Snímky roku 2014


Datum publikace: 03-01-2015, 13:07 v Zaostřeno na ptáky.

Jako kluk jsem kousek za sídlištěm, kde jsem tehdy bydlel, pozoroval chlapa v maskáčích. Klečel v trávě za bukem a snažil se přiblížit ke kosovi tak blízko, jak jen to šlo. Aby ho perfektně vyfotil. Velmi zblízka vyfotil. Pták mu ale frnkl a mně to všechno přišlo divné.

Dnes se občas chovám stejně. Jak jsem totiž rostl, mým očím ptáci učarovali. Ohromila mě nevšední rozmanitost ptačí říše a získala si mě i nedoceněná krása mnohých opeřenců našich končin. Začal jsem jim závidět rozhled s nadhledem, který poskytuje jen výška ptačí perspektivy.

Hlavně jsem ale ptákům začal závidět jedinečnou schopnost létat a stěží změřitelnou míru svobody, kterou jim křídla dávají. Ony jsou příčinou toho, že člověk, když pozoruje ptáky vysoko nad sebou, se cítí jako mrzák.

A tak se podobně jako zmíněný chlápek snažím být ve volné přírodě (nebo i ve městě) neviditelným, abych si stejně jako on pořídil fotku sojky nebo třeba červenky. Abych se alespoň tímto přízemním způsobem přiblížil světu, který je nám i přes svou blízkost tak vzdálený.

Zatímco však tehdy mi jeho chování přišlo divné, dnes považuji umění pořídit kvalitní fotky ptáků v přírodě za těžké. Za velmi náročnou disciplínu. Skutečně není snadné cvaknout tvora s křídly tak, aby fotka vypadala k světu. Aby měla úroveň. Ať již totiž ptáci létají nebo zrovna poskakují sem a tam, fotografy si k tělu nepouští. Přiblížit se k nim proto není snadné. Bez vhodné foto techniky, investovaného času a dobrého světla je prakticky nemožné získat kvalitní snímky ptáků.

A tak, přestože jsem rybář, do nich svůj čas tu a tam investuji. Takhle se mi má investice v roce 2014 vrátila…

Brhlík lesní

Nikde chvíli nepostojí, dokonce ani u jídla. Téměř neustále je v pohybu – rychle poletuje, poskakuje, šplhá a odlétá. Být člověčím dítětem, řekli bychom, že je hyperaktivní. Brhlík. Velký milovník starých dubů a jediný z evropských pěvců, který šplhá po stromech i hlavou dolů!

brhlík4
Brhlík lesní je mistr ve šplhu. Šplhá rychle, dokonce i hlavou dolů… Foto Václav Fikar
brhlík15
Brhlík lesní je mistrem ve šplhu. Foto Václav Fikar
brhlík14b
Co si v létě schováš, v zimě jako když najdeš. No jo, ale kam já si ten poklad schovám, abych ho v zimě našel? Foto Václav Fikar

V květnu jsem na okraji Chebu fotografoval samečka (ne, pohlaví nepoznám, ale předpokládám, že druhý z brhlíků, který seděl v dutině dubu na vejcích, byla samička), který se ukázal jako velmi dobrý hospodář…

brhlík13
Jo, tady by to šlo, tady je to dobrý. Teplota i vlhkost ujdou… Foto Václav Fikar
brhlik12
A kam schovám pro změnu tohle zrno? Foto Václav Fikar
brhlík9b
A nezapomeň! v zimě si pro tebe přijdu. Foto Václav Fikar
brhlík11b
Takhle by tu mohlo vydžet… Foto Václav Fikar

Nedaleko od “svého” dubu sbíral rozsypaná semena, která schovával do škvírek a puklin v hrubé kůře dubu. Jen v době mé přitomnosti jich ukryl aspoň patnáct. Napadlo mě, jestli je pak všechny taky skutečně najde?

brhlík7
Foto Václav Fikar
brhlík2
Foto Václav Fikar

Kachna divoká

Ze všech ptáků, které ve městech i v přírodě běžně potkáváme, se labutě a kachny fotografují nejsnadněji. Zvlášť pak ve městech, kde jsou kachny zvyklé na přítomnost lidí a často i jejich krmení. Někde dokonce tak moc, že kachny divoké tam divoké nejsou. Jsou téměř zdomácnělé.

