Přívlačový prut CORRIGATOR Sensitive Spin 230 cm


Datum publikace: 09-01-2016, 18:58 v Recenze rybářského nádobíčka.

Objev roku! Tak přesně takhle jsem začít nechtěl, nicméně při psaní třetího odstavce jsem si uvědomil, že jinak vlastně začít nemohu. Přívlačový prut CORRIGATOR Sensitive Spin byl totiž mým největším objevem uplynulé sezóny. Překvapením, které mě i při mých zkušenostech jedním slovem nadchlo. Ale pěkně popořádku…

cor8

CORRIGATOR Sensitive Spin

Tenhle prut jsem koupil naslepo. Bez předchozího osahání, bez jediného dotyku. Bez potřebného sevření v dlani, bez prožitého pocitu z držení, bez reálné představy o jeho akci. V katalogu mě jen zaujaly jeho akorátní parametry (délka, hmotnost a gramáž) a slogan „ultra-lehký a sensitivní“, a tak jsem si řekl, že ho risknu a že to s ním prostě zkusím.

Kliknutím na tlačítko „Odeslat objednávku“ jsem tak vlastně střelil do prázdna. S tím, že 2,3 metru dlouhý prut mě sotva čím překvapí. Domníval jsem se přitom, že žlutý konec horního dílu prutu, který jsem viděl na fotografii v katalogu, avizuje měkčí špičku, tedy že kupuji prut na „gumování“ s áčkovou, tedy špičkovou akcí. Že kupuji jakousi doplňkovou variantu k flotile mých přívlačových prutů, kterou využiji při chytání z lodi nebo na malých řekách se zarostlými břehy.

Co se ale stalo? O pět dnů později mi u dveří bytu zazvonil pošťák. Když jsem pak bez jakékoliv emoce vytáhl zaplacený prut z krabice a sevřel ho v dlani, překvapením jsem se neudržel. “Wow!” vystavil jsem tomuto svému novému prutu bezprostřední hodnocení. Ukázalo se totiž, že i když jsem jeho objednáním střílel naslepo, mířil jsem setsakramentsky skvěle. Vždyť domů mi dorazil jeden z nejlepších přívlačových prutů, jaké jsem kdy držel v ruce! A že mi jich rukama už prošly desítky…

cor

Tento prut bude mít brzy dlouhou řadu fanoušků, věří firma JENZI ve svém katalogu. Jestli to tak skutečně bude, neumím posoudit. Já jsem se jím ale stal, a to okamžitě. V okamžiku, kdy jsem ho poprvé vzal do ruky.

Tuhý, rychlý, citlivý

Proč jeden z nejlepších prutů, s jakými jsem kdy přišel do styku? Jsem si dobře vědom toho, že obliba prutu je záležitostí čistě pocitovou. Ryze subjektivní, založená zejména na míře osobních zkušeností a současně i na vlastních potřebách. Jeden rybář se zamiluje do takového, druhý do makového prutu, protože… Protože cokoliv.

cor9

Corrigator v rybářově ruce. Drží se výborně díky ergonomicky tvarovanému sedlu navijáku.

cor6

Ergonomicky tvarované sedlo navijáku.

V případě CORRIGATORu Sensitive Spin mi sedlo do ruky všechno. Objemem perfektní rukojeť s ergonomicky tvarovaným sedlem navijáku, mimořádně nízká hmotnost prutu a pro mě pak zvlášť – tuhá a rychlá páteř po celé délce.

Musím říct, že takhle tuhý prut po celé jeho délce jsem vskutku nečekal. Jak už jsem uvedl, očekával jsem měkkou špičku, protože spojení měkkosti a řekněme laminátové ohebnosti s barevným zvýrazněním je celkem zvyklé. Jenže zde je všechno jinak. Špička prutu je karbonově tvrdá, napevno integrovaná do blanku prutu u pátého očka shora. Signální žlutou zvýrazněná koncovka mezi posledními dvěma očky je zde jen kvůli lepší viditelnosti tohoto mimořádně sensitivního „čidla“.

Díky štíhlé grafitové špičce totiž prut skvěle komunikuje i s velmi lehkými nástrahami. Udávaná gramáž prutu 5-25 sice naznačuje, že ideální jsou pro něj gumy na hlavičkách pěti- až desetigramových, ale tady se nemusíme bát pracovat s nástrahami pod tímto parametrem. Špičkové vlastnosti prutu využijeme i v takovém případě. Například detekce pohybu sedmicentimetrového shadu na třígramové hlavičce je prostě perfektní. V ruce víte o své nástraze všechno a hned, i když zrovna neskotačí po betonovém dně, takže slovo „sensitive“ (citlivý) v katalogovém sloganu není ani trošku zavádějící.

