Vítejte na planetě Error. Zalogujte se, prosím


Datum publikace: 04-12-2012, 7:12 v Pěna všedních dnů.

Dexempo multo… Tak nevím jak vy, ale za sebe můžu říct jedno. Vážně se snažím, abych ve světě pinů, kódů a hesel obstál. Počet čtyř, šesti a vícečetných kombinací čísel a písmen jsem zredukoval na dvanáct set a zároveň zdesetinásobil spotřebu ginkgo biloby, to abych předešel otokům mozku a lépe si je všechny pamatoval. Protože jsem se však nechtěl spoléhat jen na pozitivní účinky jinanu dvoulaločného, pro jistotu jsem ze všech pinů a hesel vytvořil pozoruhodnou fresku na stropě své pracovny. A výsledek?

Error. Tedy nikoliv v mé hlavě, ale tak, vůbec… Error! Zadané uživatelské jméno nebo heslo jsou chybné. A to přes to, že chybné nejsou. Čísla a písmena zadáte podruhé, potřetí… Vždy ve správném pořadí a ve správných velikostech. Desetkrát vše kontrolujete a přesto se stane, že skončíte před branou zamčenou klíčem Error.

Naštěstí moderní informační technologie, které propojily svět Facebookem, YouTubem, Twitterem, Skypem, kartami a plackou mletého masa v housce za sto, přejímají čím dál více i kladné lidské vlastnosti. A tak software-lidumil, který vám opakovaně zabránil v přístupu k vašemu účtu, přestože vámi zadávaná přístupová data byla v pořádku, nakonec udělá přátelské gesto. Nabídne vám světlo na konci tunelu – vygenerování hesla nového, dalšího.

Stačí jen správně zodpovědět kvízovou otázku, například o čem přemýšlel 17. května 1322 anglický král Eduard II., a hned potom opsat změť rozmazaných čísel a malých a velkých písmen. Máte-li horší zrak, můžete si zapnout zvuk. Zmutovaný robot vám tuto kombinaci ve dvou vteřinách přežvýká. Avšak máte-li také špatný sluch a nebo nemáte-li počítač s repráky, máte už jen smůlu. V tomto světě jste skončil. Rebekeplex.

404

V pátek jsem hovořil s dvaatřicetiletým tiskařem. I když mu práce před Vánocemi padala na hlavu, zvládal ji v pohodě. Klidně a vyrovnaně. Snad proto, že v tomto světě skončil.

Mezi řečí mi řekl, že se těší na konec světa. Lidtvo prý získává skvělou příležitost k útěku od globalizačního otrokářství, k návratu na venkov, k tradičním hodnotám, ke kvalitě života. Skutečné kvalitě života, nikoliv té vnucené reklamou.

On sám se s planetou Error, kde se člověk bez pinu už ani neuprdne, rozloučil někdy vloni. Po návratu z dovolené. S manželkou a dětmi ji strávili v Dominikánské republice. Za dva týdny pohledu na moře, polehávání na bílém písku a pojídání ovoce utratil o fous víc než 100 tisíc korun. Aby tam, na pláži, prožil něco, co zcela změnilo jeho vnímání a přemýšlení o planetě.

Stejných požitků, na které on šetřil dva roky, si na pláži vedle něj užíval místní bezdomovec. A na rozdíl od sedřeného Evropana skoro zadarmo a po celý rok. Ovoce, pláž, moře, slunce…

„Tak já se tady dřu, abych našetřil sto tisíc a za ně si pak koupil to samé, čeho si tam automaticky a zdarma užívají bezdomovci?“ přemýšlel nahlas. „Vlastně se honím a stresuju, abych si aspoň na pár dnů mohl žít jako bezdomovec v Karibiku. Ten svět se posral,“ zakroutil hlavou.

Ano, posral. Log out, please.

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Písničkář Petr Skala: Jsem čudla svobodná
Jeho výrazné písně jsem poprvé uslyšel vloni v červenci. Toho večera jsme s přítelkyní seděli na zastřešené terase chaty u Berounky, vyprávěli...
V Západočeském divadle ožily příběhy slavných dobyvatelů Everestu
Ve 20. století padl jeden mýtus. Člověk pokořil nejvyšší horu světa. S dobýváním Mount Everestu jsou přitom historicky spjati zejména tří velikáni...
Křídla zimní Ohře 2.

Horní tok řeky Ohře, páteční řeky Karlovarského kraje, není ani široký, ani nijak zvlášť hluboký. Přesto je zdrojem obživy víceru ptačích...

Top