Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons


Datum publikace: 08-08-2023, 18:45 v Pěna všedních dnů.

Je jí 63 let a přivedla na svět pět dětí. Přesto vypadá na 43 a na pódiu řádí, jako by právě slavila své 23. narozeniny. Aby tomuhle člověk uvěřil, musí vidět německou poprockovou ikonu NENU naživo.

Netuším, jestli německá poprocková ikona NENA objevila elixír věčného mládí, ale na pódiu brousí elektrickou kytaru v ostrých punkových skladbách s dechberoucí energií a mladistvým elánem, jako by kapele Bad Religion právě vyfoukla hit True North.

Třese hlavou jako zběsilá při rock´n´rollových vypalovačkách, běhá po pódiu sem a tam, skáče, tančí, mává rukami. S velkou chutí chodí dolů mezi své fanoušky pod pódiem, a to všechno vydrží v kuse dvě hodiny a deset minut, aniž by se zadýchala. Ano, vydrží déle než dvě hodiny. Tak dlouho totiž trval její páteční koncert na jezerním pódiu ve Wilhelminenaue v Bayreuthu.  

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Stánek s upomínkovými předměty Neny hodinu a čtvrt před koncertem německé poprockové ikony. Foto Václav Fikar

Vyprodaný koncert

Kdo chtěl vidět nestárnoucí legendu jen kousek za hranicemi s Českem, musel si s nákupem lístků na koncert skutečně pospíšit. NENA totiž na konci roku 2022 svým fanouškům oznámila, že její chystané turné ke 40. výročí megahitu 99 Luftballons, nazvané Wir Gehören Zusammen (Patříme k sobě), bude stát za vidění.

„Pojďme společně zpívat, tančit, smát se a oslavovat život. Protože i v těžkých časech se můžeme radovat. Baví mě výměna energie a lásky s lidmi před, za i na jevišti a těším se příští léto s vámi,” vzkázala prostřednictvím sociálních sítí.

Fanoušci si její vzkaz přečetli a zachovali se podle něj. Koncert pod otevřeným nebem v bavorském Bayreuthu, který leží pouhých sedmdesát kilometrů západně od Chebu, byl proto už tři měsíce dopředu vyprodaný. Stejně jako další štace na trase jejího evropského turné.

Začátek bayreuthského koncertu byl ohlášený na 19.30, avšak ve skutečnosti se posunul o čtvrt hodiny. Zhruba v půl osmé přijíždí do amfiteátru na okraji města SUV. Obklopené bodyguardy zastavuje ve spodní části hlediště, hned vedle diváků. A z něj vystupuje přímo mezi diváky černovlasá NENA v kožené bundě.  

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Koncert Neny v Bayreuthu (přibližně 70 km západně od západočeského Chebu) začíná. Foto Václav Fikar

Zpěvačka mává fanouškům, kteří jásají, zatímco ochranka ji doprovází do skromného zákulisí na břehu jezera. V Bayreuthu malé vodní ploše za pódiem říkají jezero, ale v Čechách bychom mu zcela určitě říkali rybník. Jezero v amfiteátru je totiž malé, zakalené a jeho vodní plochu opanují kachny a bernešky.

V době příjezdu NENY jich na břehu kousek od pódia posedávalo přes dvacet. Tolik bernešek pohromadě jsem dosud neviděl. Že by také ony přiletěly spatřit naživo slavnou německou rockerku, která má ve svém repertoáru od roku 1990 i píseň o českém Panu Tau (Du bist Überall)?

Gesto rockerky

Koncert NENY u Seebühne startuje záhy. Zvolna. Pomalou skladbou Liebe ist. Baladu z roku 2005 fanoušci dobře znají a sborově zpívají refrén, aniž by je zpěvačka ke zpěvu vybízela. NENA se vyprodanému amfiteátru klaní a po nástupu elektrických kytar ve druhé části pomalé skladby začíná lehce tančit v jejím rytmu.

Lidé v hledišti zvedají ruce nad hlavu. Někteří tleskají, jiní zpívají, až si připadám jako na tribuně v Mnivhově při ligovém utkání Bayernu. Už po třech minutách od začátku větřím, že páteční večer u rybníku v Bayreuthu bude stát za všechna utracená eura. Němci (ačkoliv zrovna vedle mě stáli i Španělé) se totiž jednoduše umí bavit. Koncerty svých oblíbenců si užívají naplno, protože nezaplatili za to, aby civěli na druhé kolem sebe, ale aby se radovali a žili.

Následuje chytlavá píseň Nur geträumt, jejíž refrén lidi doslova nakopne, a o dvě skladby dál první z megahitů NENY – Willst Du mit mir gehn.

Ještě před ním si ale nestárnoucí zpěvačka všimne asi dvou stovek neplatících lidí, kteří sledují její koncert z terasy vzdálené približně dvě stě padesát metrů vlevo od pódia. Někteří z nich mají v rukou dalekohledy, aby z vystoupení také něco měli. Když už nezaplatili za lístek 55 euro, anebo už lístky nesehnali.

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Nena v Bayreuthu. Foto Andrea Půlpánová

Rockerka se jich s lehkostí a úsměvem, proč se nepřišli bavit s ostatními pod pódium, a pak řečnicky prohodí: „Přece nejsem tak drahá?“ Nakonec se domluví s pořadatelem a pozve neplatiče dovnitř k ostatním. K platícím divákům v amfiteátru.

Většina z neplatících na nabídku NENY reaguje. Zvedají se, vyklepávají a skládají deky, aby se na pozvání zpěvačky přemístilido do amfíku. Někteří neplatiči ale ctí svoji hrdost. Navzdory velkému gestu zpěvačky zůstávají sedět na trávníků mimo areál.

Koncert pomalu nabírá na obrátkách a postupně zazní všechny největší hity NENY. Někde mezi nimi zpěvačka sleze po bočním schodišti z pódia a zamíří mezi diváky. S nimi pod pódiem pak stráví více než pět minut, zatímco kapela na pódiu dál hraje.

I v davu mezi svými fanoušky NENA dál zpívá, chvílemi si s nimi podává ruce, jakoby ani nebyla rockovou superstar. Jako by u rybníku potkala kamarády ze školy, které roky neviděla. A musím říct, že z ní bylo na sto metrů cítit, jak ji právě tenhle kontakt s fanoušky baví a doslova nabíjí. Pobyt mezi fans pod pódiem si jednoduše užívala.

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Koncert Neny v Bayreuthu směřuje k posledním písním. Foto Andrea Půlpánová

Závěr jejího více než dvouhodinového koncertu byl velký.

Václav Fikar (kompletní článek včetně exkluzivního sestřihu z bayreuthského koncertu a TOP 10 hitů NENY naleznete na Epikonu)
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Rozhovor pro Vysvlečenou: Kvalitní humor v literatuře je velmi náročné řemeslo

Influencerka Wendy Šimotová včera na svém blogu Vysvlečená uveřejnila rozhovor, který se mnou pořídila. Rozhovor vyšel pod titulkem “Napsat dobrou humoristickou...

Top