Jaké novinky pro rok 2013 mě od JENZI nejvíce zaujaly?


Datum publikace: 15-01-2013, 15:32 v Jak na ně?.

Když se řekne sedm set novinek, člověk zpozorní. Je to velké číslo. A když je v katalogu pro rok 2013 uvede jediná firma, jedna z největších v Evropě, člověk je ještě zvědavější. Alespoň já určitě.

Německá značka JENZI v katalogu pro sezonu 2013 skutečně představila více než sedm set nových produktů a doplňků oproti katalogu loňskému, a to napříč celým rybářským segmentem. Vzhledem k mé orientaci – přívlač, plavaná a feeder – mě pochopitelně zajímaly novinky hlavně v těchto rybářských větvích.

OKINAWA – přívlačový prut

Firma JENZI označuje tento „bílý“ prut za jeden z nejhezčích, jaký kdy ve své osmadvacetileté historii vyrobila. Pravdou je, že netradiční design, zčásti podobný designu řady Styx od Sportexu, mě prostě oslovil. A spolu s ním i další vlastnosti prutu.

Například velmi nízká hmotnost. Díky využití nového uhlíku IMX jsou Okinawy fantasticky lehké, s optimálními akcí pro moderní lov dravých ryb – v gramážích 8-20, 12-30 a 25-60.

jenzi okinawa (3)

Jen pro představu. Třímetrový prut ve středně těžké gramáži 25-60 gr., tedy určený k lovu štik a velkých candátů za pomoci středních a větších nástrah, váží jen 205 gramů. A řekněme „univerzální“ kus 2,7 metru dlouhý, v gramáži 12-30 gr. (přibližná prodejní cena 2128,- Kč), váží pouhých 163 gramů! A to je skvělé, protože o co lehčí vláčák je, o to méně bude při dlouhé přívlačové vycházce namáhat paži.

Prut je zajímavý také speciálním sedlem navijáku, které tak trochu připomíná mechanismus u carvingových lyží. Naviják je pak umístěný až úplně v horní části rukojeti, takže výsledkem je ještě citlivější vnímání vedení nástrah.

jenzi okinawa (2)

Okinawa je zkrátka řada prutů elegantního vzhledu a tradičně vysoké kvality, která potěší každého vláčkaře. Vzhledem k těmto atributům je cena opravdu velmi příjemná – podle gramáže a délky od zhruba 1700 do 2660,- korun za nejdelší a nejsilnější prut z této řady.

CRYSTAL FEEDER – feederový prut

Tento atraktivní feederový prut s dynamickou páteří splňuje naprosto všechny požadavky k úspěšnému lovu s krmítky. Silná páteř Crystalu je z kvalitního uhlíkového blanku, zpevněná sklolaminátovým vláknem, čímž je její přirozená citlivost grafitu vylepšena o nutnou sílu pro zdolání větších kaprů, cejnů nebo parem.

jenzi crystal

Pruty se vyrábějí v gramážích do 90, 120 a 150 gramů a jsou dodávány se třemi špičkami (1 grafitová, 2 sklolaminátové). V JENZI doporučují Crystal Feeder k lovu se středně těžkými krmítky jak na řekách, tak na jezerech.

jenzi crystal (3)

FLOAT – plavačkový prut

Tuto plavačkovou novinku, určenou k praktickému lovu kaprů na lehkou plavanou, jsem v katalogu nemohl přehlédnout. Jakkoliv to zní zvláštně, zaujala mě okamžitě svou nenápadností. Pokud jde totiž o informační popis na blanku a jeho barevné doplňky, nemám v oblibě pruty s lacinými kolotočářskými vinětami a blyštivými nápisy. Rozhodně tady preferuji decentnost, jednoduchost a eleganci. Tak, aby prut nevypadal jako štětina čínského draka.

jenzi float (4)

A právě střídmě a elegantně řada Float vypadá – prakticky jen celokorková rukojeť a černý blank s nekřiklavým popisem.

