Svět je malý. Velký jen jako duhová kulička


Datum publikace: 21-08-2013, 13:40 v Pěna všedních dnů.

Svět je zřejmě skutečně malý. Řekl bych, že v době internetu velký asi jen jako duhová kulička, jak svědčí následující příhoda. V neděli, po návratu z historických slavností v Tachově, mě na Krajince pod Chebským hradem zastavil jeden britský pár s mapou v ruce. Mladí Britové z Newbury se chtěli ujistit, že šlapou správným směrem. Šlapali správným směrem, jak jsem je ujistil. A tak se ptali dál.

Nemotornou angličtinou, zrezlou nepoužíváním, jsem pak zvládl odpovědět ještě na další tři nebo čtyři doplňující otázky, až jsme se nakrátko zapovídali. A já se záhy dozvěděl, že do Chebu je přilákaly „beautiful pictures“ fotografa Václava Fikara.

cheb - večerní pohled na město (5)

Myslel jsem, že špatně slyším. “Vážně?” ujišťoval jsem se překvapeně. A kdybych se nestyděl, pročistil bych si před nimi pro jistotu uši.

“Vážně,” ujistili teď pro změnu oni mě. Znáte jeho fotky? zeptala se ona s foťákem na krku.

Na vteřinu jsem se zarazil, abych vstřebal neobyčejnost okamžiku.

“No… Já fotím a jsem Václav Fikar,” překvapil jsem je nečekanou odpovědí. A to tak, že po sobě začali nevěřícně blikat udivenýma očima. Až jsem se skoro zastyděl, že já jsem já. Dost možná jim v tu chvíli problesklo hlavou, že zastavili nějakého místního cvoka. Blázna, který se k smrti rád vydává za kdekoho, jehož jméno zrovna zazní. Znáte Pana Tau? Jasně, já jsem Pan Tau. Znáte Evu Herzigovou. Jistě, já jsem Eva Herzigová. Tedy dnes už ne, ale ještě nedávno jsem jí byl…

Anebo je tahle absurdní pointa jejich cesty do Chebu, kde se zeptali na cestu člověka, jehož fotky je prý přiměly navštívit tohle město, upřímně zaskočila. Divit se jim asi nelze.

IMGP8348

No… Co bylo dál, už není vlastně důležité, i když slečně jsem dal alespoň několik fotografických tipů, aby si z Chebu odvezla pěkné snímky. Chtěl jsem vlastně jen říct, že bychom neměli podceňovat svět, resp. jeho velikost. Dnes už je hodně malý. Ve století Google, Yahoo, iPhonů, tabletů a Androidu předává informace rychlostí blesku, stejně rychle ovlivňuje lidi v jejich rozhodování, a tak v něm může docházet opravdu k zvláštním setkáním… Tak jako v neděli v chebské Krajince. K setkání, jehož pravděpodobnost je podobně vysoká jako trefit jackpot ve Sportce.
2 thoughts on “Svět je malý. Velký jen jako duhová kulička

    • 🙂 …to je vlastně pravda. Taková setkání jsou natolik překvapivá a nepravděpodobná, že jsou o to silnější a hlavně nezapomenutelná. A proto je možná škoda, že jich nezažíváme víc. Na druhou stranu by pak ale asi přestala být vzácná a člověk by je možná časem přestal vnímat jako nevšední. Ačkoliv… Mohou zevšednět? Podle mého kamaráda jsou právě tyto momenty darem. Nazval je “nečekaným setkáním blízkého druhu” 🙂 Nevím, jestli jsou darem, ale rozhodně jsou v jistém slova smyslu afrodiziakem všedního života a motivací do dalších týdnů a měsíců. A taky proto si jich umím v roce představit mnohem víc 🙂 Vy jste prožila podobné setkání?

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm stojí hned za českou hranicí

Také se rozplýváte nad architektonickými skvosty dechberoucí Barcelony, vzešlých z génia Antoniho Gaudího?

Pokud ano, vězte, že jedna stavba, kterou jako by...

Velkolepé stavby bobrů. Nový díl Rockera na rybách měl v osm ráno premiéru na YouTube

Bavte se a žasněte. Záběry několika unikátních bobřích staveb na západě Čech, včetně zachyceného mimořádného momentu bobra v akci, můžete sledovat...

Jedenáctý díl Rockera na rybách už brzy

Dali jsme si s ním na čas, ale co nevidět se na YouTube objeví jedenáctá epizoda Rockera na rybách. A bude...

Světlo. Stolař a Fikar vystavují v divadle své fotografie

V secesní budově Západočeského divadla v Chebu se v neděli 21. května od 17 hodin uskuteční vernisáž společné výstavy fotografií Martina...

Půjde o vizuální porno, prozrazuje lektor Západočeského divadla o chystané hře i doprovodné fotografické výstavě
Byť jsem kafař a kávu piju všude, ve „hvězdárně“ jsem si ji vychutnával vůbec poprvé. Popíjel jsem ji za zvuků 3D...
Unikátní hra o Drtikolovi a k ní výstava fotografií několika současných autorů. Kulturní Cheb čeká velká světelná událost

Světlo. Takový je název historicky první fotografické výstavy, kterou pořádá Západočeské divadlo v Chebu ve své hlavní budově.

Chebské divadlo výstavu...

Top