Přívlačový prut GREY MAMMOTH Senso Cast
Od poloviny 90. let, kdy jsem si pořídil přívlačový prut z dnes již legendární byroňácké řady Equipe, tvrdím, že Byron dělá některé opravdu velmi slušné přívlačové řady prutů za příjemný peníz. Equipa jsem si tehdy užil dosyta, udolal jím svého dosud největšího bolena, a po třech letech jej prodal, ostatně jako to dělám stále. Byron pak proměňoval svůj výrobní program a já najednou v jeho nabídce začal Equipa postrádat. Až uteklo zhruba 10 let a v katalogu Byronu jsem si všiml nové řady Grey Mammoth. Prostudoval jsem technické specifikace a zajásal – řada Grey Mammoth je totiž mladším dvojčetem památné řady Equipe.
Pořídil jsem si tedy rychle vláčák Grey Mammoth Senso Cast (2,1 m – do 10 gr.) a začal jej v praxi objevovat. Po dvou sezónách v terénu už mohu veřejně říct, že ho perfektně znám. Co tedy konkrétně tento přívlačový prut rybáři nabízí?
Možná někoho překvapím, ale dá se to bez přílišného přehánění shrnout do jedné věty: Hodně muziky za málo peněz!
Za prvé: – prut se velmi příjemně drží, což například u mě bývá jedno z velmi důležitých hledisek při výběru. Pokud si totiž ruka s rukojetí přívlačového prutu okamžitě nesednou, vláčkař je u vody podle mého až o 25% horší.
Za druhé: – díky osmi vodícím očkům, což nebývá u prutů 2,1 metru dlouhých obvyklé (a v této cenové relaci už vůbec ne), dosahujeme i s menšími nástrahami příjemné dlouhých a přesných hodů.
Za třetí: – při zdolávání ryby se jeho páteř ohýbá parabolicky, přičemž se chová dost houževnatě, jako by blank v sobě snoubil značnou pevnost se správně odměřenou dávkou elasticity. Výpady zaseknuté ryby, například divoké kotrmelce pstruhů, velmi trpělivě vstřebává a rybu tím postupně udolává. Rybář má přitom díky jeho citlivosti plný prožitek z lovu.
A nakonec za čtvrté: – prut velmi pěkně vypadá, drží se konzervativního (tmavě šedého) a elegantního designu. Škoda jen křiklavě lesklého, trochu kolotočářsky vyvedeného loga řady nad rukojetí, které celkově trochu narušuje jinak velmi pozitivní vjem z designu. Co se však samotného výkonu týká, těžko mu něco budu vytýkat.
Řada Senso Cast, jak již název napovídá, je vůbec tou nejcitlivější v rámci celé série Grey Mammoth, která sází na tenké průměry blanku. U těchto prutů (s tenkým průměrem) je podle výrobce použito méně materiálu pro každou jednotlivou vrstvu uhlíkových vláken. I když je použito o dvě nebo tři vrstvy více než u obvyklých prutů, použitého materiálu je v konečném důsledku méně a stabilita prutů je o hodně vyšší.
Prut této řady a této velikosti je předurčen k lovu s malými třpytkami (do velikosti 1), twistery (z praxe mám osaháno, že nejlépe čte jigové hlavičky o hmotnosti 2 až 5 gramů) a některé typy wobblerů do 4 cm.
Klady:
– citlivost
– vzhledem ke kratší délce prutu relativně dlouhé a přesné hody
– elastičnost, které při zdolávání ryby propůjčuje páteři prutu značnou houževnatost
– štíhlý blank
– příjemná rukojeť, dobře se drží
– osm oček (u prutů v délce 2,1 m spíše nadstandard)
Zápory:
– žádný jsem neobjevil, snad jen zbytečně lesklé logo nad rukojetí, které trochu ruší dojem z jinak designově velmi pěkného prutu
Technické specifikace:
Prut: Grey Mammoth Senso Cast
Značka: Byron
Délka prutu: 210 cm
Počet dílů: 2
Počet oček: 8
Transportní délka: 110 cm
Jakost oček: S.I.C.
Hmotnost prutu: 115 g.
Cena dnes: 1050,- Kč (zdroj: Byron.cz)
Komentář