Světlo ulic vánočních
Bim bam, bim bam…Krátce po 17. hodině se pěší zónou v centru bavorského Hofu rozléhají bronzové tóny kostelního zvonu. Jejich hlubokému hlasu nerozumím, zdá se mi však, jako by chtěly zpomalit hemžení na rušné ulici. Jako by shora brumlaly: „Lidi, klídek… Pohoda, pohoda.“
Jenže lidé je téměř nevnímají. Rozličné vůně a chutě a vůbec zboží na vánočním tržišti totiž mají přednost. Druhou adventní neděli žije Hof vánočními trhy, zdejší Hofer Weihnachtswelt 2014 jsou v plném proudu. Potrvají měsíc – do 22. prosince.
Proplétám se mezi stovkami nakupujících a u stánků zhluboka nasávám vůně pečených kaštanů, horkého punče, sladké štoly, grilovaných bratwurstů nebo třeba vynikajícího zweibel steaku. Vůně jídel, linoucí se od adventních stánků, mají magickou moc. Chytám je do nosu, co se do něj vejde (ještě, že nedávná rýma je už tatam), a vzápětí podle nosu také začínám nakupovat.
Postupně tak ochutnám téměř vše, protože nejen vůně, ale i chuť patří k atmosféře každého adventního trhu. Stejně jako vánoční výzdoba centra města, které si všímám, nebo vousatý Nikolaus (Mikuláš), který se se v poklidu prodírá davem, aby nejmenším dětem rozdal drobné dárky.
Partnerským městem bavorského Hofu, který mi už před lety přirostl k srdci, je na české straně Cheb. Obě města, vzdálená od sebe zhruba jen padesát kilometrů, mají sobě blízkou historii. Ostatně už nejstarší listina hofského archivu (z roku 1371) informuje o poslední vůli tří Chebanů, kteří veškerý svůj majetek odkázali špitálu v Hofu. A zmínit mohu i velmi podobné městské dominanty, které obě partnerská města mají. V Hofu je to kostel sv. Panny Marie a v Chebu kostel sv. Mikuláše.
A právě historickým centrem Chebu se v 18. hodin nese pravidelné troubení ponocného. Herec Jindřich Skopec alias chebský vánoční ponocný tentokrát ze zvonice oznamuje, že mu kolem chybí sníh, ale že na tržišti potkal „zvířat sto“, což mu zvedlo náladu, protože „kapela Sto zvířat hraje parádní muziku“.
„A hned se mi chce zpívat a tancovat,“ troubí ponocný do davu. Ve světelném kalendáři na zvonici pak rozsvítí číslo dalšího skončeného dne a my s Jirkou Hanzlíkem, saxofonistou Sta zvířat, se rozloučíme. Protože je před ním dlouhá cesta na Kladno, dosrkáme horký javor, popřejeme si Šťastné a veselé a slíbíme si, že si kvůli rybám ještě zavoláme.
Já pak procházím mezi stánky a konečně začínám vnímat blízkost Vánoc. Nasávám vůně svařáku, klobás, medoviny, uzených ryb, pečeného sýra, ovarového kolena, kandovaného ibišku i sladkého trdelníku. Tak, jak je zřejmě nejkrásnější vánoční trhy na západě Čech nabízejí. A také tady skoro vše postupně ochutnám. Stejně jako v Hofu i v Chebu trvají vánoční trhy měsíc – do 26. prosince.
Zatímco vánoční trhy v Hofu obcházel vousatý Mikuláš a lidem hráli Frankenwald-Blech, chebským tržištěm obchází ponocný a v jeho horní části hraje lidem flašinetář. Nebo o víkendu hvězdy české pop music.
Vizuální atrakcí vánočních trhů v Hofu je několik metrů vysoká, osmistěnná stavba s dvoupatrovým pohyblivým betlémem, jímž otáčí velká vrtule na vršku stavby. Uvnitř se přitom zahřejete svařákem. Hof má také hezčí kolotoče v dolní části pěší zóny a silnější svařák.
Naproti tomu Cheb je unikátní ledovým kluzištěm s půjčovnou bruslí, dvěma vánočními stromy, zvonicí, živými zvířaty a krásným nasvícením Špalíčku a dalších domů na historickém náměstí. Lidmi přeplněná jsou obě vánoční tržiště. V Chebu slyším němčinu, v Hofu naopak češtinu.
Ano, stejně jako v předchozích letech také letos jsem objel několik vánočních trhů na západě Čech a v Bavorsku, abych si jimi udělal dvojnásobnou radost. Nákupní a fotografickou. Kromě formy a obsahu trhů jsem si totiž všímal i výzdoby měst, která vynikla po setmění. Když se ulice rozsvítily. Právě instalovaná světla, která najednou zářila na jehličnanech, fasádách historických domů nebo lampách (tedy všude tam, kde po jedenáct měsíců v roce nesvítí), dodala ulicím měst na třpytu. Na nevšendním lesku, a tím také na vánočním kouzlu.
V chladných zimních časech prostor zútulnila, proteplila a celkově zatraktivnila. Svými barvami a třpytem domalovala obrazy, které si nyní můžete rozkliknout. Takhle totiž vypadá světlo ulic vánočních…
Cheb

Chebské vánoční trhy 2014. Pěší zona, vzadu první ze dvou vánočních stromů na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Foto Václav Fikar

Chebské vánoční trhy 2014. Součástí Betlému v horní části tržiště jsou už tradičně živá zvířata. Foto Václav Fikar

Chebské vánoční trhy 2014. Pohled od horního vánočního stromu směrem dolů – ke Špalíčku. Foto Václav Fikar

Chebské vánoční trhy 2014. Nejen ponocný, ale také flašinetář je tradiční postavou vánočních trhů v Chebu. Foto Václav Fikar
Hof

Hofer Weihnachtswelt 2014. Český trdelník i s vysvětlením v němčině, co je vlastně zač. Foto Václav Fikar
Mariánské Lázně
Ve srovnání s Chebem, Hofem nebo Plzní trvají vánoční trhy v Mariánských Lázních jen čtyři dny (letos od čtvrtka do neděle), rozhodně však stojí za návštěvu. Kulisa kolonády jim vyloženě svědčí.

Mariánskolázeňský vánoční trh 2014. Už tradičně se konal na kolonádě, koupit jste si tam mohli například jahodový špíz v čokoládě. Foto Václav Fikar

Mariánskolázeňský vánoční trh 2014. Tady sice žádná výdoba ani lampy nesvítí, ale když už jsem tam za sýry nechal tolik peněz, tak si sem umístím alespoň jednu fotku :). Foto Václav Fikar
Loket
Vánoční trhy v Lokti se konaly o víkendu 6.-7. prosince. Protože jsem právě o tomto víkendu byl mimo region, jejich fotografie nemám. Utekly mi jak Krušnohorské vánoce s živým betlémem na hradě, tak i trh na náměstí. Nabízím proto alespoň vánoční výzdobu centra tohoto historického města…
Karlovy Vary
Svými vánočními trhy se Karlovy Vary nemohou rovnat Chebu ani Plzni, co jim však chybí na velikosti a atraktivitě, mají jak ve výzdobě ulic, tak ve Vánočním domě v Doubí…
Václav Fikar
Komentář