Krajina u řeky, zahrada pod Chebským hradem


Datum publikace: 18-07-2013, 21:09 v Toulám se českou kotlinou.

Město Cheb se mění. Kdo procházel krajinou u Ohře pod Chebským hradem naposled v roce 2003, asi se dnes na tomtéž místě štípne do tváře. A pak raději ještě jednou, do druhé tváře. Aby se ujistil, že je plně při smyslech a že se mu nic nezdá. Chebské Poohří v roce 2013 totiž vypadá úplně jinak, než jak vypadalo před pouhými deseti lety. Zchátralé objekty, rezavý vlnitý plech a kopřivy jsou pryč, na jejich místě vyrostla krajina plná rozkvetlých záhonů, atrakcí pro děti, moderních sportovišť a restaurací.

IMGP7892

Lokalitu u Ohře pod někdejší císařskou falcí přitom proměnily dvě mezinárodní krajinné výstavy. Vůbec první přeshraniční Krajiná výstava v České republice, která se konala v Chebu v roce 2006, zkultivovala území na pravém břehu řeky, tedy pod Chebským hradem (Císařská louka), dále hradní příkop a prostory Na Šancích.

Přes řeku pak byla vybudována nová lávka pro pěší se strážní věží, kterou navrhl architekt, herec a moderátor pořadu Šumná města David Vávra. A město tenkrát upravilo i nivní louky v místě bývalého lukostřeleckého cvičiště, kde vzniklo dětské hřiště u řeky, a postavilo tenisový areál a minigolfové hřiště pod hrází. Za desítky milionů korun tak Cheb získal lokalitu Krajinka, která vrátila život do Poohří.

IMGP7911

Tady musím dodat, že Krajinná výstava bez hranic, pořádaná v roce 2006 ve spolupráci s bavorským městem Marktredwitz, byla v rámci České republiky naprosto ojedinělou akcí. Krajinné výstavy, jejichž kolébkou je Německo, totiž nemají nic společného se zažitými přehlídkami zahradního umění typu Flora nebo Zahrada Čech, které lidé u nás znají.

Krajinné výstavy obvykle proměňují nevyužívaná a zdevastovaná místa v trvale atraktivní městské zóny. Ve spolkových zemích se konají od roku 1980, vůbec první krajinná výstava se ale konala již v roce 1970 ve městě Grefrath v Severním Porýní-Vestfálsku.

V roce 2013 se krajinná výstava do Chebu vrátila. Tentokrát ale na druhý břeh Ohře, a to pod komplexním názvem Příroda a historie. A co všechno změnila? Z mapy města například zmizel zchátralý fotbalový stadion i vyhořelý bývalý internát, jejich místa zaujaly moderní atletický stadion, lanové centrum a další sportovní atrakce.

IMGP6575

Krajinnou výstavu 2013 zahájilo na konci května Vivaldianno, tedy multižánrová audiovizuální hudební show houslového virtuoza Jaroslava Svěceného a rockera Michala Dvořáka (Lucie). Hostesky ve vyprodaném Kulturním centru Svoboda byly stylově oblečené…

IMGP8022

Mimochodem, letošní krajinná výstava, která vyvrcholí Valdštejnskými slavnostmi ve dnech 23. až 24. srpna, je svým způsobem již pátou v pořadí. V předválečných letech 1898, 1923 a 1931 se totiž v Chebu konaly velké zahradní výstavy. A všechny tři se konaly… Právě zde, v Poohří. Tehdy se na nich prezentovaly spolky a firmy z celého Chebska. Na území dnešní Krajinky, na pravém břehu Ohře, se upravovaly květinové záhony a lidem sloužila budova Střelnice s oblíbenou restaurací. Levý břeh pak byl využíván pro výstavnictví, a tak na něm stály rozlehlé výstavní haly.

V souvislosti s předválečnými výstavami v chebském Poohří není bez zajímavosti, že se tam v roce 1934 konala také pěvecká slavnost. Pro ni byla na levém břehu řeky postavena velká pěvecká hala – Sängerhalle pro deset tisíc diváků. Tento architektonický skvost se však dnešní doby nedočkal. Za 2. světové války byla hala rozmontována a přemístěna na chebské letiště, kde ji zničil spojenecký nálet na sklonku války.

