Přívlačový prut VIPLEX One 270 cm


Datum publikace: 20-09-2015, 21:03 v Recenze rybářského nádobíčka.

Firem, které vám dnes poskytnou desetiletou záruku na cokoliv, tím spíš pak na křehký rybářský prut, není mnoho. Pokud jde o rybářské pruty, je jich doslova jako šafránu. Rozhodně nám k jejich spočítání bude stačit pět prstů na jedné ruce.

Jeden z těch pěti prstů přitom bude patřit německé značce Sportex, další pak německé značce Jenzi, která v roce 2015 uvedla na trh dvě nové řady přívlačových prutů, u nichž poskytuje desetiletou záruku na blanky prutů. První řadou je Xplorador, prut se žlutým blankem, druhou pak Viplex One. A právě kvůli desetileté záruce, ze které jsem cítil víru výrobce v prvotřídní kvalitu svých výrobků, jsem si koupil oba. V této recenzi se však zaměřím jen na ručně dělaný Viplex One.

IMGP4342

Zdolávací křivka prutu Viplex One (2,7 m – 15-40 gr.). Plynule rozloženou zátěž nese horní díl prutu.

Když jsem ukrajoval kousek z nedostatkového času pro napsání této recenze, napadlo mě – právě s ohledem na desetiletou, tedy výjimečnou záruku na blank -, že bych vás mohl pobavit stejně výjimečným testem v duchu Top Gear. Úplně nesmyslným. Třeba prutem odpálit tenisák, zvedat jím víko od kanálu nebo házet jeho horní díl rotvajlerovi jako klacík a křičet: “Přines!” Prostě mi blesklo hlavou, že by bylo zábavné podrobit blank opravdu výjimečné, přehnaně bláznivé zkoušce.

Jenže… Za tenhle Viplex One jsem zaplatil přes tři tisíce korun. A protože peníze ani pruty z nebe nepadají a mé recenzce nikdo nesponzoruje, ubral jsem plyn a rozhodl se pro recenzi tradiční. Bez bláznivých testů na souši. Přece jenom chci tímto prutem vytáhnout ještě řadu krásných dravců, čehož bych se v případě kočkování s rotvajlerem pravděpodobně nedočkal… (smajlík)

1408240-02

Designově velmi atraktivní sedlo navijáku.

Blank. Za ním si v JENZI neochvějně stojí. A nedivím se jim. Po třech měsících vláčení tímto pěkným prutem jsem totiž získal dojem, jako bych znovu držel v ruce kevlarové Sportexy. Ve druhé polovině 90. let jsem mimo jiné vlastnil kevlarové Sportexy Kev Pike a Kev Spin, o kterých se říkalo, že jsou nezničitelné. A skutečně bych mohl říct, že takové byly. Ostatně co jiného říct o prutu, který se s vámi skutálí z několikametrového strmého srázu na cihly a přitom se nezlomí, dokonce ani viditelně nepoškodí?

Od té doby mi rukama prošly desítky přívlačových prutů, ale vzpomínky na ně mi oživil až právě Viplex One. Tuhý grafitový Hi-modulus blank konstrukce FSP (Fast-Sensitive-Powerful = rychlý, citlivý, silný), jištěný před běžným poškozením vrchní vrstvou plasticky zřetelného grafitového pletení, skutečně snese hodně. I méně ohleduplné zacházení. Bez jediného škrábanečku a jiného poškození vstřebal dvoumetrový odhoz a dopad na břeh z hrubšího štěrku, stejně tak si poradil s nechtěným klepnutím o silnou větev při nočním návratu od vody k autu. Přes les. Tady ukázal, že nejen jeho povrchová úprava je skutečně mimořádně kvalitní.

IMGP4343b

Přejedete-li po blanku prutu Viplex One rukou, okamžitě vás zaujme, že jeho povrch není zcela hladký. Podobně jako u zmíněných kevlarových Sportexů je plastický. Může za to bezpečnostní vrstva grafického pletení navíc.

Při odhazování nástrah a zdolávání ryb je Viplex One intuitivní a maximálně spolehlivý. Přestože se bavíme o gramáži 15-40, tedy řekněme ještě pořád tzv. univerzální, která spadá někam do segmentu středně těžké přívlače, dřímá v jeho zpevněném blanku síla prutů těžší kategorie. Jako byste v ruce drželi prut v gramáži 30-60, nebo dokonce 40-80 (od některých tradičních značek).

V případě zdolávání ryby se jeho perfektně propletené sílové vlastnosti – tvrdost, odolnost a houževnatost – projeví například takhle: Pokud vám v momentu, kdy sumec začne tvrdě kopat do šňůry a nebo se rozjede s proudem řeky dolů jako utržený vagón, selže drhnoucí či málo povolená brzda navijáku, Viplex One vás nejméně několik vteřin podrží, aniž by se sumčímu zápasníkovi podvolil a praskl. Zkrátka vám poskytne prostor pro rychlé řešení problému s brzdou, aniž byste si museli říkat: “Tak… A je to v háji, teď přijdu o prut.”

Navzdory zesilující vrstvě grafitu na tuhé páteři však prut není těžký a necitlivý. Bez navijáku váží jen 191 gramů, což je velmi milé zjištění, věnujete-li se středně těžké přívlači. Při použití pletené šňůry v něm přitom dobře cítíte i pěticentimetrový wobler, což je pak podobně příjemné zjištění.

IMGP4345

Spodní část sedla navijáku. Šroubení, kterým ukotvujete naviják k horní korkové části.

Vzhledově i materiálově je zajímavou také extra tvrzená dělená rukojeť. Kromě zmiňovaného blanku, který je logicky její součástí, ji tvoří korek nejvyšší jakosti a lehké hliníkové sedlo navijáku. Prut je zároveň precizně vyvážený, dobře sedí v ruce, ať již máte prsty o centimetr kratší nebo delší a citlivost v prstech více či méně vnímavou. Hladkou vodivost šňůry a tedy mírné prodloužení letu nástrahy při náhozu zajišťují LC (long cast) očka.

Když tak teď o tom přemýšlím, své peníze jsem dobře utratil… (smajlík)

IMGP4346b

Spodní část prutu Viplex One.

Závěr:

Designově krásný prut “univerzálních” parametrů, jehož odolný blank snese přímé srovnání s kevlarovými Sportexy.

Klady:

– 10 let záruka na blank (po registraci na webu Jenzi – zde)

– odolný blank, rychlý prut

– vzhledově krásný prut s korkem nejvyšší jakosti

– nová generace long cast oček pro delší odhozy

Zápory:

– nezjištěny

Technické specifikace:

Délka prutu:  270 cm
Gramáž:  15 – 40 gr.
Hmotnost prutu:  191 gr.
Počet dílů:  2
Počet oček:  9
Akce: rychlá
Transportní délka: 140 cm
Jakost oček: LC (Long Cast)
Další: použitelný kdykoliv a kdekoliv

Cena dnes (v den uveřejnění): cca 3600,- Kč

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top