Naviják TECHNIUM 2500F MgS


Datum publikace: 01-01-2007, 18:43 v Recenze rybářského nádobíčka.

To, čeho si okamžitě musí všimnout každý zkušenější rybář, který Technium MgS vezme do ruky, je hmotnost. Není totiž vysoká, právě naopak. Jedná se o lehký naviják, což v první řadě ocení nároční vyznavači přívlače (ale určitě nejen oni). Nízké hmotnosti v poměru k tradiční stavbě těla navijáku dosáhla společnost Shimano použitím magnesia, jednoho z nejpevnějších a zároveň nejlehčích dostupných kovů. Vytvořila tím naviják, který přece jen dokáže lépe vyvážit stále lehčí a lehčí pruty.

V této souvislosti je jistě zajímavé vědět, že Technium MgS je ve velikosti 2500 o 35 a více gramů lehčí než jiné „dva a půl tisícovky“ z dílny Shimano. Stejně tak je nápadně lehčí než velikostí podobné navijáky jiných značek. Aby se naviják vyrobený z magnesia mohl používat i v prostředí slané vody, což až do této chvíle nebylo možné kvůli nízké odolnosti magnesia vůči korozi, muselo Shimano zapracovat na takové povrchové úpravě, jež veškerou korozi ve slané vodě zastaví. Ochranný nátěr v tomto případě tvoří dvě speciální antikorozní vrstvy, dále iontové galvanické pokovení, titanová vrstva a nakonec průhledná glazura.

Shimano Technium MgS

Sametově hladký chod

Když jsem naviják vyzkoušel poprvé v terénu, tedy přímo u vody, potvrdila se mi další důležitá vlastnost, které jsem si všimnul už při koupi na prodejně. Totiž neuvěřitelně čistý, sametově hladký a naprosto tichý chod i v situaci, kdy nástraha vlečená proti proudu klade odpor. Věřte, že sedly mých vláčáků už prošla opravdu slušná řada navijáků různých značek v cenách od 1400 do 5800 korun, z nichž jsem některé označil za opravdu povedené, ale naviják s tak sametově hladkou rotací a pohodlným navíjením, pod nímž byla cítit majestátní síla točivého momentu, jsem dosud ještě neměl. Musím říct, že právě tato vlastnost mě přiměla maximálně „em-gé-esku“ důvěřovat.
Vše právě popsané umožňuje S-systém, tedy soubor nejmodernějších dovedností v daném průmyslovém oboru, který společnost Shimano uplatňuje u navijáků vyšší a nově také střední třídy. Jak výrobce uvádí, S-koncept tvoří tři základní myšlenky – smooth (hladkost), silent (neslyšitelnost) a strong (pevnost). Ze samotných názvů je zřejmé, co by Shimano navijáky vybavené S-systémem měly splňovat. A s naprosto čistým svědomím mohu říct, že Technium MgS vše uvedené do posledního puntíku splňuje.

mgs4

Filozofie má jméno S-systém

Jak jsem již naznačil, S-systém je základní filozofií Shimano pro mnoho navijáků této vyhlášené značky. V navijáku ošetřeném S-systemem, což je třeba případ Technium MgS, si vlastně kupujete balíček technických vlastností a Shimanem patentovaných vychytávek, jako jsou například Super Slow Oscillation (zajišťuje rovnoměrné navíjení vlasce na cívku, přičemž redukuje mezery mezi vrstvami vlasce, které mohou způsobit problémy při nahazování – hornější vrstva vlasce nezapadne do vrstvy pod sebou), Easy Access Lubrication Port (díky mazacímu otvoru lze naviják mazat přímo výrobcem schválenými mazivy, a to bez nutnosti demontáže), S-Drag (brzdové podložky vyrobené z čistého karbonu umožňují hladký převod síly z nuly na maximum a zajišťují vysoce nadprůměrnou životnost), S-Master Gear (převod je vyroben ze slitiny letecké třídy A7075 Super Duraluminium pro dosažení vysoké pevnosti a současně nízké hmotnosti) či třeba S-Guard (speciálně navržené kryty připevněné k rotoru, které jsou prevencí před hromaděním vody a zvyšují ochranu před nepředvídanými nárazy).

Co říci závěrem?

V době psaní této recenze jsem měl s Techniem MgS odchytáno asi 20 vycházek, což v mém případě odpovídá zhruba 75 až 80 hodinám. Řešil jsem s ním všechny běžné situace, a to vždy s jediným výsledkem – naviják zvládal vše s vysoce profesionálním přehledem (dost možná i nadhledem) a řekl bych klidem Angličana. Nic ho nevyvedlo z míry, při práci si udržoval strojově přesnou hladkost rotace (ať už jsem popoval, jerkoval nebo vláčel rotačku). Navíc mám neodbytný pocit, že pomohl i prodloužit délku hodů. Žádným způsobem se na něm nepromítly ani průtrže mračen, které jsem na rybách hned dvakrát prodělal (v součtu čtyři hodiny intenzivního deště).

Shimano Technium MgS

Technické údaje:

Hmotnost: 220 gr.
Převod: 5,0:1
Kapacita cívky: 0,25 mm/160 m
Počet ložisek: 4+1
Cena dnes: 6290,-Kč
Náhradní cívka v ceně: ne
Cena náhradní cívky: 990,-Kč
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Návrat Hovorů VF s osobnostmi. U kávy

Rubrika Hovory VF u kávy se po několika letech vrací na tento web. Svého času byla velmi populární, rozhovory se zajímavými...

Jsem sice bronzový z Říma, ale nevstávám teď o hodinu později, říká český slamer Vašek z Aše
Stal se prvním českým slamerem, který výrazně uspěl na velké soutěži v Evropě. Tuzemští slameři pak slavili jeho italský úspěch nadšeně a...
Jen rybář ví

Jen rybář ví, jak bolí chytat v zimě. V prosinci, když ledový vítr svým dlouhým bičem práská do tváří a pod...

Přání do nového roku. Roku návratů?

Vážení návštěvníci mých stránek, milí čtenáři,

do nového roku 2023 vám přeji spoustu síly, víry v naději v lepší zítřky a víc...

Top