Vítejte na planetě Error. Zalogujte se, prosím


Datum publikace: 04-12-2012, 7:12 v Pěna všedních dnů.

Dexempo multo… Tak nevím jak vy, ale za sebe můžu říct jedno. Vážně se snažím, abych ve světě pinů, kódů a hesel obstál. Počet čtyř, šesti a vícečetných kombinací čísel a písmen jsem zredukoval na dvanáct set a zároveň zdesetinásobil spotřebu ginkgo biloby, to abych předešel otokům mozku a lépe si je všechny pamatoval. Protože jsem se však nechtěl spoléhat jen na pozitivní účinky jinanu dvoulaločného, pro jistotu jsem ze všech pinů a hesel vytvořil pozoruhodnou fresku na stropě své pracovny. A výsledek?

Error. Tedy nikoliv v mé hlavě, ale tak, vůbec… Error! Zadané uživatelské jméno nebo heslo jsou chybné. A to přes to, že chybné nejsou. Čísla a písmena zadáte podruhé, potřetí… Vždy ve správném pořadí a ve správných velikostech. Desetkrát vše kontrolujete a přesto se stane, že skončíte před branou zamčenou klíčem Error.

Naštěstí moderní informační technologie, které propojily svět Facebookem, YouTubem, Twitterem, Skypem, kartami a plackou mletého masa v housce za sto, přejímají čím dál více i kladné lidské vlastnosti. A tak software-lidumil, který vám opakovaně zabránil v přístupu k vašemu účtu, přestože vámi zadávaná přístupová data byla v pořádku, nakonec udělá přátelské gesto. Nabídne vám světlo na konci tunelu – vygenerování hesla nového, dalšího.

Stačí jen správně zodpovědět kvízovou otázku, například o čem přemýšlel 17. května 1322 anglický král Eduard II., a hned potom opsat změť rozmazaných čísel a malých a velkých písmen. Máte-li horší zrak, můžete si zapnout zvuk. Zmutovaný robot vám tuto kombinaci ve dvou vteřinách přežvýká. Avšak máte-li také špatný sluch a nebo nemáte-li počítač s repráky, máte už jen smůlu. V tomto světě jste skončil. Rebekeplex.

404

V pátek jsem hovořil s dvaatřicetiletým tiskařem. I když mu práce před Vánocemi padala na hlavu, zvládal ji v pohodě. Klidně a vyrovnaně. Snad proto, že v tomto světě skončil.

Mezi řečí mi řekl, že se těší na konec světa. Lidtvo prý získává skvělou příležitost k útěku od globalizačního otrokářství, k návratu na venkov, k tradičním hodnotám, ke kvalitě života. Skutečné kvalitě života, nikoliv té vnucené reklamou.

On sám se s planetou Error, kde se člověk bez pinu už ani neuprdne, rozloučil někdy vloni. Po návratu z dovolené. S manželkou a dětmi ji strávili v Dominikánské republice. Za dva týdny pohledu na moře, polehávání na bílém písku a pojídání ovoce utratil o fous víc než 100 tisíc korun. Aby tam, na pláži, prožil něco, co zcela změnilo jeho vnímání a přemýšlení o planetě.

Stejných požitků, na které on šetřil dva roky, si na pláži vedle něj užíval místní bezdomovec. A na rozdíl od sedřeného Evropana skoro zadarmo a po celý rok. Ovoce, pláž, moře, slunce…

„Tak já se tady dřu, abych našetřil sto tisíc a za ně si pak koupil to samé, čeho si tam automaticky a zdarma užívají bezdomovci?“ přemýšlel nahlas. „Vlastně se honím a stresuju, abych si aspoň na pár dnů mohl žít jako bezdomovec v Karibiku. Ten svět se posral,“ zakroutil hlavou.

Ano, posral. Log out, please.

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Dětmar Jäger: Někteří ptáci se zde objevili nově, mnohem více druhů ale ze západočeské krajiny vymizelo.
Českých osobností, které převzaly významné ocenění z rukou ministra bavorské vlády, skutečně není mnoho. Osobně znám jen dvě takové osobnosti.

Jednou z nich je...
Výstava “Laponsko” se posouvá o půl roku. Na jaro 2024

Autorská výstava mých fotografií nazvaná “Laponsko”, která se měla konat od října do listopadu v prostorách výrovského mlýna v Břehách na...

Nejdřív jsem se seznámil s loutkou, říká sochař Miro Žáčok. Autor chebského Hurvínka
Dvě sochy slovenského sochaře Miroslava Žáčoka, který žije a tvoří v Českých Budějovicích, už v Chebu stojí několik let. Bronzové Děvčátko s kocourkem a...
Herec Petr Németh: Rád bych si zahrál ryze zápornou roli
Jeho profesní příběh jako by tkaly sudičky. Osud mu cestu k divadelnímu herectví komplikoval, klikatil a prodlužoval. On ale vytrval a nepřestal...
Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons

Je jí 63 let a přivedla na svět pět dětí. Přesto vypadá na 43 a na pódiu řádí, jako by právě...

Top