Patnácté Chebské dvorky. Festival barev, světla, hudby a nápadů


Datum publikace: 28-06-2017, 20:01 v Toulám se českou kotlinou.

Léto je v plném proudu a s ním i záplava festivalů, koncertů, jarmarků, worskhopů a dalších akcí, které se víkend co víkend nabízejí po tuctech, aby nám připomněly, že život pod letním sluncem je mimořádně pestrý a krásný.

Jednou z mnoha letních festivalových akcí, která nedávno skončila, jsou oblíbené Chebské dvorky. Také letos jim letní počasí přálo, a tak mohly na západě Čech rozkvést naplno. I letos si na ně během tří úplných dnů plus jednoho večera navíc našlo cestu pár tisíc lidí nejen z celé naší republiky. A jubilejní 15. ročník se líbil, alespoň myslím, protože sotva skončily, zaznamenal jsem na sociálních sítích první ohlasy.

“Strašně mi dvorky chybí, mám ukrutný absťák, a jestli je příště nedáme od začátku do konce, tak si je snad začnu aplikovat rovnou do žíly!!!!” napsala na Facebooku například Hanka Glazer Pokorná.

Rozumím jí. Mám to podobně. Ony totiž Chebské dvorky, ten voňavý třídenní festival uměleckých projektů v historickém centru Chebu, jsou návykovka. Dokud je neznáte, nechybí vám. To dá rozum. Jakmile si ale na ně uděláte čas a dvorkům vyjde počasí, chtěli byste je konzumovat pořád. Aspoň kvartálně. Jejich atmosféra je totiž jedinečná.

Každý lichý rok vám na tomto webu přináším fotoblog z kulturou obživlých dvorů, plotů a zahrad historické části Chebu. A letošek není výjimkou. Máte-li právě čas, ohlédněte se se mnou prostřednictvím vybraných fotografií za patnáctým ročníkem. Svítilo na něj slunce…

Tuto fotografii jsem pořídil ve čtvrtek dopoledne, tedy hned první festivalový den. Aniž bych to tušil, fotografoval jsem dcerku svého kamaráda Petra Troníčka, šéfa a kameramana TV Západ. Mimochodem, ze všech mých publikovaných fotografií z Chebských dvorků 2017 na Facebooku a Instagramu se právě tato nejvíc líbí. Dostala absolutně nejvíc palců nahoru…

Úvodní den Chebských dvorků jsem potkal také Kristinu s kočkou Khalisi. A protože sfynx mi kdysi předl na klíně, měl jsem si s Kristinou o čem povídat. A ona mi ochotně pózovala. Vznikly, jak mi bylo řečeno, pěkné fotografie…

Fotografie vystavované pod širým nebem jsou jednou z tváří Chebských dvorků. Během jejich prvního dne jsem potkal také Kristinu s kočkou Khalisi.

Kristina s kočkou sphynx Khalisi. U vystavených obrazů ve Františkánské zahradě.

Nahá kočka sphynx na uměleckém festivalu Chebské dvorky? Khalisi budila zájem fotografů…

Zatímco Kristina si prohlížela vystavované fotografie, Khalisi byla ve střehu.

Výstava obrazů v rozkvetlé Klášterní zahradě.

Klášterní zahrada je tradičně jedním z významných center Chebských dvorků. Kromě výstav zde zní pravidelně hudba, v tomto případě jazz a swing v podání modelky Ivy Kubelkové a její kapely.

A tady je. Modelka Iva Kubelková na Chebských dvorcích jako jazzová a swingová zpěvačka.

A znovu Klášterní zahrada. A paličatí. Totiž Paličatí…

Další ze skvělých projektů projektu Paličatí. Abyste si mohli prohlédnout jejich fotografie, museli jste na záda. A nohami se odstrkovat. Modifikace konceptuálního umění podle mého gusta…

Originální výstavu Paličatých jsem si nenechal ujít. Šoupal jsem svá záda na vozíku a fotografoval práce fotografů z nezvyklé pozice…

Výstava fotografií na plotu u městské knihovny.

V době Chebských dvorků je Cheb plný fotografů. Všichni dokumentují, zároveň hledají ve festivalových ulicích cosi zajímavého. Třeba, že ulice Zavražděných je uzavřena. Tomuto fotografovi rozumím. Týden před ním jsem totiž fotil to samé…

Romantická ulička Zavražděných ale byla během dvorků otevřená. A opět návštěvníkům nabídla řadu pěkných fotografií, třeba od mého oblíbeného fotografa Martina Stolaře.

Každý rok se návštěvníci Chebských dvorků mohou nechat v galerii G4 vyfotografovat. Příští rok pak možná budou viset. Na návštěvnických tablech, vystavených po městě.

Festivalové áčko na námastí Krále Jiřího z Poděbrad. Se zmrzlinou se program dvorků lépe tráví…

Další z fotografií, která bodovala na sociálních sítích. Lidem se líbila moje fotka, mně její barevný a zajímavý obsah…

To je ale májka. Tato nejoriginálnější májka na světě nebyla na seznamu vystavovaných plastik, ale jako by se stalo. Nachází se na terásce jedné z chebských hospod, kde jsem se během horkých dvorků ochlazoval…

Expozice v areálu Klášterní zahrady.

