Světový unikát z Chebu. Zlatá dráha


Datum publikace: 24-09-2013, 9:08 v Toulám se českou kotlinou.

Září do dáli, pod slunečními paprsky přímo karibsky. Jeho hlavními barvami jsou zelená a… žlutá. A právě tato slunečně zářivá barva činí z nového atletického stadionu v Chebu unikát. Zlatá dráha, jak se běžecké osmidráze na zdejším stadionu říká, je totiž absolutní světovou rariotu. Takovou, že o ní už několik týdnů mluví celý atletický svět…

Zlatý stadion pod hradem

Pokud by vás zlatá dráha, či spíš zlatý ovál vůbec kdy napadl, zasadili byste ho nejspíš do Londýna, Paříže, Berlína, Barcelony, Rio de Janeira, Sydney nebo do Moskvy. Tedy do největších měst planety, zvyklých pořádat pompézní atletické podniky světa a současně zvyklých předhazovat světu unikátní, pozoruhodné a dechberoucí stavby. Největší, nejnákladnější, nejoriginálnější, nejbizarnější. Metropole světa jsou zkrátka zvyklé být první v odvaze a originalitě.

Jenže jediná zlatá dráha na světě se nenachází v žádném z těchto obřích měst. Právě naopak. Díky Chebu se jí pyšní České republika. Unikátní ovál září na levém břehu Ohře sotva pětatřicetitisícového města, s výhledem na Chebský hrad.

IMGP7889

“Nic podobného jsem nikdy neviděl. A hned, jak jsem fotky vaší dráhy zveřejnil na Twitteru, začala se mi ozývat spousta lidí. Ptali se, kde že to jsem, ve kterém městě je takováhle atletická paráda,“ byl ze zlatého chebského tartanu nadšený jamajský atlet Josef Robertson, který zde v srpnu startoval na atletické Velké ceně Chebu 2013. Když nový chebský stadion spatřil, okamžitě vytáhl fotoaparát a začal ho fotit. Podobně jako si lidé fotografují Eiffelovku nebo pyramidy.

IMGP7897

A nebyl sám. Žlutý chebský ovál v srpnu ohromil i mistra světa v běhu na 100 metrů z Paříže z roku 2003 Kima Collinse (ostrov Svatý Krištof a Nevis).

“Ta dráha je prostě úžasná. Koupil jsem si kvůli ní i zlaté tretry, abych s ní ladil,” ukazoval na své nové běžecké boty. A krátce poté zažil v Chebu svou další premiéru. V historickém městě na česko-bavorském pomezí vůbec poprvé v životě ochutnal utopence. České špekáčky v kyselém nálevu s cibulí a kořením. “Bylo to moc dobré a pikantní,” smál se. A jak dodal, do Chebu, který se mu líbí, přijede za rok zase.

IMGP7906

Tomáš Dvořák, v současnosti šéftrenér české atletiky a ještě nedávno úspěšný světový desetibojař, se na stadion pod Černou věží Chebského hradu také nemohl vynadívat. “Prostě bomba. Jsem nadšenej! Já viděl nespočet stadionů, ale takhle krásné prostředí v zeleni a pod hradem? To ještě ne!“ kochal se zcestovalý atlet.

Časopis RUN v článku „Světové výkony v lesku zlaté dráhy“ (vydání 22. 8.2013) pak napsal: “Atletický svět se učí nové slovo: CHEB. Právě v tomto západočeském městě se totiž zrodil opravdový světový unikát – zlatě zbarvená tartanová dráha na stadionu, který i skuteční atletičtí matadoři označují za nejúchvatnější, jaký kdy viděli.”

IMGP8790

A jak se žlutý tartan, resp. “zlatá dráha” objevil právě v chebském Poohří? Okolnosti jejího vzniku vysvětluje prezident chebské atletiky a místopředseda Českého atletického svazu Jacek Přibáň. “Když přijeli pánové, co nám dělali povrch, a vytáhli ty své barevné vzorníky, rovnou jsem je s nima poslal do háje s tím, že chci „gold“. Chvíli se cukali a ťukali si na čelo, pak ale řekli, že jsou vlastně schopni smíchat cokoliv.”

A o Chebu se rázem začalo psát a mluvit v souvislosti s krásným atletickým stadionem v krásném prostředí. “Nový stánek v Poohří je fantastický. Představuje pro nás splněný sen. Já moderuji závody po celé republice a musím říct, že svým umístěním je to jednoznačně nejkrásnější stadion u nás,“ dodal Přibáň.

IMGP9350

A co na to čerstvá mistryně světa v běhu na 400 m. př., olympijská medailistka a nejúspěšnější atletka české současnosti Zuzana Hejnová?

“Musím říct, že běžet na vskutku netradiční zlaté dráze v Chebu byl opravdu nevšední zážitek. Dráha je krásná a opravdu rychlá, navíc publikum vynikající. Tří tisíce diváků vytvořili neuvěřitelnou kulisu a na třístovce překážek mě dohnali až k vítězství ve světovém rekordu. Je fajn, že na rozdíl od velkých stadionů mohou být diváci těsně vedle dráhy. Jsem si jistá, že k vám teď budou atleti velmi rádi jezdit,“ říká.

Václav Fikar
One thought on “Světový unikát z Chebu. Zlatá dráha

  1. Dámy a pánové,

    jsem chebský rodák, ale většinu života již prožívám mimo moje rodné město. Necítím se právě chebským patriotem, ovšem při návštěvách rodného města rád zjišťuji změny k lepšímu a pozoruhodné novinky. Zlatý atletický ovál hraje prim. Důvod je tento. Když jsem v roce 1955 usedl do lavice první třídy v tzv. Americké škole byl mým spolusedícím jistý Jarda Přibáň, tehdy ještě ne zvaný Jacek. Dotáhli jsme to spolu až na “gympl” a pak se naše cesty rozdělily a slýchali jsme o sobě s pravidelnou nepravidelností. U Jacka jako Guru české atletiky mě nepřekvapuje, dokonce je to pro něj typické, že vytvořil tento běžecký unikát. Již jsem se nohou dotkl tohoto oválu a Jackovi poblahopřál. Tvářil se spokojeně. Viktor Vávra.

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Laponsko. Výstava fotografií z dalekého severu začíná 30. března

V prostorách Výrovského mlýna v Břehách u Přelouče se od konce března do poloviny května uskuteční výstava mých fotografií nazvaná “Laponsko”....

Obálka nové knihy odtajněna. Autorkou je Magda Kadlecová

Oficiální 30-denní předprodej mé nové humoristické knihy “Drahoušek na česneku” bude zahájen v závěru března, a to výhradně jen na webu...

Obálka knihy Drahoušek na česneku v příštím týdnu

Do zahájení oficiálního předprodeje mé zbrusu nové knihy “Drahoušek na česneku” zbývá přibližně šest týdnů.

Pokud vás ale už nyní zajímá,...

Drahoušek na česneku. Den zahájení předprodejní kampaně nové knihy se blíží

Byl váš první sex podle vašich pubertálních představ, nebo nabral docela jiné obrátky tak, jako ten můj?

Máte i vy milující sousedku,...

Už brzy. Předprodej knihy Drahoušek na česneku

Také nevíte, jak zhubnout, když kalendářní rok se skládá jen z období plných jídel – z Masopustu, Velikonoc, foood festivalů, oslav...

Před deseti lety. Snímek z Valče

Tuto fotografii jste zde již viděli. Ale dnes mi globální šmírák Facebook připomněl, že to je právě kulatých 10 let od...

Top