byl jsem tam taky paráda
Dny ledu. 40 fotografií, které vypráví příběh zamrzlého rybníku u Teplé
Když v půl šesté ráno v sobotu 7. února rozlepíte oči a vzápětí vám teploměr ukáže, že v Chebu je čtrnáct stupňů Celsia pod nulou, řeknete si: Sakra, kde jsem ten šmejd koupil. Vždyť tady nemrzlo už dobré tři roky (tři pod nulou se skoro nepočítají, zvlášť když je naměříte sotva pět dnů v roce).
Pak si v koupelně opláchnete obličej, vymáčknete beďara místo štíputí a na teploměr se podíváte znovu. A protože on trvá na svém, ověříte jeho děsivý údaj na internetu. Pro jistotu. A hele, teploměr nekecá. Věděl jsem, že je na něj spolehnutí, na pašáka značkového. Venku je vážně zima jako… Skoro jako na Sibiři!
Tak to je mazec, zareagujete pak možná jako já. Fakt mazec, zamumláte si pro sebe ještě jednou a než se vám uvaří voda na kafe, snesete si na hromadu spoustu vrstev oblečení, které vás budou muset chránit před nezvyklým mrazem. Dobře totiž víte, že na Houpačce, kam máte namířeno, bude mrznout ještě víc. Taková už je zkrátka vaše zkušenost.
Konečně se konvice s vroucí vodou vypne. Fajn. Zalijete si kafe a hned poté se navlečete do připravených vrstev teplého prádla, takže jste najednou o pár centimetrů širší a logicky méně pohyblivější. Káva vám ale i tak chutná.
S funěním se pak sehnete pro velký vrták na led a dva nejkratší pruty na světě, oškrábete na diesel promrzlé auto, a po cestě, která v úseku od Mariánek na Teplou připomíná sáňkařské koryto (kvůli uježděnému zledovětělému sněhu na silnici), dorazíte na Houpačku. A tam se dozvíte, co jste tušili. Že ve stejnou dobu, kdy vám teploměr v Chebu ukázal čtrnáct pod nulou, bylo v Teplé o málo hůř. Devatenáct pod nulou. A sněhu jako na horách…
Ovšem pozor! Fakt, že jste se před týdnem dostali autem až k rybníku, neznamená, že tu samou cestu vaše auto zvládne také o šest dnů později. Stačí, aby v týdnu trochu přisněžilo a aby silný vítr zavál stopy ve sněhu vyjeté…
I když mám pohon na všechna čtyři kola, cca po sto metrech opatrné jízdy až třiceticentimetrovou vrstou sněhu jsem zůstal stát. Uvězněný, bez možnosti pohybu. Ze sněhového sevření sotva 200 metrů před cílem mě vysvobodil až traktor. Jakube, děkuji za pomoc! Ano, i tak vypadají cesty za špetkou zimní rybářské radosti…
Pěšinu k zamrzlé vodě si rybáři museli vytvořit, přesněji prošlápnout. Jak ten zmrzlý sníh křupal pod nohami… Už si ani nepamatuji, kdy byla na Chebsku podobná zima jako ta, která začala ve druhé polovině ledna.
Vrtání dírek do ledu pod sněhem může začít. Zamrzlý rybník Houpačka u Teplé vítá první nabalené rybáře…
Cestu k rybám pod silným ledem je třeba si nejprve prorazit. Buď sekyrou, nebo kvalitním vrtákem (v mém případě německé značky Jenzi), který do ledu vyvrtá díry určitého průměru.
Rybářských bláznů, kteří si přijeli užít kouzla jedné z nejextrémnějších forem rybaření do ledového království v Teplé, bylo na tři desítky. Někteří přijeli promrzat na ledu i z více než sto kilometrových vzdáleností.
Stojíte-li pár hodin na ledu, v teplotě pod mínus deset stupňů celsia, přičemž jste v neustálém kontaktu s ledovou vodou, dostává vaše tělo pořádně zabrat. Pak vás ani nejlepší termoprádlo, boty nebo rukavice neochrání před promrznutím nebo znecitlivěním prstů. Na této fotografii je dobře vidět, jak mi namrzá bunda v místech, kde ji potřísnila voda…
Na dírky nosím vždy aspoň dvoje rukavice, protože jakmile se jedny namočí a promrznou, jsou pak již k ničemu. Na druhou stranu na kost promrzlé ruce, kdy už necítíte prsty, vám stejně žádné rukavice nezahřejí. Jedině oheň na břehu nebo ohříváček rukou. V případě Houpačky jsme se postupně všichni sešli u ohně…
Je zvláštní, že jakmile vám zabere ryba, přestanete vnímat mráz a snít o horké vodě ve vaně a hrnku horkého čaje s rumem po ruce. O slovo se totiž přihlásil adrenalin…
Jak jsem již uvedl na svém facebookovém profilu, takhle to dopadá, když požádáte náhodného kolemjdoucího o fotku, resp. když ho přemlouváte k zmáčknutí spouště vašeho foťáku, i když on ho odmítá se slovy, že s TÍM (zrcadlovkou) neumí a že TO (fotit) neumí…
Na místě jsem byl tak zmrzlý, že jsem výsledek jeho tří pokusů zkontroloval až doma. První fotografie rozmazaná, na druhé (této) mi chybí kus hlavy a třetí opět rozmazaná… (smajlík)
Tento snímek dokládá, jací jsme my, vyznavači ledového chytání, blázni. Poté, co jsem do ledu vyvrtal díru a nastražil ke dnu peletu, kdyby se náhodou probral některý z houpčkových jeseterů, začal jsem u druhé dírky tahta siveny na gumy.
Stačilo však jen pár minut nepozornosti a dírka, kde jsem líčil na jesetera, zamrzla. Mínus patnáct je holt mínus patnáct. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat (copyright Cimrmani). Splávek byl tak integrovaný do ledu na hladině, že i kdyby peletu sezobl rozjetý metrový jeseter, nikdy bych se o záběru nedozvěděl… (smajlík)
Nejkrásnějšího kulicha tohoto víkendu na Houpačce jsem si samozřejmě musel vyfotit. Před zmáčknutím spouště jsem čepici na Davidově hlavě upravil, aby ji neměl šejdrem. Ano, právě tak, jako ji mám já (jak jsem zjistil později z tohoto Radkova snímku). (smajlík dvojnásobně rozřehtaný)
Když v sobotu 7. února odpoledne vyjedete z Teplé zpět domů, možná si po čtyřiceti kilometrech jízdy ve fest vyhřívaném autě uvědomíte, že vašimi prsty opět začíná proudit krev. Že vaše ruce konečně začínají cítit volant.
A když po další hodině, kterou tak jako já strávíte ve vaně s horkou vodou a hrnkem horkého čaje s rumem, ucítíte život také v prstech u nohou, je nejvyšší čas se těšit na příště…
Václav Fikar
5 thoughts on “Dny ledu. 40 fotografií, které vypráví příběh zamrzlého rybníku u Teplé”
5 thoughts on “Dny ledu. 40 fotografií, které vypráví příběh zamrzlého rybníku u Teplé”
-
-
Moc pěkné, pobavil jsi mě, Václave! Já už asi stárnu, v zimě praktikuju radši domácí gaučing 😀
-
Moc pěkné, jako vždy!!
byl jsem tam taky paráda
Moc pěkné, pobavil jsi mě, Václave! Já už asi stárnu, v zimě praktikuju radši domácí gaučing 😀
Děkuju moc, Honzo 🙂
Moc pěkné, jako vždy!!
Děkuji Vám moc 🙂