Michal Kukla: Nic lepšího jsem o přívlači nečetl!


Datum publikace: 20-12-2004, 18:36 v Napsali o mně.

Již samotná obálka naznačuje, že půjde o stěžejní dílko naší přívlačové scény… Na titulní straně máme autora, který v přímo svátečním oblečení (nikde ani stopy slizu a kapka vody:-)) s napětím sleduje, co že to má na proutku za oulovek. Soudím dle levé ruky blízko brzdy. A zadní strana obálky je ještě více poutavější. Pro nás primitivy již barevná úprava a kvalitně vyvedené fotečky různých nástrah slibují, když nic jiného, tak velké množství vizuelního pošušňání. Dole na stránce je jasně vidět barevné členění kolonek, které můžeme uvnitř čekat a které hodně slibují. Např. Kam na ně, Tip, Nej…

Další příjemné zjištění přijde, když knihu uchopím do ruky. Již dle váhy je jasné, že nepůjde o uměle “natahovanou” knihu o obsahu 70 stránek, z čehož 30 stránek zabere fotodokumentace. Ještě jsem pořádně nenahlédl dovnitř a jsem napnutej jak guma u trenýrek po vánočních svátcích. Letmé mrknutí na počet stránek a čísílko 121 potvrzuje, že bude co číst. Otvírám knihu a jen tak prvopočátečně listuji, prohlížím fotografie, vnímám grafickou úpravu. Pokud to se svým estetickým cítěním a téměř barvoslepýma očima mohu posoudit. A jsem nadšen.

Fotografie vskutku špičkové, ať již z “bojiště” na březích vod, tak i katalogové znázornění různých druhů nástrah či portrétů vodních obyvatel. Odkládám knihu a čtení nechávám přímo masochisticky až navečer, až vše utichne a bude na vše větší klid. Večer otevírám knihu a začíná, alespoň pro mne, lahůdkové čtení.
Na úvod je představena samotným vydavatelem nová ediční řada, kterou tato publikace otevírá. Již fakt, že se bude jednat o počiny z pera našich autorů, slibuje mnoho. Přeci jen, našinec to podá našinci srozumitelněji a nehrozí mnohdy zkreslené překladatelské perličky. Cena bude dle mého také přijatelnější.

Ale již k samotné knize. Začíná obsáhlejším pohledem na historii přívlače v našich zemích a vysvětluje samu podstatu termínu “přívlač”. Tím končí pro někoho nezajímavé plkání o ničem.

přívlač na mimopstruhových vodách (autor václav fikar)

Obracím stránku a jsem v centru dění – rozdělení umělých vláčecích nástrah. Třpytky, wobblery, gumy, marmyšky i velké mouchy (strímry), barevné variace, typy barev na toho kterého dravečka, možnosti úpravy “okoukaných” nástrah, vedení nástrah a mnoho dalšího. Objevují se přehledně a barevně odlišené již výše uvedené rubriky. Můj názor na?, kde ostřílený a v odborných kruzích známý vláčkař sděluje stručně a srozumitelně svůj pohled na právě popisovanou problematiku nebo jen v krátkosti Tip, kde je v pár větách odkryt jiný styl rybolovné techniky.

Další část pojednává o výběru výbavy, tj. nejen prutu, navijáku, bižutérie, ale i vlasce či pletenky.
Kniha pokračuje specifikací druhu přívlače – noční, malé toky, přehrady. Všechny doposud přečtené stránky jsou opravdu dobrou vizitkou pana autora. Jasně z nich čiší dokonalá znalost problematiky, mnohaleté zkušenosti. Jestli tam něco chybělo, nepřišel jsem na to. Zkrátka a dobře, pro mou osůbku počteníčko jaksepatří!

A blíží se finále! Asi od poloviny výtisku se popisuje, jak lapat na udičky jednotlivé druhy ryb. A to zcela vyčerpávajícím způsobem a jak jinak, pasovaným na naše vody. Štika, bolen, okoun, tloušť, candát, sumec a na závěr parma a i jiné druhy nedravých ryb, které se poslední dobou díky moderním metodám přívlače chytají již ne náhodně. Doplněno sem tam krátkou příhodou z “natáčení” či zajímavým postřehem “Mistra”. Tím končí v podstatě ten největší “nářez”.
Následuje na 2 stránkách přehled vybraných tuzemských výrobců potřeb pro přívlač včetně jejich tolik žádaných webových stránek. Poslední asi 4 stránky s reklamami tuzemských rybářských časopisů, nabídka edičního plánu vydavatelství Fraus a již se s námi Venca loučí na předposlední straně obálky. Tentokráte to vypadá na lov plovoucím woblerem, který dle polohy ukazováčku na vlasci lehce popouští do míst, kde mu to ryby prostě žerou!

Když to vše shrnu, tato kniha by se měla jednoznačně usídlit v knihovničce každého vyznavače přívlače! Ať již začátečníka, přes pokročilého, až po mistra světa:-) Já osobně moc nechválím, ale? Nic lepšího jsem o přívlači v našich podmínkách, ale i jinde nečetl. Stručně, výstižně, srozumitelně a čtivě napsáno. Jak se říká: “stručně, jasně”. Holt v jednoduchosti je krása. Pokud se má tomuto dílku něco vytknout, tak mě zatím nic nenapadá. Sezóna pomalu končí a když od ledna budeme mít ten těžkej absťák, chmury rozptýlí pěkné počteníčko.

Takže, pokud to ještě někdo stihnete, je to přímo ideální dárek sám sobě pod stromeček! A vydržet nečíst až po nadílce. Garantuji, že se ten večer od knihy neodtrhnete. A když, tak jen načít další ?plzničku?. Pokud nestihnete, zakupte dodatečně a schovejte na příštího “Ježíška”:-) Tak hoši neváhejte a kupujte… nebudou, nebudou.

Michal Kukla (Chytej.cz, prosinec 2004)
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Poděkování všem, kteří pomohli knize do světa

Crowdfundingový předprodej mé osmé knihy Drahoušek na česneku, v němž se rozhodovalo, zda kniha vyjde, či nikoliv, trval krátkých třicet dnů....

Drama do poslední chvíle. Drahouška jste ale vybojovali!

Byla to šílená jízda, ale rozhodli jste. Drahoušek na česneku provoní vaše domácnosti a knihovny!

“Byl to gól v poslední minutě,”...

Zbývají tři dny. A v nich získat zbývajících 40 procent cílové částky

Třicetidenní crowdfundingový předprodej mé nejnovější knihy Drahoušek na česneku je téměř u cíle. Do něj zbývají už pouhé tři dny.

Nachází...

Rozhovor pro Vysvlečenou: Kvalitní humor v literatuře je velmi náročné řemeslo

Influencerka Wendy Šimotová včera na svém blogu Vysvlečená uveřejnila rozhovor, který se mnou pořídila. Rozhovor vyšel pod titulkem “Napsat dobrou humoristickou...

Top