Přívlačový prut HM80 – GHOST BUSTER


Datum publikace: 21-06-2008, 18:10 v Recenze rybářského nádobíčka.

Smeagol pro něj zabíjel a později – už jako Glum – byl pro něj dokonce ochoten i sám zemřít. Tak moc tu věc, zrozenou v ohni Hory osudu, miloval. Nemohl si pomoci. Ona jej totiž natolik uhranula, že když ji ztratil, hledal ji zoufale po celé Středozemi, ve dne i v noci, v horku i v zimě, sytý i hladový. Asi všichni vědí, že onou věcí byl Jeden prsten, prsten moci, kolem kterého vznikl dobrodružný fantasy příběh Pán prstenů. Glum byl tímto výjimečným výtvorem natolik fascinován, že o něm hovořil vroucněji nežli o milované živé bytosti. Říkal mu skřípavě sladce: “Můj milášek”.

ghost buster (3)

Můj milášek… Tak přesně tohle, a přitom stejně tak líbezně jako Glum, jsem řekl o svém novém přírůstku do rodiny přívlačových prutů, když jsem ho poprvé uchopil do ruky. Jde o Dragon HM80 – Ghost Buster (290 cm-2-10,5 gr.), jenž je jedním slovem vynikající!

Ano, proč vlastně bych tímto konstatováním tentokrát nemohl začít? Krotitel duchů, jak bychom mohli volně přeložit anglický termín Ghost Buster, je po všech stranách mistrovským prutem. Je natolik vyladěný, že dá velkou práci hledat na středoevropském trhu lepší prut v segmentu lehké přívlače. Sám sice nemám rád kategorický akcent v podobných formulacích, ale tady si za tím celkem stojím. Minimálně tedy za tvrzením, že Ghost Buster patří do té absolutně nejužší špičky.

Štíhlý, lehký, přesný 

Tento ručně stavěný speciál zaujme hned v několika bodech, v první řadě svou štíhlou a lehkou konstrukcí. Já například dosud u žádného prakticky třímetrového prutu neviděl tak útlý blank těsně nad rukojetí. Kolik zde může měřit po obvodu? Osmnáct, devatenáct milimetrů…? Dá se to samozřejmě snadno změřit, ale zas tak důležité ty milimetry nejsou. Zkrátka blank prutu je zde  opravdu nápadně štíhlý, čehož si musí všimnout i jednooký. To pochopitelně ještě vůbec nic neříká o samotné kvalitě prutu, už vám to ale napovídá minimálně to, že tento vláčák bude něčím jiný.

A on také je! S hmotností 145 gramů na 290 cm své délky je mimořádně lehký, což my, přívlačoví specialisté, nejen oceníme, ale především u vody maximálně využijeme. S prutem se totiž pohodlně nahazuje, navíc daleko a přesně. To umožňuje 10 precizně rozmístěných oček, kdy devět jich bylo vysázeno na horní ze dvou dílů. Pět oček pod tím koncovým je navíc k blanku přichyceno velmi těsně, což má přímý vliv na hladší vodivost vlasce (při náhozu) a zároveň na daleko senzitivnější prožitek ze zdolávání ryby. Jeden detail zkrátka plynule navazuje na druhý, aniž by to našinci přišlo.

ghost buster (4)

Jenže najednou je tu dokonale vyladěný nástroj, jako by ho sám Antonio Stradivari ve své cremonské dílničce vyrobil. Nástroj, který dobře vypadá, se kterým nám parádně létají a stejně tak se vodí nástrahy, s nímž plně kontrolujeme chod rotaček proti i po vodě a jímž sebejistě hlídáme všechny nebezpečné výpady ryb, třeba výskoky pstruhů v proudu. Najednou je tu zkrátka prut, který představuje ducha rybáře.

