44 fotografií z největšího rybářského veletrhu v Česku


Datum publikace: 18-02-2018, 15:48 v Almara archivní.

Je to událost, k níž dochází maximálně jednou za dvanáct měsíců. Na výstaviště do pražských Letňan se sjedou desítky vystavovatelů a obchodníků ze všech koutů naší země, aby na stáncích různých tvarů a velikostí odprezentovali nové i starší výrobky a služby nejrůznějších značek ze světa rybářského průmyslu.

Výrobci prutů, navijáků, bivaků, nástrah, krmení i oblečení. Cestovky, nožíři, výrobci lodí i uzenáři. Co si jen račte přát! Všichni se snaží zaujmout širokou rybářskou veřejnost. A ať už se jim to daří tak či tak, tedy líp nebo hůř, platí, že do Prahy se sjíždějí tisíce rybářů bez rozdílu věku a pohlaví a berou veletržní stánky útokem. A to zejména v sobotu, kdy má nejvíce lidí volno.

Po loňské odmlce jsem se na veletrh vrátil. S přáteli a Pentaxem. Chvíli jsme blbnuli, chvíli jsem fotil, občas si vzal do ruky prut. Ze všeho nejvíc jsem si ale pod střechami výstavních hal povídal. O rybách, rybářích, o zarybnění revírů, výpravách do zahraničí… Ale i o vyprávěních či o příbězích, přenesených na stránky časopisů či tohoto webu.

Na tomto místě děkuji všem rybářům, kteří mě na veletrhu poznali a oslovili, i když jsem měl v ruce zrovna třeba kebab. A to jenom proto, aby mi řekli, jak moc rádi čtou mé články a knihy, co pro ně znamenají nebo co jim dávají. Děkuji moc všem, že jste se mě mezi stánky na rybářskou krásu nebáli oslovit. Vaše slova mě motivují k další práci…

PS: Zvlášť pak děkuji Martinovi, Lukášovi a Jirkovi za společnost a legraci. Snad jsem ji ani při svém nachlazení nekazil :).

For Fishing 2018. Desítky vystavovatelů v několika halách a tisíce rybářů. Mačkanice u stánků jsou zde klasikou. Zejména pak v sobotu.

Na pražském veletrhu, přesněji v Česku bylo vůbec poprvé k vidění unikátní obří akvárium Aqua Demo, které sloužilo k přednáškám a instruktážím. Akvárium se nacházelo v hale č. 6, která byla prezentována jako přívlačová aréna. Ti duháci uvnitř akvária… Hmmm. Nádherná monstra.

Karel Gunther vynaložil obrovské úsilí k tomu, aby sehnal moji dávno vyprodanou knihu Přívlač na mimopstruhových vodách. Po zhruba dvouletém pátrání ji získal. A po dalším zhruba roce a půl se nám podařilo potkat se. Právě na veletrhu. I s knihou a fixem pro podpis. I vám, Karle, děkuji za krásná slova.

Je libo chytit si štiku na krysu? Žádný problém, ukazuje Plzeňák Jirka Kokoška, můj dlouholetý kamarád a skvělý závodník.

Pokud štika ukousne vaší umělé kryse ocas, nevadí. Krysa je dodávána i s náhradními díly. Tedy s náhradním ocasem. Fuj! Vypadá jako opravdový.

Na stánku sokolovské značky Vláčej.cz. S dlouholetými kamarády Jardou Přichystalem a Bohoušem Gramanem.

Pro nás, kteří chytáme dravé ryby přívlačí, jsou kvalitní lanka velmi důležitá. Toto jsou jedny z těch, která mohu doporučit.

Stánek s věčným světlem.

Pořízení velké ryby něco stojí aneb velká ryba není zadarmo. A to dokonce ani tehdy, jedná-li se o polštář.

Lukáš se však po ní jenom tak natáhl. Většího kapra v ruce nikdy neměl.

Gumová imitace hlaváče. Ten se v posledních letech rozmohl například na Labi.

Splávky s vyměnitelnými anténkami, seřazené jako vojáci na přehlídce.

Stánek s gumami Orka. Také sem děkuji za velmi milá slova.

V oddělení kapřích vůní. Vanilka, karamel, jahoda, med, perník… Co bychom neudělali pro kapra! Mnohé veletržní stánky voněly jako cukrářství.

Kaprařina je velký byznys. Počet stánků s koulemi (boilies), peletami a nejrůznějšími dipy mě vskutku zaskočil. Kdo na veletrhu neukázal své boilie v akváriu, ten jako by nebyl.

Panečku, to jsou koule. Fakt děsivý a zlý!

Stánek Illex a Gunki – Giovanni Columbo Migliore a Petr Bačovský. Potkáme se v září na Hrachách. Na 3. ročníku Jackson Trophy.

Tady si Lukáš koupil naviják. Daiwu.

Japonské značky Shimano a Daiwa jsou v segmentu rybářských navijáků něco jako německé značky Mercedes a Audi v segmentu automobilů. Daiwa, kam se podíváš…

Letošní rybářský veletrh For Fishing ukázal, že světu umělých nástrah k lovuý dravých ryb začínají výrazně dominovat gumy.