A protože i díky tomu je tisíckrát těžší vyfotit třeba brhlíka než divokou kachnu, příliš tyto vodní ptáky nefotografuji.

kachny (3)
Za rozbřesku se samec snaží zaujmout samičku. Foto Václav Fikar
kachny (2)b
Vítej na mým ostrově, kotě. Foto Václav Fikar
kachny8
Samice si čistí peří. Foto Václav Fikar

Na druhou stranu jako rybář přicházím do styku s kachnami tak často, že se někdy prostě neudržím a po foťáku se jednoduše natáhnu. Vzhledem k moři času stráveného u vody zřejmě nevyhnutelně. Pokud totiž ryby zrovna neberou a já zahlédnu zajímavý kachní moment, vyplním rybářský prostor bez děje Pentaxem namísto prutu…

kachny
Hele, takhle bys je měl ode mě odehnat… Foto Václav Fikar
kachny15
No, a pak jsem takhle roztáhl křídla a zakačkal na ně, že jsi moje! Foto Václav Fikar

Kachny divoké žijí spořádaně v párech od pozdního léta do jara. Tehdy začíná čas páření a samice bývají hromadně znásilňované.

Zajímavé je, že jakmile si samička potom vybere svého kačera, začne ho obeplouvat a ponoukat… Ano, také v kachní říši samice samce do něčeho nutí. Pohyby hlavou přes rameno ho ponouká k útokům na ostatní samce v hejnu. Když pak oslovený kačer třeba jen náznakem odpoví (kačeří samci jsou podobně líní jako například lví nebo člověčí samci), jako že teda jo, samička se zaraduje a partnerský vztah je uzavřen…

kachny (10)
Mláďata. Foto Václav Fikar
kachny7
Mládě. Foto Václav Fikar
kachny13b
Jak se to stalo, mami? Foto Václav Fikar
kachny11
Schválně, které z káčat bude u mě první? Foto Václav Fikar

Na chebské přehradě Skalka znám zátoku, která je kvůli nepřejícnému terénu z pevniny prakticky nedostupná. Člověk, chce-li se této zátoky dotknout, musí nasednout na loď.

V červenci jsem tam pravidelně vesloval za rybami a při té příležitosti pořídil celou sérii fotek kachní rodinky, resp. mláďat s jejich matkou. “Kachňákovi” si na mě velmi rychle zvykli, zvlášť pak na mé dary (staré rohlíky, chléb a jiné pečivo), a tak vznikly nejen tyto čtyři “mláděcí” snímky…

kachny3b
Tento snímek, pořízený na jaře v době páření, jsem do retrospektivy vybral kvůli nevšednímu světlu, odrážejícímu se od hladiny. Foto Václav Fikar
kachny5
Uhrančivá… Kachní čarodějnice? Nebo zakletá kdokoliv? V početném hejnu kachen byla jedinou, kdo se přede mě odvážně postavil a nespouštěl ze mě oči. Doslova mě hypnotizovala. Proč ale, netuším. Foto Václav Fikar
kachny (9)
V zimě, když mrzne, se potrava shání hůř. Foto Václav Fikar
kachny9b
A v létě naopak snadno. Kachna si čvachtá v zalitých mělčinách. Foto Václav Fikar
kachny10
Kachna se cpe v zalitých mělčinách. Foto Václav Fikar

Sýkora koňadra

Drobné sýkory jsou hojně se vyskytující ptáci po celé zemi. Přesto není zrovna jednoduché je dobře vyfotografovat, a to kvůli jejich neposednosti. V ní si s brhlíky, s nimiž se mimochodem poměrně dobře snášejí, nezadají.

Kdo si však na sýkoru počká, ten se nakonec dočká. Třeba v Nežichově.

sýkorka9b
Koňadry nežichovské. Fotografované v předjaří. Foto Václav Fikar
sýkorka10
Koňadry nežichovské. Fotografované v předjaří. Foto Václav Fikar
sýkorka8
Frnk. Jak je to prosté. Foto Václav Fikar

Stejně jako v celé Evropě také u nás jsou nejpočetněji zastoupené sýkory koňadry. Jsou to chytří pěvci, kteří se naučili žít v blízkosti lidských obydlí a využívat člověčí pohostinnosti, zejména pak v zimě. Od jara do podzimu se pak za to lidem odvděčují intenzivní likvidací hmyzu. Housenky, pavouci, křídlatý hmyz… Sezobnou všechno.

sýkorka6
Koňadry nežichovské. Foto Václav Fikar
sýkorka5
Sýkora koňadra, zachycená v předjaří roku v Nežichově v Karlovarském kraji. Foto Václav Fikar

Mimochodem, dospělí ptáci mohou mláďata krmit i více než osmsetkrát denně (průměrně je to prý zhruba 380krát), čímž skutečně úspěšně regulují výskyt hmyzu.

Věděli jste například, že v roce 2007 napomohly hnízdící sýkory ke snížení počtu požíračných housenek v jabloňových sadech o celých padesát procent? Ne? Já také ne, ale Wikipedie má cenné údaje.

