Příběhy 10 fotografií měsíce: LISTOPAD


Datum publikace: 03-12-2017, 10:22 v Uncategorized.

Jářku, to už se tak někdy sejde. A tak jsem v listopadu fotografoval víc mobilním telefonem než zrcadlovkou, což se mi velmi dlouho nestalo. Přesto jsem pořídil hned několik snímků, které u vás zabodovaly.

Pro mě osobně byl událostí měsíce jubilejní 20. ročník Literárních Františkových Lázní a jízda happeningovým literárním vlakem, kam pořadatelé pozvali také mě. Zvláštní vlak, vypravený z Chebu, se mi líbil nejen svojí atmosférou. Zúčastnil jsem se ho i s Pentaxem a některé z fotografií, které jsem během jeho jízdy do bavorského Hofu a zpět pořídil, se setkaly s nemalým ohlasem.

Nejvíce lajků však přesto posbírala jiná fotografie. Paradoxně jsem ji pořídil až 30. listopadu večer, tedy v poslední listopadový den, kdy jsem ji také publikoval. Do čtyřiadvaceti hodin obdržela přes 420 palců nahoru a k nim řadu skvělých komentářů…

Světlo, sníh a věž

Několik stovek palců nahoru (lajků) a desítky komentářů během pouhých čtyřiadvaceti hodin učinilo z této večerní fotografie můj snímek měsíce. Nutno ale říct, že na sociálních sítích jsem fotografii publikoval v barvě (barevnou si ji můžete prohlédnout například zde – v sekci Ulice, města a regiony – http://www.vaclavfikar.cz/category/streets/). Na fotografii, která zachycuje náladu posledního listopadového večera v historickém centru Chebu, je pohled od divadelní budovy směrem k Františkánskému náměstí. Toho dne napadl na Chebsku první sníh nadcházející zimy, jehož stříbrně studená barva v kombinaci se žlutým osvětlením pouličních lamp, historizujícími budovami a vyčuhující věží kostela Zvěstování Panny Marie vykouzlily výjimečnou večerní atmosféru momentu.

Zapadlý náklaďák s kapry

Tento snímek zachycuje upuštěnou přehradu Skalka a nákladní tatru rybářské organizace, která má na kapotě kontejnery s kapry určenými k zarybnění zmíněného revíru. Při otáčení na měkkém písčitém břehu náklaďák zapadl a vepředu se postupně zahrabal. Momentku jsem pořídil mobilním telefonem. Jak naloženou tatru z písčitého uvěznění vyprostili, netuším. Věřím nicméně, že své poslání, totiž zarybnění přehrady, splnil.

Kaiser und Dichter

Jak jsem již uvedl, událostí listopadu byl pro mě 20. ročník Literárních Františkových Lázní. A zvlášť pak účast na palubě speciálního happeningového vlaku spisovatelů, básníků a muzikantů, kam pořadatelé festivalu pozvali české a německé spisovatele, básníky, hudebníky a další osobnosti. Výjimečný projekt na závěr františkolázeňského festivalu se skvělou atmosférou a hudebně-poetickou náladou, kterého se zúčastnili například Petr Janda (Olympic), Jiří Werich Petrášek, Sabine Dittrich, Zuzana Vajnerová Cerovská, Dušan Spáčil, František Tylšar, Alois Marhoul… Tento snímek jsem pořídil v secesním salónku nádražní budovy v Hofu, kde nakladatelství Mladá fronta křtilo novou knihu Sabine Dittrich, nazvanou Potomci mlčení. Po křtu jsem požádal dvojníky císaře Franze Josefa I. a básníka Karla Hynka Máchy, aby se mi postavili vedle sebe. Před tyto masivní zdobené dveře.

Zavolá mu?

Na palubě speciálního happeningového vlaku literátů a muzikantů jsem si nemohl nevšimnout nápisu ZAVOLEJ MI na opasku tohoto muže, který procházel kolem mého sedadla. Natáhl jsem se po Pentaxu a nastavil parametry foťáku s tím, že si tuto úsměvnou blbinu cvaknu. V ten moment se mi však nemohlo přihodit nic lepšího. Totiž až štítivě odmítavá grimasa cestující naproti mně, která ale samozřejmě nemá ani nejmenší tušení o tom, co právě teď čtu a co vlastně fotografuji. Ať žije kouzlo nechtěného.

Vlak s harfou

Jedním z desítek hostů zvláštního literárního happeningového vlaku byla také harfenistka Zbyňka Šolcová. Účastníci zájezdu tak zpívali nejen hity Olympicu s Petrem Jandou, hrajícím na španělku, ale poslouchali i krásné tóny této harfy. Mimochodem, větší zavazadlo na palubě zmíněného speciálního vlaku nebylo.

