Vyrobil jsem gumovou nástrahu. S logem Vláčej.cz


Datum publikace: 04-03-2012, 17:50 v Almara archivní.

“A jaké barvy?” ptají se na konci mé exkurze ve výrobně Vláčej.cz Jaroslav Přichystal s Bohumilem Gramanem. Sokolovští rybáři, jejichž nástrahy jsem vloni s úspěchem chytal.

Rozhoduji se rychle, o barevném provedení vlastní nástrahy mám celkem jasno. Čas, kdy si odliju své první kopyto na půdě jediného českého producenta tohoto sortimentu, přichází…

Gumová míle

Pátek 2. března byl krásný den. V Karlovarském kraji první jarní den roku 2012. Slunečná obloha, teplota čtrnáct stupňů nad nulou a čerstvě probuzená včela, která mě u Hornického domu v Sokolově doslova cvrnkla do nosu. Sotva si začátkem března přát víc.

Nasál jsem jaro, černou koženou bundu si hodil přes rameno a prosluněnou ulicí Pionýrů zamířil do provozovny Vláčej.cz na dlouho domlouvanou návštěvu kuchyně jediného českého výrobce a prodejce přívlačových nástrah z měkkých plastů, či chcete-li gumových nástrah. 

S Bohoušem Gramanem, manažerem Vláčej.cz, jsem byl na prohlídce výrobních prostor domluvený sice už od listopadu loňského roku, kdy jsme se potkávali na břehu chebského moře (tedy Jesenice), kam mi cestou na ryby vozil objednané gumy. Jenže…

Čas je veličina, s níž se denně potýkám a která mi stále někam uniká. Ne a ne ho zkrotit. A tak než jsem si dokázal najít čas, uběhlo moře času a začalo jaro. A to je Sokolov od Chebu jen nějakých osmadvacet kilometrů, tedy skoro za humny…

Pro úplnost. Slovy “jediného českého výrobce” je zde myšleno z pohledu zásobování trhu, tedy obchodu. Případnou domácí produkci jednotlivců pro vlastní potřebu, pokud by někdo chtěl zvednout ruku, sem nezahrnuji.

Avšak hezky od začátku…

DSCI1440

Hornicko-průmyslový Sokolov se v posledních třiceti letech stal opakovaně místem, z jehož rybářského podhoubí vyrašily nástrahy, které vzápětí zaznamenaly úspěch daleko za hranicemi regionu i republiky. A tak západočeské město, ve kterém žije zhruba pětadvacet tisíc obyvatel, trvale obohatilo tuzemský rybářský slovník o výrazy jako Hauserovo peří, rotační třpytky Emte nebo nově gumy Vláčej.cz.

Myslím, že to je velmi slušný výsledek na město okresního formátu, které ve svém katastru v podstatě ani nemá rybářsky atraktivní vody (uvidíme, zdali to změní k lepšímu Medard).

Gumové nástrahy Vláčej.cz jsou přitom ze všech “falknovských” nástrah nejmladší. Jak dlouhá je ale cesta před nimi je, ukáže až čas. V tuto chvíli je jisté jedno. Z pohledu masové produkce jsou kluci z Vláčej.cz jedinými českými výrobci “gumových” nástrah.

A přestože se pustili do produkce v segmentu “soft” přívlačových nástrah, kterou si pro sebe usurpuje čínský drak, chrlení ohně z tohoto dračího chřtánu je nesežehnulo. A podle všeho, co jsem viděl a slyšel, hned tak nesežehne. Vláčej.cz je totiž dílem cílevědomých rybářů, kteří mají energii, schopnosti a cit pro trh.

Mé osobní seznámení s gumami Vláčej.cz není dlouhé a je vlastně dílem značné náhody. Nebýt jí, kdo ví, kdy bych na ně na trhu zahlceném desítkami značek a stovkami “soft” typů nástrah narazil. Respektive zdali vůbec.

Jenže stalo se… Jednoho slunečného dne jsem na Jesenici přitáhl ke břehu kus nacucaného koberce, ozdobeného pěti gumovými nástrahami. Mezi nimi bylo také hnědou řasou oslizené bílé kopyto, které mělo na svém boku vyraženo devět znaků – Vláčej.cz. Zkrátka kdosi tam tuto měkkou nástrahu utrhl, abych já ji později našel, a tím objevil novou sokolovskou značku.

Inu, věci se vždy dějí z nějaké příčiny…

Prohlížel jsem si ho a vzpomínal, kam jej zařadit. Chatrnou pamětí jsem si vybavil, jak jsem před dlouhým časem kdesi klikl na odkaz s tímto názvem a dostal se na web, který mě tehdy ještě neoslovil. A přemýšlel jsem dál. Okouni totiž nebrali, a tak jsem své mozkové závity mohl v klidu namáhat.

A najednou jsem si vzpomněl na plány Jardy Přichystala. Už v době, kdy jsem na Chebsku pořádal přívlačový Pohár Ohře, tehdy jako zakladatel a vlastník serveru Chytej.cz, snil o výrobě a prodeji vlastních gum. Vzpomínám si, jak přijel na závody do Chebu a o tomto svém snu hovořil s takovým zvláštním ohněm v očích.

