TOP woblery poslední dekády. Podle autora Knihy přívlače


Datum publikace: 29-11-2022, 19:59 v Jak na ně?.

O moderním lovu dravých ryb na umělé nástrahy napsal dvě knihy. Přívlač na mimopstruhových vodách (Fraus, 2004) potěšila před osmnácti lety pět a půl tisíce čtenářů, aby se o pár let později, již jako beznadějně vyprodaná, prodávala v aukcích za pětinásobek původní ceny.

Ještě lepší osud možná čeká zcela mimořádnou Knihu přívlače (Mladá fronta/Albatros, 2021), kterou mnozí rybáři označují za bibli moderního lovu dravých ryb. I proto je o ni mezi tichými blázny velký zájem a více než třísetstránková kniha se pouhých deset měsíců po svém vydání na jaře loňského roku dočkala dotisku.

Autorem obou bestsellerů o přívlači je jedna z žijících legend českého rybolovu. Václav Fikar. První Čech, který publikoval své bohaté zkušenosti z lovu dravých ryb v britském časopisu Pike & Predators, specializujícím se na jejich lov.

Jaké nástrahy k lovu štik a candátů by doporučil čtenářům Epikonu? Na jaké se mu v posledních sezónách nejvíce dařilo?

„Na sklonku podzimu už chytám hlavně na měkké gumové nástrahy. Protože ale mojí životní láskou jsou woblery, vybral jsem deset z těch, na které se mi v posledních letech dařilo asi nejvíc,“ říká.       

„Mám mnoho oblíbených woblerů od vícera značek, které mě pravidelně doprovází k vodě. Od woblerů značek Rapala, Salmo, Gloog či Kenart, přes značky Dorado, Nils Master, Krakusek, Jaxon až třeba po českého výrobce Jana Straku. Flotilu woblerů coby svých nejoblíbenějších nástrah k lovu rybích predátorů mám opravdu pestrou a bohatou,“ vypočítává.

Jak ale zároveň dodává, na některé z nich přece jen sázím více. Proč?

„Protože na vodách, kde jsem vláčel, a v časech, kdy jsem vody prohazoval, byly opakovaně úspěšné. Nikoliv třikrát, čtyřikrát, ale vícekrát. V posledních letech jsou tak mými favority, jimž dávám větší prostor. Něco jako první dvě pětky v hokeji,“ směje se.

A jak jeho první dvě pětky momentálně vypadají? Jaké nástrahy vypíchl? Přinášíme TOP 10 woblerů poslední dekády autora Knihy přívlače, a to i se zasvěceným komentářem.

EXECUTOR SR 9 cm (SALMO)

Velký čaroděj! Wobler univerzální velikosti, použitelný kdykoliv a kdekoliv, přičemž člověk nikdy netuší, který z predátorů ho napadne. Sedmdesátková štika, osmdesátkový bolen, šedesátkový candát, devadesátkový sumec nebo čtyřicítkový okoun?

Devíticentimetrový Executor je stálým členem první pětky mých univerzálních woblerů, cestu za dravci na přehradách, jezerech či proudných vodách Labe si bez něj dnes už nedovedu představit.

TOP woblery poslední dekády. Podle autora Knihy přívlače
Executor SR. Foto Václav Fikar

Výtečný při pomalém i rozumně rychlejším vedení, během nichž přicházejí krátké pauzy, aby mohl stoupat výš vodním sloupcem.

Na Lapland Pike 2019 ve Švédsku jsem po kreativním pracování s dvanácticentimetrovou verzí Executora chytil štiku 86 centimetrů, která útokem na nástrahu po vystoupání k hladině vylepšila celkové skóre našeho týmu způsobem, že nás katapultovala na výborné 7. místo v tomto silně obsazeném mezinárodním závodu.