Portrét s cigaretou

Držitelka divadelní Ceny Thálie 2015 pro činoherce do 33 let, herečka Západočeského divadla v Chebu Pavla Janiššová. Po delší době byla dalším hostem mých Hovorů u kávy. Protože jedno z témat našeho povídání u piva a brambůrek byla i neobvyklá událost, která se týkala kouření a k níž došlo během záříjového představení hry Jméno, vymyslel jsem si na ni portrét s cigaretou. Ač není klasický kuřák, souhlasila. Portrétoval jsem ji několik dnů po rozhovoru v prostorách Západočeského divadla.

Sto zvířat a jedna ryba

Jeden z večerů devítidenního festivalu Literární Františkovy Lázně byl zasvěcený legendární české kapele Sto zvířat. Kapela, které byl věnovaný hudebně-literární večer nazvaný Sto zvířat a jedna ryba, se ve františkolázeňském společenském době popasovala s nejvyšším sálem, v jakém kdy prý hrála… Zleva: Andělka s rybou (maskot Literárních Františkových Lázní), Jiří Hanzlík, Pavel Herzog, Martin Líska a Willem Veersteg. Rovněž tento snímek je pořízený mobilním telefonem.

Petrové a jejich stíny

A ještě jedna fotografie, pořízená během 20. ročníku festivalu Literární Františkovy Lázně. Na koncert skupiny Sto zvířat se přišla podívat i česká rocková legenda – Petr Janda z Olympicu (který byl později i hostem speciálního happeningového vlaku literátů a hudebníků). Na fotografii ho zpovídá Petr Jančařík. Snímek, opět cvaknutý mobilem, je hrou tmavých siluet a stínů.

Jindřich a japonská Jamamba

Již tradičně v adventním čase (o víkendech) se v prostorách Galerie výtvarného umění v Chebu koná čtení pohádek nejen pro děti, a to v podání herců Západočeského divadla Cheb. Letos na téma Japonské pohádky. Snímek zachycuje ostrého Jindřicha Skopce, který čte pohádku, a rozmazanou zápornou pohádkovou bytost Jamambu, kterou ztvárňuje jeho kolegyně Radmila Urbanová. Fotografie se mi líbí pro dynamiku a kontrast ostrého čtenáře a rozmazaného pohybu záporné postavy, a proto jsem ji vybral. I tento snímek byl pořízený mobilním telefonem.

Budiž (vánoční) světlo

Město Cheb zahajuje měsíc trvající vánoční trhy vždy poslední listopadovou sobotu, čímž je již tradičně jedno z prvních v zemi. Zahájení Chebských vánočních trhů obnáší mimo jiné slavnostní rozsvícení vánočního stromu, stejně jako rozsvícení výzdoby celého náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Podobně jako v předchozích letech také letos se této zahajovací podívané, spojené s vystoupením zpěvačky Petry Janů, zúčastnily tisíce lidí. Snímek jsem pořídil z okna dětského pokoje bytu mé kamarádky.

Foto Václav Fikar




Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..



NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Duben. Měsíc prodeje Drahouška na česneku

Moji osmou knihu Drahoušek na česneku budete mít již za týden na dosah. Hned po Velikonocích začíná crowdfundingová kampaň na Pointě,...

Co nevidět uvidíte. Fotografie ze severu

V sobotu 6. dubna začíná výstava mých fotografií ve Výrovském mlýně v Břehách u Přelouče. Vernisáž výstavy nazvané “Laponsko” začíná v...

Předprodej Drahouška začíná hned po Velikonocích

Mládí je v trapu, ale do důchodu hodně daleko. A někde mezi tím blázinec všedních dnů. Veselé příběhy ze života roztržitého chlapa,...

Laponsko. Výstava fotografií z dalekého severu začíná 6. dubna

V prostorách Výrovského mlýna v Břehách u Přelouče se od konce března do poloviny května uskuteční výstava mých fotografií nazvaná “Laponsko”....

Odtajněno. Autorkou obálky nové knihy je Magda Kadlecová

Oficiální 30-denní předprodej mé nové humoristické knihy “Drahoušek na česneku” bude zahájen v závěru března, a to výhradně jen na webu...

Obálka knihy Drahoušek na česneku v příštím týdnu

Do zahájení oficiálního předprodeje mé zbrusu nové knihy “Drahoušek na česneku” zbývá přibližně šest týdnů.

Pokud vás ale už nyní zajímá,...

Top