Mnohem důležitější je ovšem kvalita a možnost spolehnout se na svůj prut v nejnapínavějších momentech. V případě nové plavačkové řady Float jsou standardní vlastnosti uhlíkového blanku vylepšené X-křížovým vinutím.Výsledkem pak jsou zesílené vlastnosti blanku pro možnost intenzivního boje se silnými rybami. A také pro delší a přesnější nahazování wagglerů (tzv. anglických splávků) nebo sbirolin.

jenzi float

Třídílné Floaty jsou vyráběné ve dvou délkách – 3,6 a 3,9 metru – a dvou gramážích – 8-25 a 12-35 gramů. Vzhledem ke kvalitním materiálům, z nichž jsou poskládané, je prodejní cena někde kolem 2500,- korun příjemným zjištěním.

XPERANZA – přívlačový prut

Tři čtvrtiny černé, čtvrtina bílé. A k tomu drobné červené doplňky. I tak se dá popsat nepřehlédnutelný vzhled další nové řady přívlačových prutů, které jsou v trendu. Dali jí jméno Xperanza.

jenzi xperanza (2)

Podobně jako u plavačkové řady Float i tady je blank z kvalitního grafitu zpevněn X-křížovým vinutím pro jistotu v souboji s velkými sladkovodními dravci.

Pruty řady Xperanza jsou označené přímo k lovu cílových ryb – Hecht (štika – délky 2,7 a 2,95 m v gramáži 30-90), Zander (candát – délka 3,0 m – 30-80 gr.) a Outdoor-Adventure (outdoorové dobrodružství – délky 2,4 a 2,7 m v gramáži 25-45).

jenzi xperanza

DEGA CONQUEST – surfový prut

Tak tohle je designový šperk mezi surfovými pruty. Štíhlý blank vyvedený ve zlaté barvě je opravdu unikátní, jedinečný. I díky ovinům oček působí Dega Conquest tak trochu jako luxusní vzpomínka na bambusovou éru rybolovu.

jenzi conquest (2)

Uvedený prut, primárně určený k příbojovému lovu u moře (stejně jako ostatní surfové pruty je samozřejmě využitelný i ve sladkovodních podmínkách), je ale výjimečný i dalšími parametry, nejen designem.

Při délce 4,2 metru (100-250 gr.) váží jen 563 gramy, což je zhruba o 100 až 230 gramů méně než jaká je hmotnost většiny surfových prutů.

jenzi conquest

Třídílný Dega Conquest, který má silnou a zároveň vyváženou akci pro optimální výkon v nejtěžších podmínkách, o svém majiteli jednoznačně říká: Můj pán je fajnšmekr! Ostatně firma JENZI, pod kterou značka DEGA patří, propaguje surfový Conquest slovy: Je zbytečný jakýkoliv komentář…

ICE WAKASAKI  a  ICE MAXXIM – dírkové pruty

V katalogu JENZI 2013 mě zaujaly také dva nové dírkové pruty. Německá firma jimi rozšířila již tak hodně početnou flotilu svých zimních speciálů k lovu na dírkách z dvanácti na čtrnáct.

jenzi ice wakasaki - medium

Prvním je designově skvělý Ice Wakasaki. Modrý blank a dělená rukojeť s černou EVOU vypadá opravdu vyladěně a je dalším důkazem důrazu, jaký v JENZI kladou na design svých výrobků. Tento prut je dlouhý 75 centimetrů a má střední akci.

jenzi ice-maxxim - medium

Druhým nováčkem je Ice Maxxim. Rudý ďábel mezi dírkovými pruty – také díky extravagantní rukojeti. Maxim je dlouhý 65 centimetrů a i on má medium akci.

CONEXXION FX – naviják

V množství novinek, kterých je 450 stránkový katalog JENZI plný, je hned sedm navijáků, určených pro přívlač, kaprařinu, feeder a plavanou. Na bílý Nexxos SR už jsem psal recenzi, tedy ho nebudu zmiňovat. Naopak zmíním druhý z přívlačových modelů – Connexion FX. Jedná se o levnější řadu tříložiskových navijáků, který jsem pořídil svému synovi, a tudíž už jsem měl možnost vyzkoušet jej v praxi.

jenzi conexxion

Přestože větší ze dvou modelů, FX 3500 (kapacita cívky: 180 m/0,30 mm – převod: 5,5:1), stojí jen zhruba 1260,- Kč, nabízí tento šedý naviják mnohem víc. Kromě tří kvalitních ložisek je vyzbrojen jemně nastavitelnou přední brzdou, zesílenou kličkou, protizkrutovou rolničkou, zámkem zpětného chodu a náhradní grafitovou cívkou.