Cílová ryba: štika, sumec do 130 cm, candát, velký okoun, bolen střední a větší velikosti  

FLAT RAP 11 cm (RAPALA)

Skvělá balzová nástraha na štiky v mělkých vodách, ale tu a tam i na velké boleny na otevřených vodních pláních členitých přehrad. Při rychlejším vedení s řídkými přestávkami bývá atakována aktivními boleny sedmdesátkové řady, při pomalejším vedení s častějšími pauzami hlavně štikami střední velikosti.

TOP woblery poslední dekády. Podle autora Knihy přívlače
Flat Rap. Foto Václav Fikar

Velmi rád tuto nástrahu vodím i liknavým potrháváním špičkou prutu, zejména v mělkých vodách s hloubkou do dvou metrů, nebo kolem překážek ve vodě, jakými jsou pařezy či třeba potopený kmen vyvráceného stromu.

Imitovaní pohybu raněné rybky Flat Rapem s plochými boky přivádí štiky, samozřejmě v ideálních částech dne za ideálních podmínek, doslova k šílenství. Záběry bývají v devadesáti procentech případů brutální.

Cílová ryba: štika, velký bolen, candát

BX MINNOW 7 cm (RAPALA)

V sedmicentimetrové velikosti skvělá nástraha pro lov bolenů a okounů při rozbřesku na mělčinách. Snad proto, že velmi věrně imituje drobnou kořist hlavních příbřežních predátorů. Vzhledem i chodem, který plně ovládám podle potřeby.

Proto si ji od června do září si nemohu vynachválit. Patří k velmi úspěšným, tedy pravidelně kontaktovaným woblerům při lovu z lodi do břehu (přehrady), nebo u břehů na řekách.

TOP woblery poslední dekády. Podle autora Knihy přívlače
BX Minnow. Foto Václav Fikar

Mimochodem, relativně nový koncept BX, s nímž Rapala přišla, v podstatě znamená zatavení lehkého balzového těla do tuhé, kopolymerové skořápky. Přesněji obalu. Tím mají být zachované základní vlastnosti balzy (lehkost, citlivost), současně ale posunuté dál. A to doslova. Při nahození doletí v tomto vytvrzeném 3D provedení o pár metrů dál.

Cílová ryba: bolen, okoun, tloušť, malá štika  

PS: Výborná je rovněž verze o tři centimetry delší, tedy desítka. Tam už se okruh útočících predátorů rozšiřuje o štiku a candáta, zatímco vypadává tloušť a okoun mezi 25 až 30 centimetry.

BX JOINTED SHAD 6 cm (RAPALA)

Z nástrahy, kterou jsem první rok od jejího zakoupení spíše podceňoval, se postupně vyklubal jeden z mých favoritů pro tekoucí vody v teplých letních dnech.

Mohl za to bezmála metrový sumec (96 cm), který na ni zaútočil na Berounce. Tím jí otevřel dveře k mé věčné přízni. Od chvíle, co jsem vousatého vytáhl na břeh, jsem dvoudílnému fešákovi dával víc a víc prostoru, až se propracoval do druhé pětky mých nástrah. Tedy mezi ty, které beru k vodě vždycky.

TOP woblery poslední dekády. Podle autora Knihy přívlače
BX Jointed Shad. Foto Václav Fikar

Výrazným pohybem při rychlejším i pomalejším navíjení si koleduje o výprask. Totiž o útoky menších sumců, okounů, candátů a tloušťů.

Cílová ryba: okoun, tloušť, sumci do metru délky, candát, střední štika

Více na Epikon.cz – https://www.epikon.cz/top-woblery-posledni-dekady-podle-autora-knihy-privlace/
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Rozhovor pro Vysvlečenou: Kvalitní humor v literatuře je velmi náročné řemeslo

Influencerka Wendy Šimotová včera na svém blogu Vysvlečená uveřejnila rozhovor, který se mnou pořídila. Rozhovor vyšel pod titulkem “Napsat dobrou humoristickou...

Už jen týden. Šance pro knihu žije, i když čas se krátí

Fenomenální Jaromír Jágr oznámil, že příští sezóna bude jeho poslední. A já oznamuji, že má humoristická kniha Drahoušek na česneku vstupuje...

Top