Nicméně pokud šlo o jeho tržní plány, měla ho většina lidí za utopistu, stejně jako já. Na přesyceném trhu, zaplaveném levnou čínskou produkcí, nemáš šanci přežít, myslel jsem si. A Jardův nápad pustil z hlavy.

Jenže on ukázal, že jakmile si nějakou věc vezme do hlavy, jde si za ní. Hlava nehlava.

A ejhle. Uteklo pár let a já na břehu Jesenice čistil od řasy štíhlé kopyto, které neslo jeho rukopis. Celkem se mi líbilo. Vypadalo spoře, ale kvalitně a efektivně, a proto jsem si ještě ten večer prohlédl webové stránky a odeslal objednávku.

A ejhle podruhé – spolu s gumami Jenzi a Relax se rippery Vláčej.cz staly mým výborným průvodcem na úspěšné cestě za candáty, okouny i štikami. Z řady různých novinek, které se mi vloni dostaly do ruky, byly pro mě spolu s pletenkou 4Ever Corrigator největším objevem sezony. O to příjemnějším, že ho mají na svědomí kluci “odvedle”, na jejichž dveře jsem v pátek dopoledne zaklepal.

SONY DSC

Vyprávění obou rybářů o začátcích a nelehké pouti k dnešní podobě a kvalitě gum Vláčej.cz se dá shrnout do následujících slov. Kde chybí velké peníze na nákup technologií a výrobních prostředků, vstupuje do hry nadšení amatérů, kutilství a dlouhá cesta pokusů a omylů. Než se totiž takový rybář bez chemického vzdělání a praxe v příslušné branži propracuje k profesionálně vypadajícín nástrahám, musí najít odpovědi na celou řadu otázek. Například jak zajistit jejich barevnou stálost, jak dosáhnout optimálního poměru měkkosti a pevnosti a podobně.

Mimochodem, zmíněné začátky nejsou až tak vzdálené. Odečtěme zhruba osm až deset let a jsme v samotném pravěku výroby dnešních nástrah Vláčej.cz. Přibližně tam někde začal evoluční proces, jehož prozatímním vrcholem na vývojové ose jsou objednávky od zkušených vláčkařů nebo výroba gumových miniatur pro přívlačovou reprezentaci.

Bohouš s Jardou dnes vyrábí své nástrahy v provozovně na ulici s archaickým názvem Pionýrská. Zatím stále ještě tam, i když s tím, jak musejí vykrývat rostoucí objem objednávek, už začínají hovořit o přestěhování do větších prostor.

Jejich první gumy však na Pionýrské nevznikly. Firemní vývojář Jarda je tavil a odléval u sebe doma – v kuchyni (viz jeho archivní snímek).

v26

Hmotu vyrobenou ze zastaralé receptury, zakoupené od pana Vyhlídky v Ústí nad Labem, pouštěl do sádrových forem, které vznikaly velmi pracně, třeba s osobním přispěním živočišného modelu (viz fotografie výše). Tato “pravěká” forma pro odlévání gum vděčí za svou atraktivitu opravdové rybě. Nevěříte? Ale ano, je v ní otisknuté tělo mrtvého hrouzka. Tomu říkám smysl pro dokonalost.

“To jsme ale ještě vůbec netušili, jestli z toho někdy něco bude anebo nebude,” vzpomíná Jarda.

v27

První gumy po zakoupení receptury z Ústí už vypadaly lépe (viz tento snímek), a také chytaly ryby. Ovšem z hlediska hmoty a kvality to tehdy ještě žádný zázrak nebyl.

“Byly hrozné,” přiznává bez okolků Jarda Přichystal. “Zakoupená hmota byla vyvinutá někdy v 80. letech, ale vývoj ji hodně předběhl. Chyběly jí například stabilizátory, takže gumy žraly cokoliv. Třeba Bobovi rozežraly klávesnici u počítače, na které je nechal týden ležet.”

V pravěkých dobách vývoje gum Vláčej.cz však nebyla problémem jen nestabilita hmoty, ale také barvení. Vývojář si proto pomáhal, jak uměl. Třeba sladkou paprikou.

v25---hrouzek_editace_z_fotky

vláčej1

Popisovat každý drobný posun vpřed by ale nemělo žádný smysl. Z logiky věci samo o sobě vyplývá, že se technologie i provedení gum jediného českého výrobce pomalu zdokonalovaly.

Mimo jiné tomu pomohla i krátká éra, kdy Jaroslav spolupracoval na výrobě měkkých plastových nástrah se slovenskou firmou. Bylo to období dovozu výrobní hmoty z USA a objevení tolik potřebné její kvality. Problémem však byla cena. Dovézt americkou hmotu do Česka za rozumné peníze bylo téměř nemožné. Také proto Jarda později od spolupráce ustoupil…

vláčej16

V průběhu roku 2008 už Jaroslav Přichystal věděl, že by uměl vyrobit gumy na profesionální úrovni. Chyběly mu však potřebné prostředky. Částečné řešení se ale objevilo.

