiky tíhnou k bílé a podobným barevným vzorům. A tak saháme rovnou po barvách, které se nám tady opakovaně osvědčily, a logicky je dravcům nabízíme k uchvácení.

Ve všech ostatních případech nic nezkazíme tím, pokud začneme chytat takovými gumami, které budou mít blízko k barvě převažujících drobných rybek, tedy místně přirozené potravy candátů a okounů.

candát 2

Pokud ve vodě převažují malí okouni, na které se zaměřili velcí okouni, určitě si nějakou rybu vytáhneme na gumu v některém z odstínu zelené, zeleno-zlaté, pruhované, zeleno-hnědé nebo zlato-černé. Jsou-li v lokalitě početně zastoupení ježdíci (např. Jesenice), přiblíží nám dravce gumy v barvě motorového oleje nebo tmavě žluté s tmavými flitry.

Když je voda plná ouklejí nebo perlínů, ke kterým se upínají žaludky dravců, do karabiny upneme nejdříve šedobílé, stříbřité, šedomodré nebo šedostříbrné barvy.

Až když sázka na jistotu selže, můžeme začít experimentovat i s dalšími barevnými variacemi. V mnoha případech se právě pak, při zvolení naprosto odlišné barvy, dočkáme razantního záběru.

Nestačí ovšem všímat si jen přirozené potravy cílových dravců, při volbě barvy gumové rybky nebo twisteru je také důležité vnímat zároveň barvu vody. V průzračné vodě začínám obvykle tlumenými přírodními vzory, které nebudou na své okolí působit příliš rušivě, až odstrašivě. V kalnějších nebo prostě jen temnějších vodách naproti tomu sázím na výrazné, signální barvy jako jsou čistá bílá, bílá s červenou hlavou, fluo žlutá nebo fluo zelená. Stejně tak, někdy dokonce lépe, fungují v takových vodách černá nebo fialová.

Když čteme záběr

Zřejmě u žádného z dravců není škála záběrů tak široká jako u candáta. Dva nebo tři dny po sobě candáti mlátí do nástrah jako pominutí, že prakticky vůbec nemusíme zasekávat. Jsou to doslova šokové záběry, které nám škubou prut z ruky. Takto brutální atak candáta na gumu sám o sobě stačí k tomu, že na nástraze zůstane viset.

candát 1

Jindy však má záběr podobu spíše klidného, opakovaného uchopení gumy odzadu, aby byl třeba o tři týdny později zase jiný. Tak jemný a opatrný, že bychom ho bez napnuté pletené šňůry neměli šanci rozpoznat.

Abychom nerozpoznaných záběrů, hlavně v zimě, měli co nejméně, držíme při klesání nástrahy ke dnu ukazovák na šňůře. V tu chvíli je naším citlivým čidlem. Vyčteme-li pak jeho prostřednictvím jakoukoliv změnu v pohybu nástrahu, rovnou tvrdě zasekneme.

Václav Fikar (Český rybář, říjen 2012)




Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..



NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Duben. Měsíc prodeje Drahouška na česneku

Moji osmou knihu Drahoušek na česneku budete mít již za týden na dosah. Hned po Velikonocích začíná crowdfundingová kampaň na Pointě,...

Co nevidět uvidíte. Fotografie ze severu

V sobotu 6. dubna začíná výstava mých fotografií ve Výrovském mlýně v Břehách u Přelouče. Vernisáž výstavy nazvané “Laponsko” začíná v...

Kniha Drahoušek na česneku hned po Velikonocích

Mládí je v trapu, ale do důchodu hodně daleko. A někde mezi tím blázinec všedních dnů. Veselé příběhy ze života roztržitého chlapa,...

Laponsko. Výstava fotografií z dalekého severu začíná 6. dubna

V prostorách Výrovského mlýna v Břehách u Přelouče se od konce března do poloviny května uskuteční výstava mých fotografií nazvaná “Laponsko”....

Odtajněno. Autorkou obálky nové knihy je Magda Kadlecová

Oficiální 30-denní předprodej mé nové humoristické knihy “Drahoušek na česneku” bude zahájen v závěru března, a to výhradně jen na webu...

Obálka knihy Drahoušek na česneku v příštím týdnu

Do zahájení oficiálního předprodeje mé zbrusu nové knihy “Drahoušek na česneku” zbývá přibližně šest týdnů.

Pokud vás ale už nyní zajímá,...

Top