Husákovi tváří v tvář aneb Fotografie Ladislava Šolce ze 70. let minulého století, mapující život v tehdejším Chebu.

Pohoda na Šancích Chebského hradu, kde vystavovalo rovněž několik fotografů a umělců. Pohoda doprovázená bubnováním…

Pohoda na Šancích Chebského hradu, kde vystavovalo rovněž několik fotografů a umělců. Pohoda doprovázená bubnováním…

Když jsem tuto fotografii uveřejnil na Facebooku, ozvala se mi jeho matka. Aniž bych to tušil, moje kamarádka. Díky snímku prý konečně ví, při jakém uměleckém díle vylepšil Tobík své barevně sandálky…

Jako by se ta panenka dívala na fotografa. Tedy na mě. Fotografie pořízená na Františkánském náměstí, kde byla hlavní hudební stage.

Malá mamina. Koncert příliš nevnímala…

Kudy na jaký dvorek? Návštěvníci nemohli zabloudit. Buď si mohli pořídit mapku dvorků i s programem, nebo si všímat značení v centru města.

Ke kulturnímu festivalu Chebské dvorky už tak nějak patří pěkné počasí (většinou), a proto i spousta piva a pohody…

Pivo, kam se podíváš…

Pivo a klobásy. Takový festivalový kolorit. Mimochodem. Jedna z těchto nohou patří mně. Uhodnete která?

A ještě jedna pivní fotografie. Použité kelímky, trčící z odpadkového koše během koncertu Tomáše Kluse.

Brněnská pseudopunková kapela Mucha zahrála chebskému publiku celou řadu písní o lásce. Vulgárních, jak řekla sama zpěvačka Nikola Muchová.

Nikola Muchová, zpěvačka a kytaristka kapely Mucha z Brna. Mimochodem, letošní letní Cheb je Brna plný. Nedávno v nejzápadnějším okresním městě Česka účinkovalo například Malé divadlo Kjógenu, od té doby další brněnská uskupení nejrůznějších žánrů a forem.

Františkánské náměstí na začátku vystoupení pražské kapely Kieslowski.

Kapela Mucha. Její zpěvačka Nikola uvádí další píseň – Chlapi sú kokoti.

Diváci během koncertu Muchy.

Jak je již zvykem, některé z koncertů jsou na Chebských dvorcích zdarma, některé za malé vstupné. Trojkoncert kapel Kieslowski, Mucha a písničkáře Tomáše Kluse stál diváky 150 korun. Lístky bylo možné zakoupit u obou vchodů (východů) na Františkánské náměstí – ve směru od divadla (na snímku) nebo z Dlouhé ulice.

Tomáš Klus hraje v Chebu poměrně často, ostatně jen za poslední měsíc zde vystoupil podruhé, přičemž poprvé se tento rodák z Třince a bývalý moderní pětibojař představil v Chebu v době, kdy byl ještě neznámým písničkářem. Podle toho, jak se v Chebu vždy odváže a jak se tady baví, soudím, že má tohle historické město opravdu rád. A Chebané zase mají rádi Kluse.

Čelem mému objektivu – Tomáš Klus.

Tomáš Klus byl hlavní hvězdou úvodního dne 15. ročníku festivalu Chebské dvorky.

Fanynka přede mnou fotografuje během koncertu Tomáš Kluse. V protisvětle.

Když jsem se ve čtvrtek před půlnocí vracel domů z divadelního klubu, Tomáš Klus byl stále v Chebu a stále v dobré náladě. Na ulici, necelých sto metrů od mého bytu, diskutoval se svými fanoušky. Tento snímek ale vznikl ještě během jeho vystoupení kolem 21. hodiny.

Když zpívá Tomáš Klus píseň Pocity…

Výstava fotografií Lubomíra Stibůrka ve Františkánském kostele.

Dvorek č. 4, tedy malé hřiště u divadla, už tradičně slouží především tvůrčím dílnám, workshopům a pohádkám pro žáky mateřských a základních škol, a to nejen místních, ale i vzdálených. Letos jsem zde potkal i třídy z Nejdku či Plzně. Tito dva špunti společně řešili rébus…

Je ta kostka správně?

Těžký život klauna… Asi ano, protože jen málo dětí si jeho hlavy v koruně stromu všimlo.

Školy, školky, rodiče s dětmi – pohádka na dvorku č. 4 začíná.

Desítky fotografií, instalovaných kolem secesní budovy městské knihovny.

Ploty kolem městské knihovny patřily zajímavým fotografií řady autorů.

Alternativní kapela Hadem pro mého Munga ve Františkánském kostele. Mně osobně se tohle instrumentální duo z Chodova velmi líbilo…

Basák z kapely Hadem pro mého Munga.

Příprava jiného hudebního tělesa na vystoupení v Klášterní zahradě Františkánského komplexu.

Levitující deštníky. Na jiném z dvorků nedaleko knihovny.

Levitující deštníky. Na jiném z dvorků nedaleko knihovny. Pod nimi jsem se cítil mnohem bezpečněji.

