Přívlačový prut BLACK SLASH / Pro Spin 210 cm


Datum publikace: 14-04-2018, 8:48 v Recenze rybářského nádobíčka.

Parádních přívlačových prutů je na trhu více než dost. Zaplaťpánbůh. Vždyť například jen na únorovém pražském veletrhu For Fishing 2018 jsem takových mazlů držel v ruce několik. A všechny jsem si uměl představit u vody. Jak jimi prohazuji břehy lemované rákosím či svědomitě proklepávám pařezovky. Jak si skrze ně opravdu užívám přívlač.

Black Slash, od roku 2016 nová vlajková loď německé značky Jenzi v segmentu přívlačových prutů, je jedním z nich. Na zmíněném veletrhu jste ho vidět nemohli, jedině možná na stánku firmy Velká ryba, pokud ho tam měla vystavený (což nevím). Olomoucký obchod Velká ryba, který letos v Praze vystavoval, totiž patří k několika málo prodejcům Jenzi v Česku.

Přívlačovým prutům BLACK SLASH Pro Spin 210 cm (6-18 gr.) jsem tak věřil, že jsem jimi odchytal i 2. ročník mezinárodních závodů Jackson Trophy, největším závodě v lovu ryb přívlačí z lodě v České republice.

Akce dvoudílného prutu Black Slash, který je osazený devíti očky, je rychlá a tvrdá.

Vláčet s radostí

Black Slash je zcela mimořádně lehký prut, což ocení každý vášnivý milovník přívlače. Jeho neuvěřitelně nízká hmotnost, pouhých 80 gramů v délce 2,1 m (gramáž 6-18), ho řadí mezi absolutně nejlehčí vláčáky, s jakými jsem kdy proháněl dravce. Pokud si ho vezmete do ruky bez navijáku, skoro o něm nebudete vědět. Je lehčí než dvě Tatranky Opavia.

Nízké hmotnosti prutu je dosaženo použitím ultra lehkého blanku s označením HTX a krátkou dělenou rukojetí s krátkými korkovými úchyty.

Rukojeť prutu je krátká. Měří jen třiatřicet centimetrů, což ve spojení s nízkou hmotností celého prutu dává široký prostor pro aktivní práci prutem zápěstím.

Takto lehký přívlačový prut, osedlaný menším navijákem, vám rozhodně žádný tenisový loket nepřivodí. A to i kdybyste jím prochytávali vodu šest hodin v kuse. Právě takovou dobu jsem s ním strávil aktivním chytáním z lodi a musím říct, že když jsem pak po šesti hodinách nahazování a přitahování nástrah vesloval zpět ke břehu, přes tři sta metrů proti středně vysokým vlnám, byl jsem v pohodě. Žádnou únavu jsem v ruce necítil. A to už jsem chlap po čtyřicítce. Takže kdybych chtěl, po občerstvení jsem mohl znovu vláčet.

Dělená korková rukojeť a sedlo navijáku Fuji. Pohyblivá je spodní část sedla, kterou naviják pevně uchytíte.

Maximálně citlivý

Výtečnou vlastností přívlačového prutu Black Slash / Pro Spin (JENZI) je citlivost. Totiž absolutní citlivost a vnímavost! Díky této žádané vlastnosti můžete dokonale prezentovat svoji nástrahu, a to za naprosto všech okolností. Ať na měkkém, bahnitém, tedy obvykle hůře čitelném dně, nebo třeba při silném bočním větru, který je vždy nepřítelem dobrého kontaktu s nástrahou.

Je přitom úplně jedno, vláčíte-li sedmicentimetrovou gumu na čtyřgramové hlavičce, nebo malý wobler s úzkou lopatkou. Tento tvrdý a extrémně citlivý prut ví o každém zavrtění či malém klidném přískoku vaší nástrahy! A to vám dává ohromný prostor pro tvořivou práci s nástrahou. Ve hře o rybu tak zůstáváte i v dny, kdy jsou dravci pasivní.

Tvrdý, rychlý a citlivý, k tomu navíc krásný. Prut Black Slash od Jenzi je skutečným potěšením.

Jeho citlivost je zároveň klíčem k detekci i těch nejopatrnějších kontaktů s dravou rybou. Skutečně! Několikrát jsem zažil, kdy nedůvěřiví candáti nebo okouni jen lehce přišťuchovali vláčeného shada, volně potahovaného při dně přehrady. Jako by ho jen neochotně ochutnávali či ospale odháněli od svých úkrytů. Kdybych vláčel méně citlivým prutem, o těchto nejjemnějších důkazech dravčí existence bych neměl tušení.

