Příběhy 10 fotografií měsíce: PROSINEC


Datum publikace: 07-01-2018, 8:00 v Uncategorized.

Když jsem vybíral deset prosincových fotografií do tohoto měsíčního výběru, překvapilo mě, kolika zajímavých akcí jsem se v prosinci zúčastnil a z kolika událostí a míst jsem přivezl početné soubory fotografií.

Snímků bylo tolik, že ke zpracování některých z nich jsem se dosud ještě ani nedostal. A to ať již z různých vánočních a adventních trhů (Cheb, Plzeň, Loket…), kulturních a společenských akcí (např. ples v retro stylu) nebo třeba z demonstrace. A začnu odzadu. Masovou politickou demonstrací, která se konala v Chebu v samotném závěru roku…

Zelená karta pro Jalovce

Jak vypadá politikaření, bylo k vidění v prosinci v Chebu. A tamtéž pak bylo k vidění, jak vypadá odpor veřejnosti proti politikaření. Chebští studenti svolali na 30. prosince demonstraci na podporu odvolaného starosty Antonína Jalovce a místostarostky Gabriely Lickové. Akci nazvali Zelená karta pro Jalovce. Zatímco prostor dolní části náměstí Krále Jiřího z Poděbrad byl zaplněný stánky z právě skončených vánoční trhů, horní část náměstí zaplnila více než tisícovka občanů, kteří přišli navzdory svátečnímu týdnu a chladnému deštivému počasí. Podle jednoho z řečníků šlo o největší politickou demonstraci v Chebu od listopadu 1989. Kromě zelených karet v rukou, kterými účastníci vyjadřovali podporu odvolanému starostovi a místostarostce, zvonily nad hlavami demonstrantů klíče a Chebané zpívali Modlitbu pro Martu od Marty Kubišové a také národní hymnu. Na úplný konec pak ještě veselou lidovou – Vysoký jalovec (na podporu odvolaného starosty Jalovce).

Demonstranti na náměstí

Cheb, 30. prosinec. Masová demonstrace veřejnosti na podporu odvolaného starosty Antonína Jalovce a místostarostky Gabriely Lickové, kterou pod názvem Zelená karta pro Jalovce svolali chebští studenti. Řečníci, kteří se na pódiu střídali, postupně hovořili například o politické chobotnici nebo o nutnosti přijít na podzim 2018 ke komunálním volbám. Tento snímek jsem pořídil krátce před tím, než demonstranti začali zpívat Modlitbu pro Martu od Marty Kubišové a českou hymnu.

Podpořili odvolaného starostu

Cheb, 30. prosinec. Masová demonstrace veřejnosti na podporu odvolaného starosty Antonína Jalovce a místostarostky Gabriely Lickové, kterou pod názvem Zelená karta pro Jalovce svolali chebští studenti.

Pochod otužilců

Z docela jiného soudku byla tato chebská akce. Prosincové koupání v Ohři. Snímek zachycuje silvestrovsky naladěné potápěče a otužilce, kteří procházejí Krajinkou pod Chebským hradem k Vávrově lávce. Právě pod ní vstoupili do ledové řeky.

Cachtání v ledové řece

To je žůžo… Nebo ne? Zatímco otužilci si lebedili v ledové vodě prosincové Ohře, já si horkým dechem zahříval prsty, abych vůbec cítil spoušť fotoaparátu.

Ve vodě fajn, na břehu líp

Kdo doplaval až k Písečné bráně u Chebského hradu, mohl si dát za odměnu panáka a pak se zahřát u ohně.

Brrrrr!

Myslím, že otužilcům byla v řece pořádná zima. Proto klobouk dolů. Tento snímek jsem pořídil od sudu s ohněm, u kterého bylo nejen mně příjemné teplo.

Pohádkové kouzlo zasněžené zahrady

Ze všech fotografií, které jsem v prosinci publikoval na sociálních sítí, se nejvíce líbila právě tato. Fotografii zasněžené Klášterní zahrady v Chebu jsem uveřejnil v barvě, která plně vystihovala atmosféru onoho rána. Touto cestou děkuji mnohým za krásné komentáře pod ní.

Bárbínka

Na konci listopadu začaly v Chebu vánoční trhy, které již tradičně trvaly měsíc. Ke zdejším trhům patří i betlém s živými zvířaty. Hvězdou mezi zvířaty v ohradě byla oslice Bárbínka, kterou hladily a s níž se fotografovaly stovky návštěvníků trhů. Protože takový zájem veřejnosti představoval nápor na psychiku zvířete, zvlášť když se našla řada lidí, kteří zvíře fotografovali bleskem, rozhodlo vedení města o tom, že oslice Bárbínka opustí v zájmu své bezpečnosti Betlém na chebském náměstí a vrátí se domů. Za toto rozhodnutí sklidilo vedení města Chebu od veřejnosti široké uznání. Tento snímek zachycuje poslední okamžiky Bárbínky na chebském náměstí. Od následujícího rána už na vánočních trzích nebyla.

Hradní Sépie a první sníh zimy

V prosinci napadl první sníh. Když jsem přemýšlel, jak vhodně a esteticky jeho malé množství zachytit, Chebský hrad mi nabídl tuto jednoduchou a čistou možnost…

Foto Václav Fikar

 
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top