Vygumuj si svého dravce – 2. díl


Datum publikace: 05-10-2012, 18:59 v Jak na ně?.

Přestože jsou jigové hlavy na první pohled jen pouhým závažím s háčkem, které umožňuje nahazovat gumy do dálky a tam je dostávat ke dnu, ve skutečnosti jsou mimořádně důležitou součástí celé nástrahy. Mají totiž přímý vliv na její pohyb, na její chování při klesání i vlečení.

Samotný pohyb gumové nástrahy ve vodě je totiž součtem několika faktorů. Tvaru těla a ocasu gumy, tvaru jigové hlavy, síly šňůry a nakonec celkové hmotnosti nástrahy. Všechny tyto sčítance dají dohromady výsledek, kterým je chování gumy. Tedy klíčová vlastnost pro rozhodování se dravců, zda na nástrahu zaútočit či nikoliv. Predátoři musejí takovou volbu provést obvykle rychle, proto je důležité, aby se gumy ve vodě chovaly jak dráždivě, tak přirozeně. Zkrátka tak, aby dravce vzrušily a vyprovokovaly k útoku.

Než ale proměníme naši gumu v tančící koketku, která bude dělat všechno proto, aby se do ní štika nebo candát zakousli, musíme ji pod správným úhlem dopravit do jejich zorného úhlu. Někdy tento úkon zvládneme, aniž by nás stál jakoukoliv námahu. Lovné místo máme u ruky, voda téměř stojí, všude vládne bezvětří. Taková situace si přímo říká o lehkou jigovou hlavu nebo jen lehce zatížený offsetový háček. Guma pak bude ke dne klesat volně, skoro jako pírko, aniž by výrazně minula cíl. Ale jindy…

vygumuj candát 65 cm

Představme si zcela banální situaci, se kterou se většina z nás minimálně párkrát do roka potká. Stojíme na břehu středně proudné řeky, která uhání jako parmová voda, a chceme dolů ke dnu, do tzv. lavoru, kde předpokládáme štiku nebo candáty, předložit co nejvěrohodněji svou nástrahu. Lavor je tři a půl metru pod hladinou, zhruba dvacet metrů před námi. Vane silný boční vítr a jak jsem už řekl, řeka silně proudí.

Kromě pletené šňůry, bez které se kvůli udržení nepřetržitého spojení s nástrahou neobejdeme, tentokrát budeme muset sáhnout po optimálně těžké jigové hlavě.

Jak jsem již nepřímo naznačil, lehká jigová hlava je v celé řadě případů správnou volbou. Ode dna přizvednutá guma klesá zpět ke dnu pomaleji, což dravcům dává trochu času ji přesněji zaměřit anebo ji do konce uchopit ještě ve sloupci. To když se po nahození propadá sloupcem dolů.

Zároveň, jak vyplývá z logiky věci, je pro predátory vždy snazší nasát lehčí nástrahu než těžší.

V této modelové situaci se ale lehké hlavě, řekněme třeba sedmigramové, vyhneme obloukem. Pokud bychom totiž zvolili lehčí jigovou hlavu, která nebude přizpůsobena hloubce a proudu vody, stejně jako větru, s velkou pravděpodobností bychom si jen protáhli záda nahazováním. V tu chvíli bychom se zkrátka svěřili do rukou nevyzpytatelné náhody. O rybu, pokud v nejbližším okolí nebude slídit aktivní bolen a my mu náhodou neprotneme cestu, bychom ani nezavadili.

Budeme tedy muset zvolit optimálně těžkou hlavu, která i přes boční vítr, zkracující hody, překoná požadovanou vzdálenost a zároveň rychle stáhne gumu přes proud dolů. K tomu je důležitý i tvar jigové hlavy, protože každý z tvarů má v sobě odlité odlišné vlastnosti.

Kulatá hlava

Nejznámější a zcela určitě nejpoužívanější mezi jigovými hlavami je kulatá hlava. Tato jednoduchá klasika za letu poměrně dobře řeže vzduch a je tedy vhodná například k lovu ze břehu na větší vzdálenosti. Sloupcem se pak nástraha propadá kolmo – jigovou hlavou napřed, aby se po žuchnutí na dno guma celým svým tělem svalila. V závislosti na ročním období je tato hlava vhodná pro všechny typy gumových nástrah.