Například vám prozradí, že v Anglii se sýkory koňadry tak moc přizpůsobily lidskému způsobu života, že se naučily rozklovávat hliníková víčka lahví s mlékem a sezobávat smetanu pod ním…

sýkorka4
Kuk! Sýkora koňadra. Foto Václav Fikar
sýkorka3
Foto Václav Fikar

V každém případě pokud hmyz nesnášíte, měli byste být se sýkorkami kamarádi. Jsou dobrými hmyzobijci…

sýkorka12
Foto Václav Fikar
sýkorka (b)
Foto Václav Fikar
sýkora by vaclav fikar
Sýkorky do teplých krajů neodlétají, zimu u nás přečkávají. Foto Václav Fikar

Sýkora modřinka

Působí dojmem, jako by snad ani neměla krk, je ale čilá a stejně jako ostatní drobní pěvci nikde chvíli nepostojí… Sýkora modřinka. Stejně jako příbuzná koňadra také modřinka je cenným požíračem hmyzu.

modřinka
Hádej, proč jsem modřinka? Foto Václav Fikar

Kormorán velký

Kormoráni jsou jedni z nejlepších lovců v ptačí říši. Lovců ryb. Jsou tak dobří, že při svém apetitu a skupinovém způsobu života dokáží zcela zlikvidovat (= zbavit ryb) nejednu malou i střední řeku, která v zimě nezamrzla. Rybáři je proto nenávidí.

kormorán (2)
Vynikající letec, vynikající plavec. Kormorán – úspěšný predátor z ptačí říše. Foto Václav Fikar
kormorán (3)
Kormoráni okupují strom na břehu Ohře. Foto Václav Fikar
kormorán
Vynikající letec, vynikající plavec. Kormorán – úspěšný predátor z ptačí říše. Foto Václav Fikar

Sovice sněžná

V oblíbeném Bavorsku jsem v září pořídil tyto portrétní snímky “bílé sovy”…

sova1
Foto Václav Fikar
sova2
Foto Václav Fikar

Drozd kvíčala

Brzy na jaře jsem procházel kolem pole. Zemědělec tam do suché půdy sel zrní, avšak… Sotva se secí stroj vzdálil o několik brázd výš, snesl se na čerstvě oseté pole obrovský mrak různých ptáků (kosů, strak, sojek, drobných pěvců, drozdů a dalších), aby všichni společně zasedli k prostřenému hodovnímu stolu…

drozdi4
Drozd kvíčala na čerstvě osetém poli. Sleduje, jestli mu náhodou neužírám… Foto Václav Fikar
drozdi6
Drozd kvíčala špacíruje polní brázdou, plnou zrní. Foto Václav Fikar
drozdi7
Drozd kvíčala hoduje na čerstvě osetém poli. Foto Václav Fikar
drozdi3
Drozd kvíčala hoduje na čerstvě osetém poli. Foto Václav Fikar

Kavka obecná

Jednoho srpnového rána po dešti jsem procházel skrz jeden z chebských parčíků a tam si všiml tří kavek, jak vytahují z trávníku žížaly. A tak jsem se zastavil, přikrčil za stromem a začal si dělat radost jejich focením.

Zhruba jen o tři minuty později jsem si všiml, že mě z druhé strany parčíku pozorují dva malí kluci. Moje chování se jim muselo zdát divné. Tak jako kdysi mně. Možná ale některého z nich jednou bude bavit lovit pěkné ptačí snímky…

kavka
Kavky. Foto Václav Fikar
kavka7
Důkladná kavka. V trávě a pod listím hledá žížaly a další spadaný hmyz. Foto Václav Fikar
kavka (2)
Kavka. Foto Václav Fikar
kavka5b
Kavka hledá v trávě žížaly a další spadaný hmyz. Foto Václav Fikar
kavka3
Kavka. Foto Václav Fikar
kavka6
Kavka. Foto Václav Fikar

Racek chechtavý

Coby rybář jsem v téměř každodenním kontaktu nejen s divokými kachnami, ale také s racky…

racek (4)b
Racek chechtavý. Foto Václav Fikar
racek
Racek středomořský. Foto Václav Fikar
racek (2)
Racek chechtavý. Foto Václav Fikar

Čížek lesní

Dalším z neustále poletujících a poskakujících pěvců, kteří švitoří dokonce i v zimě, je čížek lesní.

