Naviják AERNOS 4000 FA


Datum publikace: 27-07-2013, 20:49 v Recenze rybářského nádobíčka.

Jsou značky, které za řeč nestojí, a jsou značky, které mi za ni stojí. A mezi ně patří Shimano, kvůli kterému jsem po čase opět usedl ke klávesnici. Na podzim roku 2011 jsem si totiž pořídil svůj prozatím poslední produkt od této japonské značky – smekací naviják Aernos 4000 FA. Jako obvykle jsem tehdy hledal designově výtečný produkt, který přinese příznivý poměr mezi cenou a výkonem, a černo-červený Aernos mě cestou cvrnknul do nosu. Zklamal?

Pozooór, napínám….. Ne, ani náhodou nezklamal, jak musím hned v úvodu akcentovat. To, co jsem od něj očekával, mi Aernos se samozřejmostí vlastní Shimanu poskytl. Především pak očekávaný uživatelský komfort a špičkový výkon, zabalený do tradiční japonské preciznosti. Jinými slovy za dva a půl tisíce korun, za které jsem ho tehdy kupoval, mi poskytuje poměrně vysoký nadstandard a značnou míru spokojenosti.

aernos 6

Výkon a potěšení

Mám-li z hlavy vysypat tři věci, které na Aernosu nejvíce oceňuji, nemusím dlouho přemýšlet. Rovnou vypíchnu hladký a vývážený chod, pravidelný návin, který vzápětí umožňuje delší náhozy, a oku lahodící vzhled. Myslím, že tak mohu tohoto reprezentanta nejvyšší řady programu Shimano P4 stručně charakterizovat. Uvedenou charakteristiku však musím zároveň doplnit a nutně rozšířit o další cenné informace, spojené s precizním výkonem tohoto výrobku.

Pokud totiž Shimano uvádí Aernose sloganem: Síla, přesnost, výkon a potěšení, pak mohu jen souhlasit. A zřejmě do puntíku. Tato řada navijáků je totiž skutečně postavena na vlastnostech uvedených ve sloganu, a to si jako člověk „z branže“ dělám z reklamních sloganů až velmi často legraci. Například pro jejich neupřímnost. Tady si ji však nemám dělat z čeho. Vážně ne.

aernos 3

Bezchybně účinné převody a hladký chod propůjčují navijáku potřebnou sílu pro zdolání ryb, takže krotit a brzdit divočící pětikilovou štiku je opravdu radost. Přesnost prodloužených náhozů pak umožňuje přesná pokládka vlasce. Dobré tam, kde člověk potřebuje hodit o čtyři až pět metrů dál. Výsledkem všech oceňovaných vlastností je opravdu nadstandardní výkon navijáku v dané cenové relaci. Výkon, kterému nemám co vytknout, přestože jsem se u vody snažil nějakou kaňku na jeho vlastnostech najít.

Tady je třeba jako zajímavost uvést, že výborným funkčním vlastnostem Aernosu pomáhá i tvar rotoru. Ten se otáčí na speciálním válečkovém ložisku, konstruovaném a vyrobeném tak, aby nahradilo až čtyř běžná kuličková ložiska. Řeč je o jednosměrném volnoběžkovém ložisku, vykazujícím výborný odpor reverzního pohybu, který okamžitě reaguje na zpětný chod rotoru. A tím také umožňuje bezprostřední zásek. Cíl, jak jsem vyčetl, je přitom jediný – maximalizovat tuhost a vyváženost.

Špičkové technologie

Aernos jako vlajková loď programu P4 je vybaven i dalšími technologickými lahůdkami, které Shimano nabízí u mnohem dražších navijáků. Například dva speciálně navržené převody oválného a čtvercového tvaru. Výsledkem je bezchybně paralelní uložení vlasce a zlepšená přesnost náhozu. To je systém Varispeed.

