Michal Kukla: Nic lepšího jsem o přívlači nečetl!


Datum publikace: 20-12-2004, 18:36 v Napsali o mně.

Již samotná obálka naznačuje, že půjde o stěžejní dílko naší přívlačové scény… Na titulní straně máme autora, který v přímo svátečním oblečení (nikde ani stopy slizu a kapka vody:-)) s napětím sleduje, co že to má na proutku za oulovek. Soudím dle levé ruky blízko brzdy. A zadní strana obálky je ještě více poutavější. Pro nás primitivy již barevná úprava a kvalitně vyvedené fotečky různých nástrah slibují, když nic jiného, tak velké množství vizuelního pošušňání. Dole na stránce je jasně vidět barevné členění kolonek, které můžeme uvnitř čekat a které hodně slibují. Např. Kam na ně, Tip, Nej…

Další příjemné zjištění přijde, když knihu uchopím do ruky. Již dle váhy je jasné, že nepůjde o uměle “natahovanou” knihu o obsahu 70 stránek, z čehož 30 stránek zabere fotodokumentace. Ještě jsem pořádně nenahlédl dovnitř a jsem napnutej jak guma u trenýrek po vánočních svátcích. Letmé mrknutí na počet stránek a čísílko 121 potvrzuje, že bude co číst. Otvírám knihu a jen tak prvopočátečně listuji, prohlížím fotografie, vnímám grafickou úpravu. Pokud to se svým estetickým cítěním a téměř barvoslepýma očima mohu posoudit. A jsem nadšen.

Fotografie vskutku špičkové, ať již z “bojiště” na březích vod, tak i katalogové znázornění různých druhů nástrah či portrétů vodních obyvatel. Odkládám knihu a čtení nechávám přímo masochisticky až navečer, až vše utichne a bude na vše větší klid. Večer otevírám knihu a začíná, alespoň pro mne, lahůdkové čtení.
Na úvod je představena samotným vydavatelem nová ediční řada, kterou tato publikace otevírá. Již fakt, že se bude jednat o počiny z pera našich autorů, slibuje mnoho. Přeci jen, našinec to podá našinci srozumitelněji a nehrozí mnohdy zkreslené překladatelské perličky. Cena bude dle mého také přijatelnější.

Ale již k samotné knize. Začíná obsáhlejším pohledem na historii přívlače v našich zemích a vysvětluje samu podstatu termínu “přívlač”. Tím končí pro někoho nezajímavé plkání o ničem.

přívlač na mimopstruhových vodách (autor václav fikar)

Obracím stránku a jsem v centru dění – rozdělení umělých vláčecích nástrah. Třpytky, wobblery, gumy, marmyšky i velké mouchy (strímry), barevné variace, typy barev na toho kterého dravečka, možnosti úpravy “okoukaných” nástrah, vedení nástrah a mnoho dalšího. Objevují se přehledně a barevně odlišené již výše uvedené rubriky. Můj názor na?, kde ostřílený a v odborných kruzích známý vláčkař sděluje stručně a srozumitelně svůj pohled na právě popisovanou problematiku nebo jen v krátkosti Tip, kde je v pár větách odkryt jiný styl rybolovné techniky.

Další část pojednává o výběru výbavy, tj. nejen prutu, navijáku, bižutérie, ale i vlasce či pletenky.
Kniha pokračuje specifikací druhu přívlače – noční, malé toky, přehrady. Všechny doposud přečtené stránky jsou opravdu dobrou vizitkou pana autora. Jasně z nich čiší dokonalá znalost problematiky, mnohaleté zkušenosti. Jestli tam něco chybělo, nepřišel jsem na to. Zkrátka a dobře, pro mou osůbku počteníčko jaksepatří!