Klidná síla

Ačkoliv to sem možná až tolik nepatří, moje setkání s Ghost Busterem bylo zřejmě osudové. Hned při našem prvním společném rybolovu, konkrétně při vůbec prvním náhozu (!) s ním, přišel na řece s velmi řídkým výskytem pstruhů přes 30 cm potočák 45 cm (je to můj nový osobák v kategorii pstruh obecný – potoční). Pstruh zuřivě napadl rotačku vedenou podél břehu a nejkratší cestou sjel do koryta řeky, kde mu pomáhal ten nejsilnější proud. A právě v tu chvíli se štíhlý “krotitel” proměnil v pána situace. Zatímco pstruh střídal divoké metání kozelců ve sloupci s taktickým manévrováním mezi pásy rychlých proudů řeky, středně-rychlý Ghost s klidem pokerového profesionála přijal a plynule rozložil přirozenou sílu té bojující ryby (a zároveň samozřejmě odpor proudné vody) zhruba po horních dvou třetinách své vlastní páteře, která se chladnokrevně ohnula a pak už jen držela. I v nejkritičtějších momentech potočákova divočení “krotitel” pracoval zcela sebejistě, jako by té rybě s klidem Angličana šeptal: Jen se vyblbni, já zatím dopiji šálek svého poledního čaje.

Musím říct, že jsem si to opravdu, ale opravdu užil, pokud jde o akční feeling, a že se mi při právě popsaném souboji vybavilo někdejší heslo nejmenované politické strany, jež v podání Ghost Bustera konečně nalezlo svůj smysl – “Klidná síla”. Ano, tak je možné zhodnotit jeho výkon se soupeřem, který s podporou proudu pstruhové řeky v zádech už byl opravdu cítit.

Slovo závěrem

Ghost Buster, ke kterému je dodáváno duralové pouzdro pro bezpečnou přepravu, je prutem nejvyšší třídy. Kvalitativní a také cenové. Přívlastek “výborný” k němu určitě pasuje, stejně jako tvrzení, že vláčet s tímto prutem vás zase o trochu víc baví. Jde o reprezentativní nástroj pro náročné požitkáře. Ano, tak to je. A tak bych svou recenzi klidně mohl zakončit, kdybych chtěl.

ghost buster

Já do toho ale raději vnesu poněkud osobní prvek, protože i on je se vším všudy osobní (Ghost Bustery jsou mj. označeny pořadovým číslem výroby, takže každý kupující má unikátní kus a i prodejce má přehled o tom, kdo si jakého Ghosta s jakým číslem koupil – na mě např. připadl kus č. 25), a navíc si to na svém vlastním webu mohu dovolit. Glume, promiň, ale tenhle ručně stavěný Ghost Buster No. 0025 je můj milášek… Asi bych pro něj neumíral ani nezabíjel, ale těžko si už bez něj dovedu představit svůj přívlačový “šatník”. Tak moc mne ten prut pohltil.

Klady:

– vzhledem k délce (2,9 m) velmi nízká hmotnost (145 gr.)

– štíhlý blank se značnou vnitřní silou, která zvládá daleko víc, než na kolik vypadá

– dlouhé a přesné hody

– plynule dynamická akce páteře

– profesionální design

– přepravní duralový tubus v ceně

– hand made detail: Na každém prutu je uvedeno pořadové číslo výroby. Zákazník tak má svůj osobní kus; výrobce ví, jaká čísla do jaké země poslal a prodejce pak ví, že sedmičku vlastní třeba Novák z Horní Lhoty, padesátku Červený z Dolní Lhoty….

Zápory:

– neobjeveny (v době uveřejnění recenze měl prut za sebou 11 vycházek k vodě, které zahrnovaly přes 45 hodin vláčení na pstruhových a mimopstruhových vodách)

Technické specifikace:

Prut: HM80 – Ghost Buster
Značka: Dragon
Délka prutu: 290 cm

Gramáž: 2-10,5 gr.
Počet dílů: 2
Počet oček: 10
Transportní délka:  148 cm
Jakost oček: Fuji SIC
Hmotnost prutu: 145 g.

Akce: středně-rychlá
Cena dnes: 7322,-Kč (zdroj: www.rsp-fishing.cz)
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Rozhovor pro Vysvlečenou: Kvalitní humor v literatuře je velmi náročné řemeslo

Influencerka Wendy Šimotová včera na svém blogu Vysvlečená uveřejnila rozhovor, který se mnou pořídila. Rozhovor vyšel pod titulkem “Napsat dobrou humoristickou...

Top