čížek
Čížek cosi zahlédl. Tam dole. Foto Václav Fikar
čížek2
Foto Václav Fikar
čížek7
Samice čížka lesního našla na zemi potravu. Foto Václav Fikar
čížek4
Samec čížka lesního hledá potravu na zemi. Foto Václav Fikar

Potápka roháč

K vodě neodmyslitelně patří i jeden z nejkrásnějších ptáků, jakého tam vůbec můžeme potkat – potápka roháč. Tento nejrozšířenější druh potápek potřebuje k životu málo – jen hlubší vodu a dostatek rákosí.

roháč2
Potápka roháč sedí na hnízdě. Foto Václav Fikar
roháč1
Potápka roháč sedí na hnízdě. Foto Václav Fikar

Půvaby roháčů naplno rozkvetou v době rozmnožování, kdy se zvýrazní jejich tmavá límcová pera. V té době obě pohlaví propadají pozoruhodnému zásnubnímu tanci, během kterého se jeden druhému klaní a jeden druhému představují kusy vodních rostlin, pro které se museli potápět pod hladinu (tyto zásnubní dary později využijí ke stavbě hnízda v rákosí).

roháč3
Potápka roháč sedí na hnízdě. Foto Václav Fikar

Sojka obecná

Jako dítě jsem se radoval pokaždé, když jsem na mýtině nebo u lesní pěšiny našel sojčí pírko. Sojku jsem tenkrát znal jen z obrázků, a tak jsem měl modré sojčí pírko za vzácnost. Snad i proto mi máma říkala, ať si ho schovám, že sojčí pírka nosí štěstí…

Dnes znám sojky velmi dobře, města i volná příroda jsou jich relativně plné. A radost z modrých sojčích pírek mám stejnou, ovšem jen na fotografiích…

sojka10
Až tě chytím, tak tě sním… Sojka doluje z kůry lípy larvu. Foto Václav Fikar
sojka11
Až tě chytím, tak tě sním… Sojka doluje z kůry lípy larvu. Foto Václav Fikar
sojka12
… a vydolovala ji! Foto Václav Fikar
sojka9
Hmmm, chutnala. Jestlipak je tam ještě jedna? Foto Václav Fikar

Sojky jsou všežravci, potravu si obstarávají jak na stromeh, tak na zemi. Z rostlinné stravy milují žaludy a bukvice, které si uschovávají ve svých skrýších na zimu. Rády se však nacpou i lískovými oříšky, obilím a dalšími semeny nebo třeba jeřabinami. Živočišnou část jejich stravy tvoří hlavně hmyz (larvy, housenky, červi, plži a slimáci), částečně i malí obratlovci jako mladí ptáci, myši nebo malí nejedovatí hadi. Najdou-li mršinu, nepohrdnou ani jí.

Podle odborníků na ptactvo je role sojky při plenění hnízd jiných ptáků většinou zveličována. Naopak ona sama se stává častou kořistí větších dravých ptáků jako jestřábů nebo puštíků, její hnízda pak bývají vyžírána kunami i kočkami.

sojka15
Co to tam dole vidím? Wow, poklad. Loňský žalud! Foto Václav Fikar
sojka14b
Tak pojď k tatínkovi… Foto Václav Fikar
sojka13b
Co na mě tak kouká? Hele, nečum, tohle je můj žalud! Foto Václav Fikar

Začátkem července jsem se vypravil se svými syny na pěší výlet. A zabloudili jsme až do dalekých ovocných krajů, kde právě začala sklizeň třešní. Majitel zahrady však o ní nevěděl, nebyl přítomen. A tak si dvě sojky pěkně nacpávaly pupík, zatímco jsem je fotil přes plot…

sojka(b)
Že ty jsi tady zrála pro mě, viď?! Foto Václav Fikar
sojka4
A teď jsi spolu uděláme dobře aneb přistižena při činu… Foto Václav Fikar
sojka6b
A teď jsi spolu uděláme dobře aneb přistižena při činu… Foto Václav Fikar
sojka3
Mňam! Tahle zahrada je požehnáním… Foto Václav Fikar

Straka obecná

Stejně jako sojka také strka patří k větším pěvcům, konkrétně se jedná o krkavcovitého pěvce. A i když barvami neoplývá, marná sláva, je krásná. Ve městech se cítí jako doma, podobně jako třeba holubi…

straka3
Straka v ulici 26. dubna v Chebu. Foto Václav Fikar
straka4
Straka v ulici 26. dubna v Chebu. Foto Václav Fikar
straka5
Straka našla v březnu potravu. Pytle se zahradnickým substrátem, uskladněné před obchodem OBI. Foto Václav Fikar

Kos černý

Hojným městským ptákem je kos černý. Narazit na něj můžeme všude, kde je jen kousek trávy a pár křovin nebo stromů. Kos je velmi přizpůsobivý a zatraceně dobře si zvykl na prostředí lidí. Dokonce tak moc, že odborníci dnes podle vztahu kosa černého k člověku rozlišují “kosáky” na dvě oddělené subpopulace.