Rybí hlava

Jigová hlava ve tvaru ryby, která je z boku útlejší, přičemž se směrem ke špičce zužuje, klesá ke dnu rychleji než například kulatá či football hlava ve stejné hmotnostní kategorii. Důvod je vcelku prostý. Rybí hlava klade vodě menší odpor. Když tohle víme, snadno už si dokážeme odpovědět, kde ji nejspíš využijeme. Nejčastěji při vláčení v proudné vodě (zde máme favorita pro naši modelovou situaci).

vygumuj 1

Pokud na rybí hlavu napíchneme gumu bez objemného ocasu, např. bez kopyta, které v závislosti na úhlu k ose těla působí při klesání nástrahy jako padák, dostaneme ji i v rychle tekoucí vodě ke dnu cobydup.

Stand Up jig

Stand Up jig je chytrá věc. Pokud je dostatečně široký a těžký, aby během přískoků po dně udržel gumu v přizvednuté poloze, kdy její ocas ukazuje vzhůru, mají dravci k ocasu a tím i k háčku o něco snadnější přístup. Na rozdíl od kulatých nebo rybích hlav také stand up jigy méně váznou v kamenech, na druhou stranu kladou vzduchu větší odpor, tedy s nimi nenahodíme tak daleko jako s kulatými či rybími hlavami.

vygumuj river shads na speciální neváznoucí stand up hlavě

Fireball jig

Fireballs jsou vskutku speciální výtvory rybářských rukou. Vypadají jako takový zakrslý tlusťoch s krátkým háčkem, často ze silného drátu, a těžší hlavou se dvěma očky. Jedno slouží ke standardnímu uchycení do karabiny, druhé, které se nachází pod háčkem, k uchycení přívěsu. Bez něj se u fireballs neobejdeme. Hrot krátkého háčku totiž trčí z těla gumy obvykle hned někde na jejím začátku, takže většina z celého těla by pak byla bez háčku. A to je nemyslitelné. Proto abychom měli šanci zdolat dravce útočící na gumu od ocasu, musíme fireball doplnit o přívěs s trojháčkem.

Fireball jigy byly původně určeny k vertikálnímu lovu s mrtvými rybkami, časem však pronikly i do mohutnícího gumového segmentu, kde se využívají například při lovu ve velkých hloubkách. Kvůli zvýšení dráždivosti nabízejí někteří výrobci firebally s velkýma očima.

vygumuj fireball jig

Spinning jig

Dráždivý účinek těchto jigových hlav je zesílen blyštivým listem, známým z rotačních třpytek. Křidélka, nejčastěji ve stříbrné nebo některé z fluorescenčních barev (žlutá, zelená, oranžová), vysílají k dravcům optické a akustické signály, což může být dobré v kalných nebo velmi temných vodách. Zároveň je ale třeba vědět, že při lovu v proudu se guma na této hlavě dostává hůř ke dnu, protože pohybující se voda netlačí jen na ni, ale i na plandající blyštivý list, což nástrahu spíš nadzvedává.

Erie jig

Další ze speciálních jigových hlav, jejíž konstrukce téměř znemožňuje vysoké výskoky ode dna. Očko pro uchycení karabiny je totiž umístěné daleko vzadu, za těžištěm jigu, což má za následek „jen“ nízké přískoky při udržování nástrahy v horizontální poloze – s mírně přizvednutým ocasem gumy jako stand up jigová hlava. Proto se erie jig nejčastěji využívá při vertikální přívlači.

Banánová hlava

Charakteristickým prvkem banánové hlavy je očko umístěné hodně vpředu, kvůli čemuž se hlava ode dna zvedá rychleji a celkově i přirozeněji. A z toho lez odvodit, kde ji nejčastěji použijeme – při lovu v dálce nebo v mělkých vodách, i když nikoliv jen tam.

vygumuj Sunray LTS Shad na klouzavé hlavě s přívěsy

Football jig

Takzvaná football jig má tvar ragbyového míče, z jehož boku vychází háček. Tato hlava, která patří mezi mé nejoblíbenější, je vhodná k lovu z kamenných valů, protože méně zapadá mezi velké kameny než třeba hlavy rybí, kulaté nebo banánové.

