Naviják NEXXOS SR 3500


Datum publikace: 01-11-2012, 12:02 v Recenze rybářského nádobíčka.

Vypadá jako vylepšený Stradic od Shimana. Takové byly bezprostřední reakce jak německých či holandských, tak i českých rybářů a obchodníků na žhavou bílou novinku z dílny JENZI – naviják Nexxos. Tento bílý krasavec, designem vzdáleně skutečně připomínající Stradic, se na trhu objevil 20. září a okamžitě si u rybářů řekl o značnou pozornost, mimo jiné na říjnovém veletrhu rybářských potřeb ANSPO v německém Kasselu. Pokud jste tam někdo byl, jistě mi dáte za pravdu. Z novinky tam rybáři nespouštěli oči.

jenzi nexxos (3)

Protože i mě design nadchl, tak jako kdysi Stradic (vlastním dva), okamžitě jsem si Nexxose koupil. A když už jsem si dělal radost, tak rovnou všechny tři velikosti. Spolu s 3500 také menší i větší modely 2500, resp. 4500. První Nexxosy v Česku se tak staly součástí maratónu mých přívlačových výprav, jejichž četnost – pětkrát týdně – logicky vyžaduje po navijácích zvýšenou kvalitu.

Rovnoměrné ukládání šňůry

U smekacích navijáků, určených k přívlači, kladu vysoký nebo zvýšený důraz hned na několik věcí najednou. Za jednu z nejdůležitějších přitom považuji rovnoměrné ukládání šňůry na cívku. Důvod je jednoduchý. Nerovnoměrné ukládání při soustavném navíjení nebo kumulování do jedné části cívky může jak zkracovat hody, tak současně podněcovat častější vznik nežádoucích paruk a šmodrchanic při náhozech. A po nich asi nikdo z nás netouží.

Zkrátka kvůli značnému počtu náhozů při každé vycházce, kvůli nutnosti prodloužených hodů, kvůli hladkému navíjení přitahované nástrahy a v neposlední řadě kvůli klidnému, ničím nerušenému chytání potřebuji mít šňůru precizně a rovnoměrně uloženou. Pokud tedy cívka naplněná šňůrou či vlascem připomíná dokonalý válec, nikoliv kužel nebo třeba vykousaný ohryzek, jako bych držel za ruku spolehlivého partnera.

jenzi nexxos na jenzi fcb

A právě perfektní ukládání šňůry, rovnoměrně po celé výšce cívky, je první kladnou vlastností, které jsem si u Nexxosu SR 3500 všiml. Přesné a vyvážené ukládání šňůry je parádní disciplínou této bílé mašinky. A nezůstává jen u ní…

Spolehlivost, brzda, výkon

Ve výsledku je vždy důležitý celek, který se ovšem skládá z řady velkých maličkostí a důležitých detailů. Například Shimana nebo Daiwy jsou jimi proslulé, ale jaké nalezneme u nového Nexxosu?

Konstruktéři jeho atraktivní tělo vybavili kvalitními převodovými „vnitřnosti“, osmi ložisky, Non Vibration Systemem pro hladké navíjení, Direct Stop Systemem pro zamezení zpětného chodu, zesíleným překlápěčem a jemně nastavitelnou přední brzdou.

jenzi nexxos (8)

A jsem u další kladné vlastnosti tohoto navijáku, totiž u citlivé a spolehlivé brzdy, kterou oceníme především během souboje s dravou rybou. Obecně platí, že čím je predátor silnější a ve svých obranných manévrech nevyzpytatelnější, o to lepší brzdu ve smyslu rychlosti a jemné nastavitelnosti potřebujeme. A Nexxos ji má. Připravenou zvládnout všechny vypjaté okamžiky.

Jeho brzda se vyznačuje plynulým brzdným účinkem po celou dobu zdolávání, přičemž je během něj snadno ovladatelná, a to i při jejím silném dotažení. Tedy další z nesporných kladů Nexxosu.

A když už jsem u zdolávání ryb… Při něm se projeví i další, na první pohled neviditelná kladná vlastnost Nexxosu. Totiž síla, která vychází z jeho bytelného vnitřního ústrojí. Díky převodům, ložiskům, hřídeli a dalším komponentům z kvalitních materiálů je zdolávní ryb klidné, hladké a zcela spolehlivé.

jenzi nexxos (9)

 Co říci závěrem?

V době psaní této recenze jsem měl s Nexxosem SR 3500 odvláčeno třicet vycházek, tedy zhruba 95 až 100 hodin nahazování a navíjení. Několik vycházek se trefilo i do mrazivého týdne v závěru října 2012 a ani ranní teploty kolem mínus tří až mínus šesti stupňů se ho žádným způsobem nedotkly.

Rozhodně tak mohu říct jedno… Do navijákových vod v cenové kategorii od devatenácti stovek do dvou a půl tisíce korun, tedy střední třídy, vplula sněhobílá štika, která má celou řadu předpokladů se v těchto vodách prosadit. Jak jedinečným designem, tak i požadovanou kvalitou, výkonem a spolehlivostí.

Nexxos zkrátka reprezentuje lepší standard, na který jsme v segmentu střední třídy zvyklí, zde navíc v atraktivním těle. Tedy pokud máte rádi bílou 🙂

Klady:

– precizní ukládání šňůry při navíjení

– jemně nastavitelná přední brzda

– pevný překlápěč

– perfektní design s dokonalými vizuálními prvky

Zápory:

– kvůli většímu počtu informací bych jako spotřebitel ocenil podrobnější manuál v krabici

Základní technické údaje Nexxos SR 3500:

jenzi nexxos (11)

Hmotnost:  345 gr.
Převod:  5,5:1
Kapacita cívky:  0,30 mm/180 m
Počet ložisek:  8
Cena dnes:  cca 2500,- Kč
Náhradní cívka v ceně:  ano

Další údaje k navijáku: CNC obráběné hliníkové tělo, Direct Stop System, NVS – Non Vibration System, zesílený překlápěč, komfortní měkká rukojeť, citlivá brzda s plynulým brzdným účinkem, protizkrutná rolna

Václav Fikar
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top