Na původní, lesní populaci, která stále ještě žije skrytým způsobem v lesích. A na populaci městskou (urbánní), která se přizpůsobila životu v intravilánech měst a obcí. A právě tato populace už dnes početně výrazně převyšuje původní lesní kosy.

kos
Kos snídá v ranní trávě. Foto Václav Fikar
kos4
Kos hledá potravu. Foto Václav Fikar
kos5
Kos hledá potravu. Foto Václav Fikar
kos od václav fikar
Vánoční hodování samice kosa černého. Foto Václav Fikar

Červenka obecná

Dalším drobným pěvcem je červenka obecná. Je velká asi jako vrabec, má kulovité tělo s charakteristickou náprsenkou oranžové až oranžovočervené barvy…

červenka3
Momentka aneb můj poslední ptačí snímek roku 2014. To se takhle s Lukášem a Martinem loučíme 30. prosince s rybářskou sezonou na svazových vodách, když tu si na Martinově prutu přistane odpočinout červenka… Foto Václav Fikar
červenka
Řekl, lásko má já stůňu… Pěvec jako vyšitý. Foto Václav Fikar

Vrabec domácí

V 80. letech jich bylo všude plno, v 90. letech ale místy zcela zmizeli. Hlavně ve městech. Jako by je přes noc někdo odčaroval.

Pamatuji si, jak jsem se v roce 2001 v Kolíně prudce zastavil a málem oněměl úžasem. Spatřil jsem vrabce! A najednou jsem si uvědomil, že vrabčáka, toho obyčejného ptáčka, kterých bylo vždycky všude dost, jsem vlastně neviděl už několik let.

Dnes je situace naštěstí jiná. Alespoň podle mého pozorování se vrabci do českých měst pomalu vrací…

vrabec10
Vrabci odpočívají na plotě. Foto Václav Fikar
vrabec9
Vrabci odpočívají na plotě. Foto Václav Fikar
vrabec3
Vrabci. Foto Václav Fikar
vrabec11
Vrabci odpočívají na plotě. Foto Václav Fikar

Vrabci jsou známí tím, že si staví velmi neupravená hnízda, tzv. vrabčí hnízda. Proto rozcuchaným vlasům na hlavě říkáme “vrabčí hnízdo”.

vrabec7
Kolem vrabce poletují drobné mušky. Foto Václav Fikar
vrabec2
Maskovaný. Člověk by ho skoro přehlédl… Foto Václav Fikar

 Václav Fikar
5 thoughts on “Snímky roku 2014

  1. Dobry den.krasne fotky.prosim o radu.nase kocka porad chyta sykorky.dnes se mi jednu podarilo snad zachranit.ma neco s kridlem.muzu ji nechat v kleci chytat hmyz cervy a podobne.?muze prezit do jara nebo zahojeni kridelka?nechci jej nechat venku osudu.dekuji

    • Dobrý den, Sabino, děkuji moc za Váš komentář. S tímto problémem bohužel nedokážu poradit, doporučuji se obrátit přímo na nějakého odborníka – ornitologa.

  2. Krásné fotografie, Vašku. Taky se snažím někdy v přírodě vyfotit ptáky, ale chybí mi ta technika a ochota investovat čas 🙂 Když vidím tvoje fotky, tak ty svoje asi hned smažu 😀

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Skladba týdne

Hudba je lék. Hudba je droga. Hudba je rozkoš. Hudba je vzduch, který dýcháme. Hudba je moře. Hudba je boží dar....

Valdštejnova desítka už za 40 dnů. Budu znovu na startu

Na konec přece jenom! Po dvou letech se vracím na start mezinárodního běžeckého závodu Valdštejnova desítka, který letos startuje v sobotu...

Zahájení na mělčinách. Devět nástrah pro zajímavý start sezóny

Pro rybáře v Česku není většího svátku než 16. června – zahájení sezóny lovu dravých ryb na vodách Českého rybářského svazu a...

Drahoušek na česneku vyjde 2. prosince

Nakladatelství Pointa ze skupiny Albatros Media oznámilo, kdy vyjde má kniha Drahoušek na česneku, v níž na čtenáře čeká celkem osmnáct...

Pevnost Boyard v Chebu a Karel IV. ve Varech

Velmi úspěšným byl 1. ročník týmové soutěže Chebská pevnost Boyard, inspirované slavnou televizní show. Do soutěže v historické části města, kterou...

Top