Společně se svým pratchánem, který býval svého času konstruktérem Formulí 3000, sestrojili počítačem řízenou frézu. A s ní Jarda začal vyrábět formy a zároveň začal pátral po levnějším dodavateli kvalitní hmoty pro gumová tělíčka v Evropě (základní hmota nástrah Vláčej.cz v současnosti pochází od českého výrobce). Frézu posléze vyměnil za ještě kvalitnější, s níž znovu posunul dál výrobu forem, což mu v roce 2009 umožnilo udělat rozhodnutí.

“Řekl jsem: Bohouši, pojď, tak to zkusíme,” ukazuje na rozhodující milník v historii gumových nástrah Vláčej.cz. Éra pionýrských krůčků tím skončila, přišla éra výroby v Pionýrské ulici…

vláčej18

Výroba dnes vypadá jinak než před osmi lety, má již profesionální parametry. Kluci například pracují s 3D CNC scannerem, který přenese paramatery výlisku z formy do počítače, kde potom vznikne základní model realistických nástrah. Na tomto snímku je Bohouš Graman v sokolovské provozovně. Při výstupní kontrole nástrah typu banjo, které kluci prodávají pod obchodním označením Hrouzek.vláčej14

Legie nástrah Vláčej.cz, připravená do bitvy.

vláčej21

Smáčci, nymfy, raci, můžou na trachtaci aneb Část produkce připravená k expedici.

vláčej13

Prekambrium, ve kterém Jarda Přichystal barvil předchůdce dnešních gum Vláčej.cz třeba červenou sladkou paprikou, je dnes už jen úsměvnou součástí firemní historie. Barvení tělové hmoty mají kluci dávno vyřešené…

vláčej8

Extra nabídka. Taková všehochuť..

vláčej6bb

Jaroslav Přichystal a Bohumil Graman před odjezdem na brněnský veletrh Rybaření.

vláčej17

Ve svých prostorách na Pionýrské ulici kluci nevyrábějí jen gumové nástrahy, ale také například Jigové hlavičky.

vláčej7

Lucka Rečniková odlévá jigové hlavičky. V době mé návštěvy ve výrobně pracovala na speciálních, neváznoucích hlavách.

vláčej3

A nakonec takový malý workshop. Kluci mě vybídli, ať si zvolím barvy a odliju vlastní kopyta. Dostal jsem jednoduchou instruktáž, jak do otvoru puštěné formy nalít horkou hmotu, abych  se nepotřísnil, a s motorickou nešikovností sobě vlastní se ujal výroby. Jak teď vidím, byl jsem možná až příliš soustředěný a opatrný, aby své první nástrahy při otevírání formy náhodou nepotrhal.

DSCI2158

Tak se ukažte, aneb výsledek “workshopu”. Co jsem si upekl, to si taky sním. Obrazně řečeno, samozřejmě. Už aby začala sezona… vašek a candát 55 cm 5 MM

…a vypadala podobně jako ta uplynulá. V ní se gumy Vláčej.cz staly jednou z významných opor při mém úspěšném tažení sezonou. Ať se již jednalo o gumy dle vlastního barevného požadavku jako na této fotce (candát s červeno-zeleným kopytem) nebo o nástrahy v barvách dle standardní nabídky jako na fotografiích níže…

Václav Fikar

DSCI1966b

okoun 41 cm 6b

 




One thought on “Vyrobil jsem gumovou nástrahu. S logem Vláčej.cz

  1. Dobry den
    Chcel by som si vyrobit vlastne gumene nastrahy ale neviem ako sa dostat lacnejsie k tekutej gume,mal by som prosbu ci by ste mi nevedeli poradit kde sa k nej lacnejsie dostat…

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..



NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Vybráno dvacet procent. Zbývají jen dva týdny, v nichž rozhodnete

Kniha Drahoušek na česneku se slevou dvacet procent je už vyprodána. Ale ještě zbývá kniha se slevou deset procent, tuším pouhých...

Vyjde, nebo nevyjde má nová kniha? Rozhodujete právě teď

V pondělí 15. dubna zbývá už jen osmnáct dnů do konce crowdfundingu, tedy zajištění financování vytištění knihy Drahoušek na česneku.

Vydání...

Rozhodují čtenáři. Šestnáct procent pro Drahouška během prvního týdne

Drahoušek na česneku, má osmá kniha, se ke čtenářům vypravila jinou cestou než všechny předchozí. Cestou crowdfundingu, kdy je nutné během...

Mlýn Výrov v Březích vystavuje fotografie z Laponska

Až do 5. května můžete ve výrovském mlýně v Březích u Přelouče zhlédnout výstavu mých fotografií, nazvanou jednoduše Laponsko.

Výstava, která...

Crowdfunding začal! Drahoušek na česneku potřebuje vaši podporu

Trubte na poplach. Počínaje dneškem (středa 3. dubna) začala třicetidenní crowdfundingová kampaň na moji nejnovější knihu Drahoušek na česneku. Znamená to...

Top