Moč, nůžky, šneci i zajíci v pytli. Česko závody políbené!
Zatímco jeřabiny podél silnic jsou už oranžové a přicházející podzim avizují kratší dny i chladnější vítr, lid v končinách českých žije závody, které nemají ve světě obdobu. Česko je totiž výjimečnou zemí.
Tak především na Nymbursku právě skončilo Mistrovství světa v močení kruhů (v pátek 11. srpna). Pořadatelé šampionátu měli jediný cíl. Vytvořit světový rekord v počtu vymočených a propojených kruhů. Aby rekordu dosáhli, burcovali výzvou na Facebooku: Přijď přispět i ty svým měchýřem.
Zájem lidí byl značný jak mezi účastníky, tak mezi diváky. A protože Češi jsou relativně uvědomělí, dlouho dopředu se zajímali, zda mohou závodit také prostatici, jak vlastně budou závodit ženy nebo jestli moč může být zbarvena do červena.
Jeden člověk chtěl dát šampionátu širší rozměr. Proto navrhl následující kategorie kruhového močení: 1. Močení na počet, 2. Močení na krásu, 3. Močení na průměr, 4. Soutěž pětičlenných družstev, 5. Volný styl, 6. Závěrečná exhibice
I když jsem na chvíli zvažoval svoji účast, protože medaile z nějakého mistrovtví světa by se mi doma celkem líbila, z časových důvodů jsem se nakonec nezúčastnil. A tak netuším, kolik přijelo chcáčů ze zahraničí. Čechů ale habaděj. Několik z nich však utrpělo při tréninku vážná zranění, která jim znemožnila do závodu naskočit.
Například M. Šikola si při treninku zadřel močovou trubici. “Bohužel nemohu nastoupit ani do kvalifikačních rozechcávek. Navíc jsem nevypiloval techniku na levou ruku. Přeji soupeřům mnoho moči, na klání mají ideální povětrnostní podmínky. Chčije a chčije a nevane prudký vítr,” omluvil se po zranění divákům.
Naproti němu se M. Hrabovský i přes potíže v tréninku nehodlal své účasti vzdát. “Při tréninku vertikálních kruhů jsem se trefil do oka, ale snad vše do té doby vyteče a přijdu,” nechal se slyšet.
Chybělo přitom málo a pořadatelé šampionát pod otevřeným nebem odpískali, a to kvůli předpovědi nepříznivého počasí “Bohužel bude asi nutné akci zrušit. Má chcát!” avizovali ještě na začátku týdne.
Mistrovství světa v močení kruhů se ale nakonec uskutečnilo, a to včetně bujaré after party. Přestože venku chcalo.
Velkých a svým pojetím ojedinělých závodů ale bude v Česku mnohem více. Z nich mě zaujal například závod v běhání s nůžkami kolem bazénu, kterého se má zúčastnit na 2700 lidí. Nastudoval jsem si podrobnosti, přesněji pravidla k závodu. Stojí v nich:
Běhá se naboso s ostrými nůžkami v rukou. Vítězem se stává ten, který zbude jako poslední.
Zájem o tento závod na plovárně v Písku je značný. “Ale jo, přijedu. Stejně nemám do čeho píchnout,” nechal se na Facebooku slyšet například Petr Glasser. Pavla Malinu zase zajímalo, zdali se na startu objeví také Johny Depp. A Rudolf Horna zjišťoval, jestli půjde o závod s hromadným startem. Pokud by šlo o závod podle kategorií, pak jestli se kategorie budou dělit podle běžců, nebo podle nůžek? Martina Blue Art se dotazovala, zda může běžet s nůžkami na živý plot, a kdosi jiný chtěl vědět, jestli pořadatelé budou brousit nůžky na místě.
Lidé v Česku závody milují, jak se zdá, protože další z kategorie výjimečných sportovních klání už intenzivně připravují. Třeba v červenci příštího roku se na Julisce uskuteční MS v běhu želv na smrtelnou vzdálenost. Panečku! Že bych medaili z mistrovství světa vybojoval právě na Julisce?
Tak jo… Jdu si nějakou želvu pořídit. Věřím, že se stanu trenérem mistryně světa. A s tréninkem začneme třeba hned zítra. Cyklostezka Ohře je k běhání jako stvořená, pět kilometrů bude želvě pro začátek stačit. Smrtelná vzdálenost to sice není, ačkoliv…
Mimochodem, když už zmiňuji zvířata. V březnu 2019 se v Krajské vědecké knihovně v Liberci uskuteční Závody hlemýžďů. Každý člověk může přihlásit maximálně 1 786 hlemýžďů, podmínkou účasti však je, aby každý šnek měl svůj vlastní dres. Závodní hlemýždě čeká hned několik atletických disciplín, například sprinty na 100 a 500 centimetrů, ale i maraton nebo volné potápění.
A 20. května 2025 se v pražské O2 Aréně uskuteční 1. výstava zajíců s tuberkulózou v pytli. Zúčastníte se? Věřte, nebo ne, ale zájem o tuto výstavu už projevilo přes šest tisíc Čechů!
Že jsou všechny tyto závody nesmysl? Ano, jsou. Přesto si myslím, že je dobré si občas připomenout, jak velký smysl pro humor lidé v Česku mají. Třeba právě dnes… 🙂
Václav Fikar
Komentář