O odepřeném bóbikovi a věčné slávě Čelistí


Datum publikace: 14-12-2010, 16:16 v Pěna všedních dnů.

Tuhá zima, vytuhlý mozek. Bílý sajrajt za okny, těžko průjezdné silnice a blbec, který mi včera na parkovišti odřel auto a ujel. A ryby v nedohlednu! Tyhle týdny jsou fakt na kulku.

Navíc na pěší zóně v bistru u Vietnamců už v půl čtvrté odpoledne neměli mého oblíbeného bóbika – pečenou rýži s gyrosen. A to jsem měl na ten dlabec takovou chuť…

Když jsem se ptal chlápka za pultem, jak to, že jim tak brzy došel gyros, v klídku doplnil tsatsiki a pak mi s ledovým klidem Západočecha řekl, že lidi teď víc žerou. I to bylo na kulku.

kote

A tak jsem vzal jídlo, pro které jsem si nepřišel, a doma sedl ke kompu. Pustil si slaďoučkej Numb od Linkin Park, z ubrousku vybalil plastovou vidličkou a začal se hrabat ve žluté rýži. Jak mi padala zpátky do misky, občas jsem se podíval na nástěnky s wobblery, které mi visí na stěnách v pracovně. A říkal si, jak daleko je nová sezona. Je teď strašně daleko. Chce to třetí kulku, propadal jsem ještě před chvílí skepsi.

Jenže pak mi zavolal člověk, se kterým jsem se pár let neviděl, aby mi řekl to, co mi prý chtěl říct už dávno. Zrovna, když frontman Linkin Park Chester Bennington začal řvát – “Já, se stal tak ochromeným, už vás necítím. Už toho mám dost, všechno si uvědomuju. Stává se ze mě tohle, a chci jen jedno…” – mě jeho slova sebrala! Týkala se přímo mě, a proto na ně nikdy nezapomenu. Už to tak je. Na nečekané krásné momenty se totiž nezapomíná.

Když jsem mu asi posté poděkoval, najednou jsem začal myslet na léto. Na všechno, co v létě mohu a budu dělat. Rybařina? Jistě. Festivaly? Jistě. Kino? Jakbysmet…

Nedávno mě práce v novinách zavála k problematice letních kin. Kdo z vás ještě pamatuje  jejich úžasnou atmosféru? Já si třeba vzpomínám na jekot vyprodaného hlediště při Spielbergových Čelistech. Na tu potopenou loď daleko na otevřeném moři. Když se hodinu před půlnocí zjevila v jejím v kulatém okýnku hlava vyšeptalé mrtvoly s vypouklým okem, vždycky mi nějaká ječící holka skočila do náručí a zaťala do mě svoje nehty. Bál jsem se úplně stejně jako ona, ale samozřejmě jsem si hrál na Chucka Norrise.

jaws

Panečku, to byl ale úžasný zážitek. Čelisti jsem v letňáku viděl snad stokrát a dodnes je miluju. Marná sláva, je to nejlepší horor! Tam pod hvězdami jsem měl totiž každou, ke které jsem si přisedl.

Myslím, že i proto by bylo fajn, aby se doba letních kin zase vrátila. Věřím totiž, že může znovu úspěšně fungovat. V době internetu, zabíjejícího stresu a placatých dývýdýček může nejen nostalgikům nabídnout docela slušnou zážitkovou romantiku. Strach a nebo smích pod hvězdami. No řekněte sami: kdo z nás to má?

No, a zítra zase sníh. A taky pozítří. A prý i za týden…

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm stojí hned za českou hranicí

Také se rozplýváte nad architektonickými skvosty dechberoucí Barcelony, vzešlých z génia Antoniho Gaudího?

Pokud ano, vězte, že jedna stavba, kterou jako by...

Velkolepé stavby bobrů. Nový díl Rockera na rybách měl v osm ráno premiéru na YouTube

Bavte se a žasněte. Záběry několika unikátních bobřích staveb na západě Čech, včetně zachyceného mimořádného momentu bobra v akci, můžete sledovat...

Jedenáctý díl Rockera na rybách už brzy

Dali jsme si s ním na čas, ale co nevidět se na YouTube objeví jedenáctá epizoda Rockera na rybách. A bude...

Světlo. Stolař a Fikar vystavují v divadle své fotografie

V secesní budově Západočeského divadla v Chebu se v neděli 21. května od 17 hodin uskuteční vernisáž společné výstavy fotografií Martina...

Půjde o vizuální porno, prozrazuje lektor Západočeského divadla o chystané hře i doprovodné fotografické výstavě
Byť jsem kafař a kávu piju všude, ve „hvězdárně“ jsem si ji vychutnával vůbec poprvé. Popíjel jsem ji za zvuků 3D...
Unikátní hra o Drtikolovi a k ní výstava fotografií několika současných autorů. Kulturní Cheb čeká velká světelná událost

Světlo. Takový je název historicky první fotografické výstavy, kterou pořádá Západočeské divadlo v Chebu ve své hlavní budově.

Chebské divadlo výstavu...

Top