IMGP8348

Pohled z Šancí Chebského hradu na část areálu Krajinka, který vznikl v roce 2006 během historicky první přeshraniční krajinné výstavy v České republice. U příležitosti letošní přeshraniční krajinné výstavy, pořádané společně s bavorským městem Tirschenreuth, byla Krajinka obohacena nejen o nové květinové záhony, ale třeba i o další umělecká díla a plastiky. Jednou z nich je Kružítko.

IMGP0571

Nový prvek v sedmileté Krajince – Kružítko.

IMGP0579

Pohled z vystavované Španělské zahrady směrem ke Kružítku.

IMGP0590

IMGP8054

Nepřehlédnutelným v areálu Krajinky je dílo zvané jednoduše – Vystřelovací lavička. Tento prak v nadživotní velikosti je pro děti lákavou atrakcí. Přitahuje je stejně jako lízátko vosy…

IMGP0567

Centrum společenských her se v Krajince nachází jen po dobu letošní krajinné výstavy.

IMGP8085

Dětské hřiště u restaurace Říční terasa se letos rozrostlo o vodní brouzdaliště pro malé děti.

IMGP0591

Pohled z Krajinky přes řeku na levý břeh, kde byl v rámci Krajinné výstavy Příroda a historie Cheb 2013 vybudován areál pro aktivní odpočinek.

IMGP7881

Nejvíce prostoru na proměněném levém břehu v Poohří zabírá moderní atletický stadion. Vyrostl na místě bývalého fotbalového hřiště, kde v roce 1979 vykopala tehdejší RH Cheb nejvyšší fotbalovou soutěž.

IMGP7895

IMGP7919

Nový atletický stadion s umělou běžeckou dráhou. Vpravo zrekonstruovaná vila Union, kde do poloviny 90. let sídlil prvoligový fotbalový klub Union Cheb.

IMGP7913

Pohled přes hřiště na Černou věž Chebského hradu.

IMGP9327

Takhle vypadá nový stadion v Poohří při úsvitu.

IMGP9359

IMGP8142

Tento snímek jsem pořídil dva dny po slavnostním otevření levého břehu. Dnes už je nové lanové centrum v permanentním obležení zájemců.

IMGP7974

Ještě jeden pohled na lanové centrum.

IMGP7800

IMGP7823

Zóna lanového centra nabízí dětem i tuto atrakci. Za 60 korun na den.

IMGP8119

Rozcestníky jsou všude, není kde zabloudit…

IMGP7966

Na místě bývalého škvárového hřiště, schovaného za zrezlým vlnitým plechem, se dnes hraje otevřený stolní tenis…

IMGP7935

…streetball

IMGP7942

IMGP7956

IMGP7922

 … a nebo třeba …

IMGP0542

… piknikovou louku s ohništi pro eventuální grilování.

IMGP7981

I takhle se dá užít slunné a horké léto v nově upraveném území v chebském Poohří. Na prohřátém betonovém lehátku.

IMGP7992

IMGP7999

IMGP0552

Abych nezapomněl… Pokud spojíte návštěvu historického centra Chebu s prohlídkou letošní krajinné výstavy v Poohří, zastavte se i na Chebském hradu. U něj byl v rámci této výstavy, u příležitosti 800. výročí podpisu Zlaté chebské buly císařem Fridrichem II. Štaufským v chebské hradní kapli (12. 7. 1213), slavnostně odhalen Štaufský sloup. Dne 12. 7. 2013.

Václav Fikar




Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..



NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Autorská čtení z Drahouška na česneku. Budou napříč Českem

V těchto dnech dáváme dohromady kalendář jakéhosi “turné” autorských čtení z knihy Drahoušek na česneku, která vychází co nevidět – již...

Drahoušek na česneku vychází 17. října

Původně měla vyjít před Vánocemi 2. prosince, ale nakonec vyjde o několik týdnů dříve. Má nejnovější kniha Drahoušek na česneku spatří...

Ride The Lightning: 40 let od vydání jednoho z nejlepších metalových alb historie

Je to už dávno. Na časové ose někde mezi ukováním Prstenů moci ve Středozemi a filmovou premiérou Forrest Gumpa. Tak dávno,...

Top