Prut je zkrátka vynikajícím vodičem měkkých nástrah, přičemž o tvrdých ani nemluvím. Ano, i tvrdé nástrahy (třpytky, woblery) se tímto prutem díky jeho tuhé páteři skvěle vodí, což z něj činí přívlačový prut s velmi širokou škálou možností použití. Od marmyšek až po woblery vhodné velikosti.

cor4

Corrigatorem se výborně vodí nejen měkké nástrahy, pro které je určen primárně, ale stejně tak i tvrdé. Například, jako v tomto případě, sedmicentimetrový Gloog Ares v mělce plovoucí verzi.

cor3b

Díky snadné práci zápěstím je vhodný i pro drop shot…

Pro práci zápěstím

Člověk vždy posuzuje prut komplexně, tedy jako ucelený balíček. Jeho krátkou spodní (zadní) část rukojeti však zmíním samostatně. Snad proto, že jsem samostatně nad ní zaplesal. Zbytečně dlouhé spodní části rukojeti, které dosahují až někam pod loket, totiž nemám v lásce. Ani trochu. Překážejí mi při celé řadě běžných činností, například při bočním nahazování pod větve. Jindy s nimi drhnu o bundu, mikinu a podobně.

Spodní část rukojeti CORRIGATORu – měřeno od místa, kde je zapuštěný naviják – měří jen 27 centimetrů. Tím je kratší než předloktí, čímž se výborně hodí například k jemnému či rychlému pohybování nástrahy pouhým zápěstím, aniž by jím člověk drhnul třeba právě o zimní bundu. Skvělá zpráva nejen pro milovníky vertikální přívlače.

cor7

Semiparabolická akce prutu umožňuje rybáři, ve srovnání se špičkovou akcí, opřít se silněji do zdolávané ryby.

Závěr:

Na první pohled spíše obyčejný prut, který však jen klame tělem. Výtečně sedne do ruky (díky krátké ergonomické rukojeti) a u vody se s ním perfektně pracuje kvůli jeho nízké hmotnosti, tvrdé citlivé špičce a rychlé akci. Perfektní univerzál pro lehkou a středně lehkou přívlač.

cor10

Do blanku napevno integrovaná grafitová špička.

Klady:

– citlivý – perfektní detekování i velmi lehkých gumových nástrah

– rychlý

– krátká korková rukojeť

– ergonomicky tvarované sedlo navijáku pro dokonalé držení v ruce

– ultra lehký

– perfektně vyvážený

– vzhledem k maximální spokojenosti velmi přijatelná cena

Zápory:

– žádné

Technické specifikace:

Délka prutu:  230 cm
Gramáž:  5–25 gr.
Hmotnost prutu:  163 gr.
Počet dílů:  2
Počet oček:  9
Akce: rychlá
Transportní délka: 120 cm
Jakost oček: SIC
Cena dnes (v den uveřejnění): cca 1950,- Kč

Václav Fikar
2 thoughts on “Přívlačový prut CORRIGATOR Sensitive Spin 230 cm

 1. Petrův zdar pane Fikare,
  zaujala mě Vaše recenze tohoto vláčecího prutu. Rád bych se Vás ještě zeptal jaký průměr má koncové očko, zda má prut očko na uchycení háčku a jestli by se k němu hodil naviják o hmotnosti 270g.
  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, že takto obtěžuji.
  S pozdravem
  Petr Vitha

  • Dobrý večer,
   děkuji moc za Váš dotaz. Pokud jde o koncové očko – vnitřní průměr je 4 mm.
   Ano, očko na uchycení háčku nad rukojetí je.
   S navijákem je to trochu těžší otázka, protože každý rybář má jinou citlivost ruky, jinou délku paže, jinou vnímavost toho, jak je prut s navijákem optimálně vybalancovaný. Ale na jednom z nich (vlastním tři 🙂 mám naviják Jenzi Nexxos 2500, který váží 272 gr. I váha dalších dvou navijáků na těchto prutech se pohybuje někde mezi 230 až 270 gramy 🙂 Klidný večer, Václav Fikar

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top