Dalším je již zmíněný Dyna Balance, který redukuje zákmity navijáku a zajišťuje jeho sametově hladký chod, nebo Floating Shift, kdy konstruktéři Shimano vyřešili kritické třecí místo většiny navijáků s pevnou cívkou (plochu styku hřídele cívky a pastorku) minimalizací styčné plochy kontaktu obou povrchů a uložením obou konců hřídele do ložisek. Technické provedení pak umožnilo plovoucí uložení hřídele, které citelně zlepšilo jak hladký chod navijáku, tak má i prodloužit životnost jeho převodu.

aernos

Abych ale nezabředl do technických detailů a pro mě samotného někdy i složitostí, které mohou nudit, podstatný je výstup. Tedy jakési vysvědčení udělené po dvou sezonách u vody. A do něj mu píšu čistou jedničku. Tento naviják se stále hladkým chodem, citlivou brzdou a vzorně uloženou šňůrou je spolehlivým pomocníkem rybáře. A navíc dost dobře vypadá…

Klady:

– hladký a tichý chod

– přesné a pravidelné ukládání vlasce

– jemně nastavitelná přední brzda

– perfektní design s dokonalými vizuálními prvky

Zápory:

–          během dvou sezon používání nezjištěny

aernos 4

Základní technické údaje Aernos 4000 FA:

Hmotnost:  330 gr.
Převod:  5,1:1
Kapacita cívky:  0,30 mm/180 m
Počet ložisek:  6
Cena dnes:  cca 2000,- Kč
Náhradní cívka v ceně:  ano

Další údaje k navijáku: AR-C Spool, Power Roller, Dyna Balance, Varispeed, Super Stopper II

Václav Fikar

 
5 thoughts on “Naviják AERNOS 4000 FA

  1. Mám 30 FA s plochýma cívkama na šnůru a mohu po roce jen doporučit. Je pravda, že vodím max 7gr. hlavy a 12cm kopyta, jsem ortodoxní gumák, ale i tak zatím jen chvála. No a právě odešla do nebe Daiwička ve vel. 40 tak nástupce bude asi jasný. Díky Václave za recenze, které mají hlavu a patu a nejsou to jen přeložené slogany z prodejních letáků. At koušou.

  2. Zdravím kolego, chtěl bych se jen optat jestli je u tohoto navijáku v pořádku klička, vůle ?? Koupil jsem si úplně nový Mitchell Avoced v podobné cenové relaci a hned co přišel, přišlo i zklámání, klička “kejklá” a při tažení těžší nástrahy má celý naviják hrubší chod…Na kličky jsem vysazenej a mám rád, když nemá jedinou vůli… Tak uvažuji o změně právě na Aernos. PS – má již několik let Shimano STRADIC a nemá jedinou chybku…

    • Dobrý den, po roce a půl intenzivního používání (přívlač) je vůle kličky prakticky nulová, mikroskopicky postřehnutelná, stejná jako u Stradicu (vlastním dva).

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Dětmar Jäger: Někteří ptáci se zde objevili nově, mnohem více druhů ale ze západočeské krajiny vymizelo.
Českých osobností, které převzaly významné ocenění z rukou ministra bavorské vlády, skutečně není mnoho. Osobně znám jen dvě takové osobnosti.

Jednou z nich je...
Výstava “Laponsko” se posouvá o půl roku. Na jaro 2024

Autorská výstava mých fotografií nazvaná “Laponsko”, která se měla konat od října do listopadu v prostorách výrovského mlýna v Břehách na...

Nejdřív jsem se seznámil s loutkou, říká sochař Miro Žáčok. Autor chebského Hurvínka
Dvě sochy slovenského sochaře Miroslava Žáčoka, který žije a tvoří v Českých Budějovicích, už v Chebu stojí několik let. Bronzové Děvčátko s kocourkem a...
Herec Petr Németh: Rád bych si zahrál ryze zápornou roli
Jeho profesní příběh jako by tkaly sudičky. Osud mu cestu k divadelnímu herectví komplikoval, klikatil a prodlužoval. On ale vytrval a nepřestal...
Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons

Je jí 63 let a přivedla na svět pět dětí. Přesto vypadá na 43 a na pódiu řádí, jako by právě...

Top