Na tom samém dvorku, tedy dvorku označeném k festivalovým účelům jako č. 13, byla k vidění grafika, enkaustika a keramika.

Pozdně večerní představení Vanař, přesněji performance na pomezí pohybového divadla a nového cirkusu bylo k vidění na dvorku č. 11. Jednalo se o sólové vystoupení Jiřího Juráše, dlouholetého člena Divadla Continuo.

Ten má ale oko… Matiné s fotografem Lubomírem Stibůrkem u Křížové chodby. Muž s okem na snímku není Lubomír Stibůrek.

Jungle Joke – pohádková groteska s prvky klaunerie a pantomimy v podání divadla Teatr Novogo Fronta před Špalíčkem. Teatr Novogo Fronta pochází ze St. Petersburgu v Rusku, kde byl v roce 1993 založený.

Teatr Novogo Fronta před chebským Špalíčkem. Jungle Joke – pohádková groteska s prvky klaunerie a pantomimy.

Teatr Novogo Fronta před chebským Špalíčkem. Jungle Joke – pohádková groteska s prvky klaunerie a pantomimy.

Teatr Novogo Fronta před chebským Špalíčkem. Jungle Joke – pohádková groteska s prvky klaunerie a pantomimy.

Další z fotografií, která se na sociálních sítích líbila. Taková normální momentka. Na pódiu hraje kapela Fajnbeat, pod pódiem si chlapec opravuje kolo.

Nejen pro mě velké překvapení – skvělý symfonický nářez z Lokte. Kapela End of Scream.

Dílo chebských gymnazistů – Mimikry. Pokryly Františkánský kostel.

Dvorek č. 5 za Františkánským náměstím nabídl fotografie a obrazy tří autorek. Mimochodem, s vystavující malířkou Eliškou Frei, alias Art Aeon Leon, připravujeme společnou výstavu…

Malířka Andrea Klimentová vystavovala na dvorku č. 5 u Františkánského náměstí soubor obrazů věnovaný výhradně Ještěrce. Obrazy na téma před příchodem Ještěrky nebo třeba západ slunce z pohledu Ještěrky…

Sotva jedna velká kulturní akce v Chebu skončila, návštěvníci města už jsou zváni na další. Po velkém Leteckém dni ke 100. výročí chebského letiště, na který o tomto víkendu přijelo přes patnáct tisíc fanoušků letectví z celé země, ale i z Německa, Cheb nyní mimo jiné čeká červencové Letní bláznění a srpnové velkolepé Valdštejnské slavnosti (viz plachta nad pěší zónou).

PS: Děkuji moc všem, kteří mi výměnou za můj úsměv odpověděli úsměvem a třeba ochotně zapózovali 🙂

PS 2: Na závěr vykradu písničkáře Tomáše Kluse, když už hrál na Chebských dvorcích, resp. půjčím si pro konec tohoto svého článku začátek textu jeho písně Pocity: “Z posledních pocitů poskládám ještě jednu úžasnou chvíli…”

A tady je, přesněji tady jsou:

Ohlédnutí za Chebskými dvorky 2017: https://www.youtube.com/watch?v=oOBDHqtZYMM

Průřez koncertem Tomáše Kluse na Chebských dvorcích 2017: https://www.youtube.com/watch?v=HUcf4B6gXow

Mé dřívější fotoblogy z Chebských dvorků:

Chebské dvorky 2015http://www.vaclavfikar.cz/nahe-telo-v-kostele-nebo-veseli-krysaci-i-takove-byly-chebske-dvorky-2015/

Chebské dvorky 2013  – http://www.vaclavfikar.cz/slunce-seno-kultura/

Text a foto Václav Fikar




Comments are closed.



NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Duben. Měsíc prodeje Drahouška na česneku

Moji osmou knihu Drahoušek na česneku budete mít již za týden na dosah. Hned po Velikonocích začíná crowdfundingová kampaň na Pointě,...

Co nevidět uvidíte. Fotografie ze severu

V sobotu 6. dubna začíná výstava mých fotografií ve Výrovském mlýně v Břehách u Přelouče. Vernisáž výstavy nazvané “Laponsko” začíná v...

Předprodej Drahouška začíná hned po Velikonocích

Mládí je v trapu, ale do důchodu hodně daleko. A někde mezi tím blázinec všedních dnů. Veselé příběhy ze života roztržitého chlapa,...

Laponsko. Výstava fotografií z dalekého severu začíná 6. dubna

V prostorách Výrovského mlýna v Břehách u Přelouče se od konce března do poloviny května uskuteční výstava mých fotografií nazvaná “Laponsko”....

Odtajněno. Autorkou obálky nové knihy je Magda Kadlecová

Oficiální 30-denní předprodej mé nové humoristické knihy “Drahoušek na česneku” bude zahájen v závěru března, a to výhradně jen na webu...

Obálka knihy Drahoušek na česneku v příštím týdnu

Do zahájení oficiálního předprodeje mé zbrusu nové knihy “Drahoušek na česneku” zbývá přibližně šest týdnů.

Pokud vás ale už nyní zajímá,...

Top