Torpedo jig

Podlouhlá, do špičky zakončená hlava se schová v gumě. Jinými slovy další ze speciálních hlav, které se používají především k lovu s dutými a otevřenými gumami, např. s tubes.

vygumuj football jigs

Tube jig

Hlava, která je určená pro duté tubes. Stejně jako torpedo jig se olovo ukryje v jejím těle a očko se vymáčkne skrz stěnu gumy.

Plovoucí jig

Jak již název napovídá, tyto velmi lehké hlavy jsou určené hlavně ke gumování u hladiny, i když ne nutně. Vyrábějí se nejčastěji z tvrdé pěny či polystyrenu. Protože s takto okovanými gumami nenahodíme daleko, využijeme je nejčastěji buď na mělkých tekoucích vodách, kde je necháme splavat k vybranému místu, nebo před ně umístíme zátěž (asi 70 až 100 cm před jig). Gumu s předsazenou zátěží pak nahodíme dál. Za olovem, které vlečeme po dně, guma volně plápolá, aniž by měla výraznější tendenci klesat ke dnu.

Třásňový jig

Tyto hlavy jsou kvůli zvýšení dráždivosti vylepšené třásněmi, nejčastěji gumovými. Třásně během přískoků střídavě přiléhají ke gumě, aby se pak od jejího těla zase odlepily a široce rozevřely (tak trochu pohyb chobotnice). Při lovu s těmito jigy používáme kvůli jistějšímu záseku přívěsy.

vygumuj torpedo jig

Výměnné jigy

Mezi oblíbené jigové hlavy rozhodně patří výměnné jigy. Jde o samostatné hlavy s očkem, které přes kroužek, který plní funkci jakéhosi volného kloubu, umožňují vyměňovat háčky dle libosti. Přesněji podle délky a tvaru zvolené gumy.

Guma na výměnném jigu je ve svém pohybu téměř neomezená, ve vodě se chová velmi svobodně. Vhodná alternativa do pařezovek, kde se s tímto „kloubovým“ jigem vázne o něco méně než s jinými, pevnými jigovými hlavami.

Slider jig

V lopatkách woblerů našel inspiraci slider jig, jehož zploštělá hlava plní podobnou funkci právě jako lopatka wobleru – během vlečení gumu totiž rozpohybuje. Efekt této vlastnosti je zajímavý při monotónním horizontálním přitahování nástrahy, podle mých zkušeností ho nejvíce ocení okouni.

Jigových hlav je ale na trhu více (např. šroubovací jig, screw-ball jig, flippin jig) a určitě se dál budou objevovat nové. Výrobci se jimi vždy snaží rozšířit možnosti a usnadnit cestu rybáři k úlovku.

Václav Fikar (Český rybář, září 2012)




Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..



NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Velký skok o 16 procent. Bude finiš v předprodeji mohutný?

Posledních osm dnů crowdfundingu a “zápas” začíná být napínavý i zajímavý současně.

Kniha Drahoušek na česneku se od včerejšího večera vyšvihla z...

Otázky a odpovědi. Jak objednat Drahouška na česneku?

Během předprodejové kampaně na podporu vydání mé nenovější knihy Drahoušek na česneku (kniha humoristických povídek a fejetonů) odpovídám téměř denně na...

Závěrečná třetina. Zápas o knihu se rozhoduje

Milí návštěvníci mých stránek, začnu obrovským poděkováním! Děkuji všem 42 čtenářům a podporovatelům, kteří v prvních dvou třetinách crowdfundingové kampaně mé...

Trošku Sex ve městě, trošku rodinný, pro někoho i nostalgický čtení plný vtipu, ale i vážnosti, napsala o Drahouškovi recenzentka

Influencerka a knihomolka Wendy Vivien Šimotová, která patří mezi betačtenářky humoristické knihy Drahoušek na česneku, včera na svém Instagramu uveřejnila recenzi...

Vybráno dvacet procent. Zbývají jen dva týdny, v nichž rozhodnete

Kniha Drahoušek na česneku se slevou dvacet procent je už vyprodána. Ale ještě zbývá kniha se slevou deset procent, tuším pouhých...

Vyjde, nebo nevyjde má nová kniha? Rozhodujete právě teď

V pondělí 15. dubna zbývá už jen osmnáct dnů do konce crowdfundingu, tedy zajištění financování vytištění knihy Drahoušek na česneku.

Vydání...

Top