Čistil jsem řeku Ohři. Ve věku pneumatik a PET lahví
Každé malé dítě ví, že plastový odpad patří do kontejneru, nikoliv do přírody. Přesto je příroda plastových odpadků plná.
Kdyby se všechny láhve, plechovky, pneumatiky a další odpad, který v sobotu 8. dubna posbírali dobrovolníci na březích Ohře, vyskládal na jedinou hromadu, vážila by několik tun. Takovým množstvím odpadu totiž lidé z měst a obcí na Ohři, ale i vodáci, rybáři a chataři, občerstvili svou řeku za poslední rok.
Protože Ohře je řekou mého srdce, rozhodl jsem se přispět k jejímu uzdravení. Stal jsem se jedním z dobrovolníků a věnoval svoji volnou sobotu čištění kousku této páteřní podkrušnohorské řeky. Společně s přítelkyní jsme se oblékli do terénu, aby nás nezaskočilo bláto ani roští, a včas se dostavili na místo srazu.
Jak se stát účastníkem úklidu?
K tomu stačí vážně jen málo. Vůle a chuť chtít něco změnit k lepšímu. Jako v životě. Věci se pohnou kupředu, jen pokud nebudete pasivní. Nadáváním nebo vzdycháním u televize ještě nikdy nikdo ničemu nepomohl. Jak řekl Voltaire: Vůle je chtít, svoboda je moci.
V případě letošního čištění Ohře se stačilo předem přihlásit u organizátorů (úklid Ohře v úseku od Chebu po Kynšperk zajišťovala místní akční skupina MAS 21, o.p.s.), pak si vybrat jeden z řady úseků a rozhodnout se, jestli tam budete sbírat odpadky na břehu (tedy pěšky), nebo jestli vypucujete říční dno z vodáckých kánoí.
Na jednotlivých místech srazu jste pak vyfasovali vše potřebné. Pytle na odpad, pracovní rukavice, provázky na svázání pytlů nebo mapku, do níž se vyznačují místa s odloženými odpadem. To aby je snadno našli a odvezli pracovníci Povodí Ohře.
S Andreou jsme se na brigádu přihlásili v dostatečném předstihu. Ze všech možných úseků od Pomezí po Pernštejn, které místní akční skupiny Karlovarského kraje nabízely, jsme si vybrali zhruba tříkilometrovou část z Tršnic do Vokova (Chebsko). Tam jsme si potom jako jediní zvolili levý břeh – cestu, po které jiní nechtěli jít.
Ostatní dobrovolníci se totiž buď opřeli do vesel a v úseku Tršnice – Nebanice čistili dno řeky z lodí, nebo se vydali pěšky po pravém břehu, kudy zároveň vede Cyklostezka Ohře, spojující Cheb s Karlovými Vary. U ní pak skládali pytle s nepořádkem a objemnější odpad.
První černý pytel jsme naplnili velmi rychle. Na několika metrech čtverečních pod mostem na Chocovice, kde jsme začali. Plastových lahví nebo plechovek od piva bylo v trávě habaděj, na břehu mezi stromy jsme navíc našli jámu plnou dětských plen. I když se nám obsah jámy ekloval, vybrali jsme ji a první z pytlů odnesli do vodáckého tábořiště v Tršnicích. Tam si ho od nás převzal bývalý kantor Pavel Sýkora, duchovní otec čištění Ohře.
„Problém je organizace takové akce. Například přesvědčit starosty. Ale Povodí Ohře už nás bere, i když pro všechny zainteresované znamená tahle akce náklad,“ řekl nám s tím, že každým rokem se situace kolem jarního čištění Ohře lepší. A že roste i přízeň regionálních firem, které tuto ekologickou akci podporují.
Například špekáčky na oheň, které si dobrovolníci po několikahodinové práci opekli, věnovala firma Maso-uzeniny Košata z Odravy. Pivo a limonády pro účastníky úklidu věnoval pivovar Chodovar, jeden sud pak zaplatil i starosta Třebeně. Chebské pekařství Tritia poslalo čerstvé pečivo.
Pavel Sýkora začal s čištěním Ohře před třinácti lety, předtím jezdil zbavovat odpadků „Smetanovu“ Vltavu. Do doby, než ho žáci a lidé z jeho okolí přesvědčili, aby svou pozornost namířil na řeku, kterou má přímo u nosu.
Když jsem se s ním začal bavit o krásných přírodních úsecích Ohře od Chebu až po Kadaň, protože oba jsme rybáři, s chutí se zaposlouchal. „Chlape, já vás snad začnu milovat,“ podal mi kelímek s pivem.
Na levém břehu jsme s Andreou naplnili celkem šest velkých pytlů odpadky, hlavně PET lahvemi. Našli jsme ale také třeba zlomené boby, prasklý kýbl nebo mrtvou lišku. Žádnou raritu, jakou byl například v loňském roce velký vezírek, plný mrtvých kaprů. Anebo ještě dříve ledničky či telefonní budka.
Další dobrovolníci, kteří uklízeli dno nebo druhý břeh, zbavili řeku pneumatik, a to nejenom od osobních aut, ale i od traktoru. Anebo rozpadajícího se torza něčeho, co bylo dříve zřejmě ledničkou.
Když už jsme byli skoro dva kilometry od vodáckého tábořiště – v části, kudy nevedly žádné rozumné polní cesty pro sběrová auta -, museli jsme se rozhodnout, jestli se s plným pytlem odpadu vrátíme zpět na sběrné místo do Tršnic. Nechtělo se mi.
Proto jsem se vysvlékl do trenýrek, abych řeku přebrodil a odpad složil na svozovém místě na protějším břehu – u cyklostezky. Mimochodem, v sobotu 8. dubna byla voda v Ohři ještě ledová.
Po práci „koláče“
Čištění Ohře 2017 se uskutečnilo v rámci celorepublikové akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, celkově pak již po třinácté v řadě. Stejně jako v minulých letech se ho i letos zúčastnily desítky dobrovolníků a stejně jako v minulých letech také letos dobrovolníci vyzvedli ze dna řeky a posbírali na březích několik kontejnerů odpadků.
Když byla práce hotova, čekalo na dobrovolníky u hlavního stanu v Tršnicích občerstvení. Guláš, špekáčky na oheň, pivo, limo. A také kapela, která účastníkům úklidu přijela večer zahrát k ohni. Sobota 8. dubna končila v Tršnicích právě tak…
Letošního čištění řeky Ohře se v úseku od Chebu po Kynšperk nad Ohří zúčastnilo 276 lidí, z toho 151 dobrovolníků uklízelo po obou březích přehrady Skalka.
Více fotografií z této akce naleznete na mém Facebooku 🙂
Václav Fikar
Komentář