Black Slash mě tedy perfektně informoval o dění hluboko pod hladinou a já tak díky němu spolehlivě věděl, že jsem dravcům na dosah. Věděl jsem o každém candátovi, který nedůvěřivě a lstivě ťukal do konečku vláčené gumové nástrahy. Připadal jsem si, jako bych si na ryby dole u dna svítil baterkou.

Pohled na spodní část prutu.

Rychlý zásek, okamžitý kontakt s rybou

Když už ale ryba na gumu zaútočila, zásek byl rychlý a jistý a kontakt s ní okamžitý. A následovalo plynulé a kompaktní zdolávání.

Přestože je Black Slash tenký a extrémně lehký, je zároveň dost silný na to, aby zvládal pumpování i pětikilové bojující ryby ode dna k hladině, aniž by se rybář musel bát o jeho výdrž. Pokud máte u navijáku správně nastavenou brzdu, což byste vždy měli mít, můžete si užít souboj s takovým dravcem dosyta. Zažijete opravdu vzrušující zážitek, přičemž můžete předpokládat, že tento prut vás v klíčových momentech utkání podrží. 

I když je přívlačový prut Black Slash štíhlý a ultra lehký, a to v gramáží 6-18 (tedy pro lehkou přívlač), můžete jím spolehlivě zdolat i krásné dravce.

Mimochodem, právě Black Slashem jsem na 2. ročníku Jackson Trophy na Hracholuskách přiměl k záběru a posléze vyvláčel největší štiku tohoto mezinárodního závodu (75 cm), která je zatím největší ulovenou dravou rybou v krátké historii závodu.

Zdolávací křivka, simulovaná na břehu.

Největší ryba 2. ročníku mezinárodních přívlačových závodů Jackson Trophy na Hracholuskách, kterou jsem zdolal Black Slashem.

Závěr:

Mimořádně pěkný a kvalitní prut se skvělými parametry pro vzrušující přívlač.

Klady:

  • extrémně citlivý
  • vnímavý i k nejopatrnějším kontaktům s rybou
  • okamžitý zásek, rychlá akce
  • mimořádně lehký
  • transportní délka
  • krásný design

Zápory:

  • po dvouletém používání nezjištěny

Technické specifikace:

Délka prutu: 2,1 m

Gramáž: 6-18 gr.

Hmotnost: 80 gr.

Počet oček: 9

Akce: tvrdá, rychlá

Transportní délka: 110 cm

Doporučená prodejní cena: 2 939,- Kč

Václav Fikar
2 thoughts on “Přívlačový prut BLACK SLASH / Pro Spin 210 cm

  1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda mohu tento prut někde koupit v ČR? Na žádném eshopu jsem ho nenašel. Moc Děkuji Tomáš W.

    • Dobrý den, přiznám se, že nevím, zdali je aktuálně možné jej v ČR někde zakoupit. Vím, že některé pruty JENZI nabízel skvělý obchod Velká ryba v Olomouci. Pak myslím i obchod Blackbass v Praze, ale… Nevím, jak je to v současnosti. Neuspějete-li v Česku, zkuste se podívat na německé eshopy, případně rakouské. Poštovné z Německa činí cca 350 korun.

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Dětmar Jäger: Někteří ptáci se zde objevili nově, mnohem více druhů ale ze západočeské krajiny vymizelo.
Českých osobností, které převzaly významné ocenění z rukou ministra bavorské vlády, skutečně není mnoho. Osobně znám jen dvě takové osobnosti.

Jednou z nich je...
Výstava “Laponsko” se posouvá o půl roku. Na jaro 2024

Autorská výstava mých fotografií nazvaná “Laponsko”, která se měla konat od října do listopadu v prostorách výrovského mlýna v Břehách na...

Nejdřív jsem se seznámil s loutkou, říká sochař Miro Žáčok. Autor chebského Hurvínka
Dvě sochy slovenského sochaře Miroslava Žáčoka, který žije a tvoří v Českých Budějovicích, už v Chebu stojí několik let. Bronzové Děvčátko s kocourkem a...
Herec Petr Németh: Rád bych si zahrál ryze zápornou roli
Jeho profesní příběh jako by tkaly sudičky. Osud mu cestu k divadelnímu herectví komplikoval, klikatil a prodlužoval. On ale vytrval a nepřestal...
Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons

Je jí 63 let a přivedla na svět pět dětí. Přesto vypadá na 43 a na pódiu řádí, jako by právě...

Top