Příběhy 10 fotografií měsíce: Říjen


Datum publikace: 04-11-2017, 19:27 v Uncategorized.

S Pentaxem na krku jsem se v říjnu zúčastnil hned několika kulturních událostí a turistických akcí. Samozřejmě jsem s ním vyrážel i za rybami a fotografoval jsem také ulici. Přesněji momenty v ní obsažené.

Pořídil jsem tak mnoho fotografií, z nichž se mi však velmi těžko vybíralo pouhých deset. Nakonec jsem znovu, stejně jako před měsícem, dal na “moudrou hlavu pana komořího”, přesněji na “lajky” (palce nahoru) a komentáře, které se pod následujícími fotografiemi objevily na sociálních sítích. Měřítko veřejné obliby rozhodlo za mě. Vybralo desítku fotografií října.

Událostí měsíce v naší zemi byly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Pro mě se jí však stala vichřice, která se vřítila do Česka ruku v ruce se změnou času na zimní. V neděli 29. října zasáhla brzy ráno většinu území naší země a páchala velké škody…

U zastávky

Mezi regiony nejvíce postižené nejsilnějším vichrem od roku 2007, kdy se přes Česko přehnal orkán Kyril, patřil Karlovarský kraj. Zhruba v půl deváté ráno, mimo jiné proto, že v celém Chebu nešla elektřina, jsem vyjel dokumentovat výsledek řádění této vichřice, kterou meteorologové označili za extrémní. Za napáchanými škodami jsem nemusel vyjíždět nikam daleko, Cheb a okolí jich bylo plné. Například tento snímek jsem pořídil u autobusové zastávky v Městských sadech, kde silný vítr vyvrátil mohutný listnatý strom. Strom se mohl skácet přímo na skleněnou zastávku a do Májové ulice, naštěstí spadl na opačnou stranu – směrem do parku. Když jsem na místo dorazil, nebylo u něj ani živáčka. A tak jsem chvíli čekal, jestli se neobjeví živá duše a snímek mi neoživí svou přítomností. Když se o deset minut později objevila tato fotografka, napadlo mě vyfotit ji při práci přes sklo autobusové zastávky.

Když fičí, leccos jde blbě

Neděle 29. října, půl jedenácté dopoledne. Klient Diecézní charity Plzeň uklízí pěší zónu v centru Chebu od odpadků, které navála vichřice. Se sbíráním odpadků má ale potíže, i v půl jedenácté silně fouká a odpadky ne a ne postát. Z prázdné pěší zóny lze vytušit, že venku za okny bylo počasí, ve kterém by člověk psa ven nevyhnal.

Ztracený pes

Tato fotografie vypadá po technické stránce tuctově. A obyčejnou také je. Respektive byla by, kdyby i ona nezachycovala následek nejsilnější vichřice za posledních deset let. Pes na fotografii je totiž ztracený pes, který zřejmě utekl před silným větrem. Zmateně pobíhal po jihovýchodním obchvatu Chebu. Fotografoval jsem ho z auta při čekání na možnost vjet z vedlejší na obchvat. Pes se za okamžik rozeběhne k mému autu, pak ale uhne vlevo, kde u krajnice mimo záběr právě zastavuje jiný vůz. Jeho řidič na mě gestikuloval, že volá městskou policii. A pak psa k sobě přilákal.

Oči

V říjnu jsem svými objektivy mířil na psy častěji než jindy. Snad proto, že jsem si jich při fotografování podzimu mnohem víc všímal. Fenu zlatého retríva na snímku jsem cvaknul v čase voleb. Cestou z volební místnosti v pátek večer. Podívala se na mě tak, že jsem ji prostě musel vyfotit. Celé pozadí (oči volebního plakátu i rozzářené oči parkujícího vozu) mi nahrálo, díky němu vznikla příjemná večerní momentka, plná kukadel.

Mezi pruhy

Japan-chin v městském parku. Trvalo přes čtvrt hodiny, než si dal říct, zastavil se v místě, kde jsem potřeboval, a na pouhé dvě vteřiny mi zapózoval. Ony dvě vteřiny mi musely stačit k pořízení japan-chinova portrétu mezi čarami.

Kulturní památka jinak. Z odvrácené strany

Římskokatolický kostel svatého Jakuba Většího v Pomezí nad Ohří, který je chráněný jako kulturní památka ČR. Protože běžně si lidé tuto původně románskou stavbu fotografují z malého parkoviště, které se nachází u silnice před kostelem, řekl jsem si, že jeho věž zvěčním z druhé, tedy z odvrácené strany. A tak během jedné slunečné neděle vznikl tento snímek. Z lodi na přehradě Skalka.

Mňam!

Slunce, mošty, jablka. Další ročník Lázeňského festivalu jablek v Mariánských Lázních provázela na říjen nezvyklá letní teplota, slunce, kolonáda plná lidí a ochutnávky kdečeho. Návštěvníci si jablečný fest užili.

Čichám, čichám…

Čichám, čichám… Fakt je to pes!

Akt, který Instagram odstranil

Tento ženský akt se uživatelům Instagramu od první vteřiny líbil, sbíral srdce za srdcem (kliknutím na symbol srdce pod fotografií dáváte na Instagramu najevo, že se vám snímek líbí). Přesto tam fotografii dnes už nenajdete. I když zachycuje pouze jedno ženské ňadro, pokrčenou nohu a kaštanový list na podlaze, editoři Instagramu usoudili, že se jedná o pornografii, a snímek po čtyřiadvaceti hodinách odstranili. Přestože trvám na tom, že se jedná o umělecký akt, zachycující smyslnost, proti jejich zásahu jsem se neodvolal. Fotografii si můžete prohlédnout v klidu zde.

Divadlo v tichu ranní mlhy

Ze všech fotografií, které jsem v říjnu publikoval na sociálních sítích, se jednoznačným hitem stala právě tato. Žlutá budova Západočeského divadla v Chebu, červené listí mladých sakur, rozsvícené lampy a ranní mlha. Pro svou atmosféru od vás získala stovky palců nahoru. Abych nenarušil koncept rubriky, zde uveřejňuji její černobílou kopii. Barevný originál můžete vidět v sekci Objektivem, ve složce Ulice, města a regiony. Nebo na Facebooku.

Foto Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top