Mám ho druhou sezonů a vše co je psáno je pravda slabší větší nosnost, náhozy paráda. Ale v druhé sezóně mi začína plavat a ne a ne ho dostat pod vodu. Zkoušel jsem mnoho věci ale nic.
Máte někdo podobnou zkušenost a dokázali jste toto odstranit.
Petrův Zdar Radek
Ani vlasec, ani šňůra: NANOFIL
Do ruda zbarvené celostránkové reklamy v rybářských časopisech, poutavá videa na Youtube. NanoFil – ani šňůra, ani monofil – vtrhl do Evropy s hodně širokými rameny. Koupil jsem si ho hned první den zahájení evropského prodeje, a tak teď mohu přinést své poznatky. Čtěte první nezávislou zprávu o této horké novince.
Šuškalo se o něm mnohé. Už někdy před rokem mi vrabci přinesli zprávu, že americká firma Pure Fishing kutí v laboratořích Berkley cosi převratného. Světlo světa má spatřit šňůra, která nebude ve vodě téměř vidět. Podobně jako čirý vlasec, štěbetali vrabci. Tak to bude bomba, poděkoval jsem jim a bokem začal šetřit na skutečný zázrak.
Pak se ke mně donesla zpráva, že jistý NanoFil získal na Efftexu v Amsterdamu titul nejlepší inovace v oblasti vlasců. A já si dal na stranu další koruny. Příchod zázraku byl zase o něco blíž.
A než se podzim sešel s podzimem, Nanofil byl tady. Okamžitě přitom bylo jasné, že padá první mýtus. NanoFil není průsvitný jako čirý vlasec. Pokud někdo čekal vzhled fluorocarbonu, ať si zase v klidu sedne zpátky na židli. Navinutý na cívce vypadá prakticky stejně jako jiný výrobek s logem Berkley – pletená šňůra Fireline Crystal. A podobně jako „krystalka“ je také viditelný pod hladinou. Tedy o mnoho víc než čirý vlasec.
Mimochodem… Podle mého je označování Nanofilu za vlasec poměrně diskutabilní (zřejmě marketingový tah – vlasec s nulovou průtažností zní přece jenom přitažlivěji než šňůra s nulovou průtažností). Myslím, že spíš než vlasec se jedná o pletenou šňůru, v tomto případě vylepšenou pogelovaným polyetylenem. Při narušení povrchu jsou vlákna, podobná vláknům některých pletených šňůr, dobře viditelná.
Proto mi připodobnění ke šňůře přijde mnohem věrnější než k monofilu. Ostatně výrobce sám ve svých reklamách něco takového připouští. Říká: Dyneema, světově nejpoužívanější materiál při výrobě rybářských šňůr, zabezpečuje nano vlasci pevnost pletené šňůry…
Ačkoliv tuhle celou vsuvku berte spíš jen jako moji nedůležitou poznámku. Ve finále je celkem jedno, do jakého šuplíku tento výrobek zařadíme. Jestli k vlasci, nebo ke šňůře. Podstatné je, jak se s ním chytá.
Plusy Nanofilu
Lidé od Pure Fishing prezentují NanoFil jako vlasec s nulovou průtažností, se kterým dohodíme o pětatřicet procent dál než s jinými vlasci. Odprostím-li se znovu od výrazu vlasec, pak řeknu jen jedno: Je to pravda!
Samozřejmě jsem délku hodů nepřeměřoval a nepřeváděl ji na procenta, ale delší hody jsou nade vše průkazné. O tom není pochyb. Vystřelit deseticentimetrové kopyto s desetigramovou hlavičkou na dvanáctkovým NanoFilu je prostě paráda. Nástraha letí vpřed, jako by nikdy neměla dopadnout.
Koupil jsem si NanoFily o průměrech 0,12 a 0,20 mm a v obou případech jimi člověk nahodí nástrahu dál než s vlasci stejného průměru, nebo s některými pletenými šňůrami stejného průměru (srovnával jsem jen s některými, opravdu jsem u vody neměl všechny u nás běžně dostupné).
To považuji za velké a významné plus! Obzvlášť pak pro nás, kteří rybaříme především ze břehu na velkých vodách! Vypuštěný NanoFil proklouzne díky svému hladkému povrchu očky prutu jako úhoř, jako kdyby se o ně méně třel. A pak už nástraha sviští vzduchem k cíli.
Dalším nesporným kladem je nulová průtažnost. A tedy i vysoká citlivost na kontakt se dnem nebo záběr ryby. Na druhou stranu touto očekávanou vlastností jsou vybavené všechny pletené šňůry, takže v tomto bodě NanoFil žádnou revoluci skutečně nepřináší.