Ačkoliv zrovna tady jsme obdivovali malé rotační třpytky.

A je to tady zase! Už znovu jsme s Jirkou Hanzlíkem (Sto zvířat) blbli. Tentokrát tedy na rybářském veletrhu. Tady musím poděkovat Jirkovi Koláčkovi a jeho stánku Na Přívlač.cz za zapůjčení rekvizit.

Jirka se vine k figuríně. Chvíli jsme se přeli, jestli je figurína muž nebo žena, ale pak jsem musel dát Jirkovi za pravdu. Tahle figurína byla vážně žena.

To já raději u stejného stánku poplácal po hřbetě a po kolenou starého hastrmana. Je to zvláštní, ale za poslední půlrok se jedná o mojí třetí společnou fotografii s hastrmanem. Tentokrát pořízenou v pražských Letňanech.

Kabrňáci… Alespoň tak na tomto snímku Martina Stuchlíka vypadáme. Bejkárny jsme si neodpustili ani na veletrhu.

Stánek rybářského portálu MRK.cz. Sotva jsem si slečnu za pultem cvaknul, Jirka mě posílal za pult, že nám udělá společný snímek. Jenomže jsem se zrovna rozkašlal (viróza je prevít), a tak jsem tu společnou fotografii nechal plavat. Shodli jsme se ale, že na velikosti záleží. A hned potom jsme se s Jirkou vydali po stopách Alzáčka…

Zatímco asi čtyři desítky lidí věnují pozornost přednášce Jakuba Vágnera (vlevo vzadu), a to včetně zeleného mimozemšťana Alzáčka, Jirka instaluje Alzáčkovi anténu z feederové špičky, aniž ten by to tušil. Mimozemšťana známého z reklamy tímto nápadem Jirka jednoznačně vylepšil. Já se musel starat o dokumentaci, aby si Alzáčka s anténou z feederové špičky nemohl patentovat nikdo jiný.

U tohoto stánku jsem neviděl ani nohu, a tak nevím, kdo toho bobra nosí. Dva plus jednoho zdarma.

Slečna u tohoto bazénu předvádí chod jedné z umělých nástrah.

Proč si z rybářského veletrhu neodvézt třeba i kus pořádného sýra?

Anebo raději karikaturu?

Výstava obrázků dětí ze základních a mateřských škol. Děti malovaly veselou rybu, což je o mnoho veslejší, než kdyby malovaly rybu smutnou. To by bylo fakt smutné.

Martin Stuchlík, Lukáš Skybík a já. S mými dlouholetými přáteli opět na rybářském veletrhu. Kluci, díky za skvělou sobotu. Moc jsem se bavil.

Stánek olomoucké prodejny Velká ryba. Tato prodejna je tradičním prodejcem německé značky JENZI a jejích dceřiných značek (Ground Contact, Siluro Special, Corrigator a dalších) v Česku.

Další západočeský stánek. Na Přívlač.cz. Vlevo Jirka Koláček. Majitel firmy a ředitel mezinárodního závodu v lovu ryb přívlačí z lodě Jackson Trophy.

Jirka, Lukáš a Martin. Projít všechny haly bylo náročné, a tak jsme si museli odpočinout u kávy, koláčů a skvělých dortů. Jirka ukazuje klukům snímky ze Švédska.

Tohle známe asi všichni, kteří rybaříme déle než čtvrt století. Klasika 80. let. Značky navijáku Stabil, TAP, Roen, MK 100 či Rex. Na veletrhu na retro stánku kreslíře, ilustrátora a hudebníka Zdeňka Hofmana.

Retro stánek kreslíře, ilustrátora a hudebníka Zdeňka Hofmana. Nemáte doma nějakou rybářskou veteš?

Na stánku kreslíře Zdeňka Hofmana si saxofonista Jirka Hanzlík (Sto zvířat) přišel na své. Objevil zde typem, barvou i velikostí stejný prut, se kterým kdysi dávno začínal. A protože ho mám rád, myslím Jirku, tak jsem mu tuto jeho dojemně nostalgickou chvilku zvěčnil.

Retro stánek kreslíře a hudebníka Zdeňka Hofmana přitahoval pozornost. Bylo příjemné si zde zavzpomínat na časy, kdy jsme s rybařinou začínali.

Chlapi, to jsou ty naše klacky… Pruty německé značky Sportex patří ke špičce.

Chlapi, to jsou ty naše klacky 2. Mimochodem, ten hlídač… Ten je nějakej divnej!

Na veletrhu jsem pořídil i snímek své nejoblíbenější ryby – lína. Jak už jsem dříve několikrát napsal, škoda, že lín není dravou rybou. Přívlačí bych lovil zřejmě jen jeho. Úžasný design. Nad línem je zvědavý kapr.

Na veletrhu nás zaujalo několik věcí. Třeba tento nový moderní prut v retro designu. Stane se retro moderním trendem současné rybařiny?

Text Václav Fikar, foto Václav Fikar a Ing. Martin Stuchlík
Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top