Chod navijáku je naprosto tichý a hladký. Protože za uvedené peníze nabízí opravdu hodně, má všechny předpoklady proto stát se ve své třídě obchodním hitem roku. Ostatně vyrábí se i se zadní brzdou (RX), takže rybáři preferující právě zadní brzdy nejsou ochuzeni.

KENDO – potápivý wobler

Firma JENZI ale není primárně zaměřená na navijáky. Její hlavní doménou, ve které si v uplynulých osmadvaceti letech vydobyla na světovém trhu renomé, jsou doplňky. V disciplíně doplňků a všelijakých vychytávek, určených k pohodlnějšímu či úspěšnějšímu rybolovu ve všech rybolovných technikách, je opravdu jedním z lídrů trhu. Jen v kaprařině jich nabízí několik stovek. A spousty jich nalezneme také v segmentu přívlače. Tak třeba woblery…

Do světa firma letos vypustila hned sedm nových modelů, pět klasického a dva jerkového typu. Mezi nimi mě zaujal například devíticentimetrový potápivý model Kendo.

jenzi kendo 9Sjenzi kendo 9S (3)jenzi kendo 9S (2)

Tento zvukový wobler univerzální velikosti a hmotnosti 16 gr., jehož tvar imituje tvar Shad Rapu od Rapaly,  je k dispozici v pěti barevných vzorech a jako všechny řady wobler od JENZI je osedlaný kvalitními VMC háčky.

PIONIER – potápivý jerk

Zajímavé barevné vzory představuje deseticentimetrový jerkový model Pioneer. Tvarem je totožný jako Slider od Salma, avšak liší se od ním nejen barevnými vzory (jsou čtyři), ale i tím, že je zvukový.

jenzi pionier 10Sjenzi pionier 10S (2)jenzi pionier 10S (3)jenzi pionier 10S (4)

S tímto potápivým jerkem, určeným zejména k lovu štik, sumců a velkých okounů, můžeme pracovat v hloubce jeden až čtyři metry pod hladinou. Samozřejmě se přitom neobejdeme bez vhodně tvrdého prutu.

ONTARIO – plovoucí wobler

Stejně jako Kendo nebo Pionier je také Ontario zvukový, vyrobený z kvalitního plastu. Jeho štíhlé tělo při třinácticentimetrové délce ho rovnou předurčuje především k lovu štik a candátů, umím si ale představit i útok většího bolena nebo velkého okouna. Na takto velké woblery už jsem pár okounů kolem 40 centimetrů vytáhl.

jenzi ontario 13F (3)jenzi ontario 13F (4)jenzi ontario 13F

Wobler Ontario se zanoří až do 1,8 metru pod hladinou, je opatřený třemi VMC blackniklovými trojháčky a “duhovou” reflexní vrstvou pro atraktivnější odlesky boků.

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Vybráno dvacet procent. Zbývají jen dva týdny, v nichž rozhodnete

Kniha Drahoušek na česneku se slevou dvacet procent je už vyprodána. Ale ještě zbývá kniha se slevou deset procent, tuším pouhých...

Vyjde, nebo nevyjde má nová kniha? Rozhodujete právě teď

V pondělí 15. dubna zbývá už jen osmnáct dnů do konce crowdfundingu, tedy zajištění financování vytištění knihy Drahoušek na česneku.

Vydání...

Rozhodují čtenáři. Šestnáct procent pro Drahouška během prvního týdne

Drahoušek na česneku, má osmá kniha, se ke čtenářům vypravila jinou cestou než všechny předchozí. Cestou crowdfundingu, kdy je nutné během...

Mlýn Výrov v Březích vystavuje fotografie z Laponska

Až do 5. května můžete ve výrovském mlýně v Březích u Přelouče zhlédnout výstavu mých fotografií, nazvanou jednoduše Laponsko.

Výstava, která...

Crowdfunding začal! Drahoušek na česneku potřebuje vaši podporu

Trubte na poplach. Počínaje dneškem (středa 3. dubna) začala třicetidenní crowdfundingová kampaň na moji nejnovější knihu Drahoušek na česneku. Znamená to...

Top