Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký prut pro velké okamžiky


Datum publikace: 07-01-2022, 18:38 v Recenze rybářského nádobíčka.

Když se na německém trhu objevil prut, jehož název duní syrově skalistým slovem Rock, zastřihal jsem ušima jako polní zajíc. Vždyť aby také ne, když jsem rocker.

Když jsem pak navíc zjistil, že svými parametry odpovídá mé aktuální představě o posile pro právě omlazovaný mančaft přívlačových klacků, nebylo o čem dlouho přemýšlet.

Otevřel jsem šrajtofli a záhy přivítal ve svém týmu posilu, která se ihned stala černým koněm. Dvoudílný vláčák Rock ‘n’ Street.  

Jedna věc je ale dobře znějící jméno, druhá pak jeho vlastnosti. Fyzické i charakterové, abych tak řekl. Jak se tedy “rocker” chová u vody a co od něj může rybář očekávat? Půže se na něj spolehnout ve chvílích, kdy jde opravdu do tuhého?

Především musím zmínit, že firma Jenzi, která prut vyrábí, ho doporučuje k lovu ze člunu, a to k drop-shotu či k vertikální přívlači. Tady vymezuje jeho hlavní pracovní prostor.

Přesto jím chytám jak vertikálně z lodi, tak horizontálně při lovu ze břehu. A nevláčel jsem jím pouze gumové nástrahy, ale zkoušel jsem i nástrahy tvrdé, konkrétně woblery.

Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Pohled na rukojeť přívlačového prutu Rock ´n´ Street.
Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Pohled na rukojeť přívlačového prutu Rock ´n´ Street z druhé strany.

Přívlačový prut pro kontakt s gumou

A zde bych možná začal. Prut jsem zkoušel s woblery vhodné velikosti (pět až sedm centimetrů, a to v hmotnostech od pěti do devíti gramů), při použití pletené šňůry. V zásadě jsem byl spokojený, nicméně jedno zjištění zmínit musím.

Přestože se Rock ‘n’ Street jeví dostatečně tuhý a rychlý k lovu s tvrdými nástrahami s nořítkem, kladoucími ve vodě znatelně větší odpor než nástrahy gumové, úplně vhodný k lovu s nimi není. Větší odpor wobleru mírně parabolicky ohýbá horní díl prutu a znatelně tím limituje rychlejší vedení nástrahy.

Jistě, jsou situace, kdy je právě tato vlastnost užitečná, a tedy výhodou. Ale stejně tak známe mnoho situací, kdy je spíše ke škodě věci. Záleží samozřejmě na okolnostech, ale v jeho případě bych se držel hlavně nástrah s menším odporem (gumy, jigstreamery). Tedy uvedeného předurčení.

Avšak černý Rock ‘n’ Street není pouze prutem citlivé špičky pro gumový lov ze člunu, jak napovídá nápis na rukojeti, ale stejně dobře se hodí také k běžnému lovu ze břehu. Především pak na menších řekách typu Ohře, Úhlavy, Ploučnice a dalších, kde jím bez problémů dohodíme až k protějšímu břehu.

Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Na blanku se dočtete, kde se prut Rock ´n´ Street cítí jako doma.
Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Ze břehu. Na řece.
Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Pohled na prut.

I lehká nástraha doletí

Ano, výborné odhozové vlastnosti jsou jedním z významných bonusů tohoto moderního prutu za příjemnou cenu. Například lehké pěticentimetrové Shallow Shad Rapy létají překvapivě daleko a přesně (použita pletená šňůra), a to dokonce i proti větru.

Dalším bonusem je citlivost prutu, sklouzávající z jeho horní třetiny až do rybářovy ruky. Ta je určená jak vyšším počtem oček (10), tak přirozeně sensitivní špičkou.

Prut celkově vypadá poněkud křehce, snad kvůli minimalistickému sedlu navijáku, ale před bojem jen klame tělem. Rock ´n´ Street se nezdá, nicméně bezpečně zvládne i velmi náročné úkoly.

Na mírně tekoucí řece jsem jím zdolal zhruba šestikilového kapra (65 cm), podseknutého za ocas. O jak urputné a intenzivní zdolávání silného kapra se jednalo, si snadno dokážete představit.

Celkově prut hodnotím velmi pozitivně. Příjemně se drží a je lehký. K měkkým nástrahám je citlivý. A když dojde na lámání chleba, nadlimitní houževnatost blanku učiní z “rockera v černém” velmi spolehlivého rybářského parťáka.

Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Poloparabolická akce prutu.
Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Tohoto čtyřicítkového okouna jsem ulovil prutem Rock ´n´ Street na wobler.
Rock ´n´ Street: Zdánlivě křehký rocker pro velké okamžiky
Horní díl prutu je i díky devíti očkům citlivý a kontaktní.

Závěr:

Jak pěkný, tak především kvalitní prut k vzrušujícímu lovu ze člunu a na řekách.

Klady:

  • citlivá špička
  • díky tvrdé páteři houževnatý při zdolávání větší ryby
  • lehký
  • pěkný design
  • přesné hody i na větší vzdálenost

Zápory:

  • neobjevil jsem

Technické specifikace:

Délka prutu: 2,4 m

Gramáž: 8-22 gr.

Hmotnost: 123 gr.

Počet oček: 10

Akce prutu: středně rychlá, poloparabolická

Transportní délka: 123 cm

Doporučená prodejní cena: 1 790,- Kč

Václav Fikar ((četli jste na Epikon.cz)
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top