A blíží se finále! Asi od poloviny výtisku se popisuje, jak lapat na udičky jednotlivé druhy ryb. A to zcela vyčerpávajícím způsobem a jak jinak, pasovaným na naše vody. Štika, bolen, okoun, tloušť, candát, sumec a na závěr parma a i jiné druhy nedravých ryb, které se poslední dobou díky moderním metodám přívlače chytají již ne náhodně. Doplněno sem tam krátkou příhodou z “natáčení” či zajímavým postřehem “Mistra”. Tím končí v podstatě ten největší “nářez”.
Následuje na 2 stránkách přehled vybraných tuzemských výrobců potřeb pro přívlač včetně jejich tolik žádaných webových stránek. Poslední asi 4 stránky s reklamami tuzemských rybářských časopisů, nabídka edičního plánu vydavatelství Fraus a již se s námi Venca loučí na předposlední straně obálky. Tentokráte to vypadá na lov plovoucím woblerem, který dle polohy ukazováčku na vlasci lehce popouští do míst, kde mu to ryby prostě žerou!

Když to vše shrnu, tato kniha by se měla jednoznačně usídlit v knihovničce každého vyznavače přívlače! Ať již začátečníka, přes pokročilého, až po mistra světa:-) Já osobně moc nechválím, ale? Nic lepšího jsem o přívlači v našich podmínkách, ale i jinde nečetl. Stručně, výstižně, srozumitelně a čtivě napsáno. Jak se říká: “stručně, jasně”. Holt v jednoduchosti je krása. Pokud se má tomuto dílku něco vytknout, tak mě zatím nic nenapadá. Sezóna pomalu končí a když od ledna budeme mít ten těžkej absťák, chmury rozptýlí pěkné počteníčko.

Takže, pokud to ještě někdo stihnete, je to přímo ideální dárek sám sobě pod stromeček! A vydržet nečíst až po nadílce. Garantuji, že se ten večer od knihy neodtrhnete. A když, tak jen načít další ?plzničku?. Pokud nestihnete, zakupte dodatečně a schovejte na příštího “Ježíška”:-) Tak hoši neváhejte a kupujte… nebudou, nebudou.

Michal Kukla (Chytej.cz, prosinec 2004)
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Kniha přívlače mizí z pultů knihkupectví. I její dotisk už bude vyprodaný

Přestože se záhy po svém uvedení na trh (2021) dočkala Kniha přívlače dotisku, už brzy zřejmě zmizí z pultů knihkupectví.

Některé...

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm stojí hned za českou hranicí

Také se rozplýváte nad architektonickými skvosty dechberoucí Barcelony, vzešlých z génia Antoni Gaudího?

Pokud ano, vězte, že jedna stavba, kterou jako by...

Velkolepé stavby bobrů. Nový díl Rockera na rybách měl v osm ráno premiéru na YouTube

Bavte se a žasněte. Záběry několika unikátních bobřích staveb na západě Čech, včetně zachyceného mimořádného momentu bobra v akci, můžete sledovat...

Jedenáctý díl Rockera na rybách už brzy

Dali jsme si s ním na čas, ale co nevidět se na YouTube objeví jedenáctá epizoda Rockera na rybách. A bude...

Světlo. Stolař a Fikar vystavují v divadle své fotografie

V secesní budově Západočeského divadla v Chebu se v neděli 21. května od 17 hodin uskuteční vernisáž společné výstavy fotografií Martina...

Půjde o vizuální porno, prozrazuje lektor Západočeského divadla o chystané hře i doprovodné fotografické výstavě
Byť jsem kafař a kávu piju všude, ve „hvězdárně“ jsem si ji vychutnával vůbec poprvé. Popíjel jsem ji za zvuků 3D...
Unikátní hra o Drtikolovi a k ní výstava fotografií několika současných autorů. Kulturní Cheb čeká velká světelná událost

Světlo. Takový je název historicky první fotografické výstavy, kterou pořádá Západočeské divadlo v Chebu ve své hlavní budově.

Chebské divadlo výstavu...

Top