Souhlasím také s vysokou odolností vůči oděru, kterou výrobce rovněž vyzdvihuje. Za dobu chytání s NanoFilem jsem ho samozřejmě mnohokrát dřel o kořeny pařezů nebo jiné překážky ve vodě. A v absolutní většině případů bez pozorovatelné újmy na povrchu šňůry (jemné třepení na povrchu bylo vidět až při častém a delším vyprošťování nástrah uvízlých mezi ostrými kameny).
Tedy odolnost vůči oděru je mojí optikou dalším plusem. Když si vzpomenu, jak zchlupatí některé pletenky poté, co je v napnutém stavu přetáhnu o pařez…
V tomto směru je tedy NanoFil díky „monofilovému“ povrchu odolnější než některé další pletené šňůry.
A z tohoto důvodu – totiž „monofilová“ povrchová úprava – bude možná i dobře použitelný k lovu v ledových zimních měsících, což běžně pletené šňůry, které v mrazu rychle dřevnatí, nejsou. To pak případně bude další plusový bod, avšak nepředbíhejme. Tahle zkouška nás v ladovsky rampouchových Čechách teprve čeká.
Mínusy Nanofilu
Za normálních okolností je uzel vždy nejslabším místem každé sestavy, což platí beze zbytku i pro NanoFil. Právě uzel je největším mínusem této jinak velmi zajímavé šňůry.
I když jsem k jejímu spojení s karabinou používal tento vyzkoušený uzel (http://www.youtube.com/watch?v=zZ9Ut7hybu8&NR=1), při vyprošťování zaklesnutých nástrah šňůra několikrát velmi rychle, řekl bych až nečekaně snadno u uzlu praskla. Bohužel dřív, než jsem vůbec stihl vyvinout obvyklou sílu pro vyproštění své nástrahy! Jako by ji někdo přefikl žiletkou. To bylo velmi nemilé zjištění, zvlášť u dvacítkového průměru, kde je udávána nosnost 12,64 kilogramu.
A stejnou zkušenost udělal i kolega Jiří Dulovec, s nímž jsme NanoFily zakoupili ve stejný den a od té doby je denně používáme. Když jsme spolu problematiku uzlů později opakovaně rozebírali, vyjádřil názor, že se NanoFil v uzlech trhá rychleji a snadněji než například pletená šňůra PowerPro.
Na druhou stranu musím objektivně říct, že v jiný den jsem visel s průměrem 0,20 mm devětkrát (s vědomím toho, že budu psát recenzi, jsem si vše počítal) a z toho jsem osm nástrah vyprostil. A o tu devátou jsem přišel jen kvůli tomu, že jsem při vyprošťování roztrhl lanko o udávané nosnosti šest kilogramů.
Takže v jednu chvíli se NanoFil přetrhne v uzlu jako by nic, a jindy – v tom samém uzlu při stejném počtu ovinů a stejné síle dotahování – zase vydrží. Jak je to možné? Z toho osobního zjištění jsem trochu rozpačitý. Důvod či důvody neznám, v každém případě pevnost v uzlu je jeho nejslabším článkem. Pokud jde totiž o uzel, má rybář jistotu v tom, že vlastně nemá žádnou jistotu…
Moje známkování:
Pevnost v uzlu: 3
Oděruvzdornost: 1
Paměť: 1 (= nulová)
Odhozové vlastnosti: 1
Výsledná známka: 1,5
Závěrečné hodnocení:
NanoFil není zázrak. Krok kupředu ve vývoji vlasců a pletených šňůr však určitě ano. To mu musím přiznat. Uvidíme ještě, jaká bude jeho životnost a co případně udělají dvě sezony chytání s jeho hladkým povrchem…
Cena v době napsání recenze: 3,30 Kč / metr
Václav Fikar
2 thoughts on “Ani vlasec, ani šňůra: NANOFIL”
Komentář
2 thoughts on “Ani vlasec, ani šňůra: NANOFIL”
-
-
dobry den mam ho jen kratce a musim svamy souhlasit někdy v tom samem uzlu praskne lehce a nekdy drzi ma zkušenost je uzel utahonat pomalu a stenomerně zadne prudke utahovaní z pozdravem pavel
Mám ho druhou sezonů a vše co je psáno je pravda slabší větší nosnost, náhozy paráda. Ale v druhé sezóně mi začína plavat a ne a ne ho dostat pod vodu. Zkoušel jsem mnoho věci ale nic.
Máte někdo podobnou zkušenost a dokázali jste toto odstranit.
Petrův Zdar Radek
dobry den mam ho jen kratce a musim svamy souhlasit někdy v tom samem uzlu praskne lehce a nekdy drzi ma zkušenost je uzel utahonat pomalu a stenomerně zadne prudke utahovaní z pozdravem pavel