Největší vánoční trhy na západě Čech
Šestadvacátého prosince je datum konce největších vánočních trhů v historii Chebu. Trvaly šestadvacet dní a kromě stánků, ze kterých voněly například medovina, svařák, trdlo, uzené ryby nebo steaky, nabídly řadu kulturních a hudebních vystoupení, ledové kluziště u Špalíčku, kde se bruslilo zdarma, ohniště i zvonici. Vánoční atmosféru zde dotvářely dva velké vánoční stromy (rozsvícení vánočních stromů 1. prosince sledovalo zcela zaplněné náměstí Krále Jiřího z Poděbrad) a historické postavy jako flašinetář nebo ponocný.
Svou délkou, pojetím a rozsahem šlo letos o největší vánoční trhy na západě Čech. A protože jsem jich pár dalších stihl navštívit, mohu říct, že i nejvíce fotogenické. Trhy si nenechaly ujít tisíce lidí ze západních, severních, středních Čech a Prahy.
Mimochodem, když jsem se doma hromadou nafocených snímků prokousal, vyvstanulo přede mnou dilema. Ponechat je barevné, nebo ne? Ukázat je v přirozeně teplém tónu lamp, nebo v mrazivě modré, což by víc odpovídalo aktuálním teplotám. Líbily se mi obě možnosti, nedokázal jsem se rozhodnout. Však posuďte sami… Na Facebooku se líbily obě varianty, ledově modrá ale o trochu víc…
Fotografovat reportáž za tmy a v mrazu je adrenalin. Za tmy se totiž fotí úplně jinak než za běžného denního světla, a to podstatně hůř. Pracujete s vysokým ISO, a tedy vyšším šumem, a s dlouhými časy, které vyžadují absolutní stabilitu foťáku. Zmrzlé prsty jí ale moc nepřejí 🙂
Fotíte-li za takových podmínek uprostřed pohybujícího se davu, kde do vás s železnou pravidelností někdo nechtěně strčí v okamžiku, když dobře zaostříte vybranou kompozici, je tuplovaně těžší přinést domů sérii kvalitních fotek. Jenže vánoční trhy, plné barevných světel, vyžadují právě fotografování za tmy. Aby fotky měly atmosféru…
Pozdně večerní či noční reportáž v mrazivém terénu je zkrátka úplně jiná disciplína než třeba fotografování v ateliéru, kde má člověk klid na práci a nejlepší podmínky, jaké si lze představit a vytvořit. Je mnohem náročnější.
Venku totiž musíte být pořád ve střehu, vybírat si dobrá místa a sledovat pohyb lidí, stínů nebo kouře. Musíte čekat a být připravený třeba jen na jeden jediný záběr, který vypoví vše o atmosféře daného časoprostoru. A musíte být odolní vůči mrazu! Právě tak jsem fotil chebské Vánoční trhy…
Flašinetář s ponocným v horní části tržiště.
Vybudovaná zvonice s adventním kalendářem. Každý večer v šest ponocný rozsvítil jedno okénko.
Jeden ze stánků na třžišti.
Pohled na budovu galerie umění od horního vánočního stromu.
Druhý z vánočních stromů na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Dole Špalíček, vpravo ledová plocha.
Vánoční strom v horní části náměstí. Tato fotografie vznikla po 20. hodině.
Kluziště. Něco takového zažilo historické náměstí Krále Jiřího z Poděbrad vůbec poprvé ve své dlouhé historii. I zde nabízím stejnou scénu ve dvou fotografických provedeních – mrazivě ledovou a barevnou.
Stánky včásti tržiště.
Ponocní…
Uprostřed tržiště něco pro zahřátí – ohniště.
Atmosféru na náměstí zpříjemňovali návštěvníkům flašinetáři…
Komentář