Malá rybářská poradna


Datum publikace: 30-03-2013, 15:09 v Malá rybářská poradna.

Dobrý den, pane Fikar, s dovolením bych se rád Vás pozeptal, zkušeného přívlačkáře. Letošní sezonu se věnuji lovu sumci na přívlač. Chytám na rybníku a mé největší woblery váží cca.40-50 gr. při dopadu na klidnou hladinu je to ve večerních hodinách docela rána a pořádný šplouchanec. Rybník má cca. 2m hloubku. Mám za to, že při takovýchto dopadech musím vyplašit každého sumára. Souhlasí to ?? Děkuji za radu, R. L. (červenec 2014)

Dobrý den, to je velmi složitá otázka… Samozřejmě, že můžete mít pravdu, na druhou stranu nikoliv nutně. Záleží na součinu více okolností a místních vlivů, mimo jiné na četnosti hladinového ruchu, jeho pravidelnosti, barvě zvuků… I když se jedná o jiný zvuk než je dopad wobleru, dosedají na hladinu pravidelně vodní ptáci? To vše může napovědět, jestli jsou zdejší sumci na hladinový vzruch zvyklí či nikoliv a plaší je. Ostatně k jejich vábení se používají vábničky, kterými se tluče o hladinu… Například na Jesenici jimi tlučou rybáři o hladinu už v hloubce kolem tří metrů…


Ještě jedna maličkost by mne zajímala. Do jaké míry ovlivňuje barva wobleru četnost záběrů ? Jednou se píše, že vůbec a v jiném článku, že ano ?? Je pravda někde uprostřed? R. L. (červenec 2014)

Dobrý den, také to je je z mého pohledu velmi zajímavá otázka… Obecně se předpokládá, že u sumce barva zásadní roli nehraje, už jen kvůli jeho malým očím a aktivnímu životu v šeru a ve tmě, kdy je donucen preferovat jiné smysly. Jistě na tom bude notný kus pravdy, na druhou stranu jsem v posledních pěti letech zažil nejméně tři momenty, kdy sumec napadal výhradně jen jednu barvu při použití stejného typu nástrahy.

Chytali jsme s kamarádem na Labi ve tmě, používali jsme stejný typ wobleru ve stejné velikosti (Gloog Ares 12 cm) a jím prohazovali stejný, poměrně malý vracák u břehu. Rozdíl byl jediný – já chytal barvu červeného okouna, on přírodní plotici. Výsledek? Z tohoto malého vracáku přišly tři záběry na červeného okouna, na plotici žádný.

Následující rok jsme zažili na jiném místě to samé, ovšem za bílého (pošmourného) dne. Woblerem byl tentokrát jerkový Slider 10 cm, přičemž sumci pod jezem napadali výhradně jen Slider v barvě fire tigera, ostatní ignorovali.

Takže v zásadě asi bude platit, že barva není u sumce až tak důležitou, narozdíl třeba od okounů, bolenů, štik i candátů, na druhou stranu mohou nastat a občas nastanou situace, kdy je tomu překvapivě naopak…)


Dobrý den, uvažuji o koupi nového vláčáku pro vertikální přívlač z lodi, cílová ryba candát. Hloubka vody 10 – 20 m. Moje laická představa (nejsem si jistý, že správná) je fireball 10-25g, šňůra 10 kg a buď mrtvá rybka nebo ripper 3-4″. Jaký mám zvolit prut? Bude stačit Jenzi Okinawa Speed Spinning (2,4 m, 12-30 g.) nebo lépe Jenzi Xperanza Outdoor Adventure (2,4 m – 25-45 g.), případně jiný? Asi bude lepší na tuto hloubku tuhá páteř a tvrdší špička, ale to je můj názor naprostého lajka. Jenzi prut jsem měl v ruce jednou u kamaráda asi před rokem, líbil se mi, ale byla to nějaká varianta, tuším 2,7 m a asi 10 g. Ještě se chci zeptat… Např. na Orlíku v hloubce 15 – 20 m… Jakou zátěž (jig, ball….)? Možná moje představa 25 g. je předimenzovaná. Asi spodní proudy nebudou tak silné, i když budu chtít chytat vyloženě pod lodí… S.M. (březen 2013)

Vzhledem k firebollu kolem 25 gr., na kterém bude navlečená ještě nástraha, která samozřejmě také něco váží (nástraha pak nakonec dle velikosti a hmotnosti gumy může vážit i 35-40 gr.), bych asi upřednostnil Xperanzu.
Na druhou stranu při hlavičce 10-15 gr. se jasně nabízí právě Okinawa. Okinawa je navíc lehčí – přece jenom při dlouhém vláčení člověk s každou další hodinou cítí každých dvacet gramů navíc.

Otázkou tedy je, které gramáže hlaviček (v souvislosti s volbou vhodného prutu je k ní vždy nutné přičíst ještě pár gramů nástrahy) budete nakonec víc preferovat… Při hlavičkách do 20 gr. bych určitě volil Okinawu, koneckonců pruty Jenzi (jako většina německých značek – Sportex, D.A.M…) mají silové rezervy a snesou lehké předimenzování při odpovídajícím způsobu nahazování. Při hlavičkách nad 20 gr. už stojí za úvahu vámi zmíněná Xperanza. Mimochodem, vloni jsem chytal velmi kvalitní Jenzi Mitsuki Kaitsu (2,4 m, 10-30 gr.) a gumové nástrahy s celkovou hmotností kolem 20-25 gr. (hlavička + guma) zvládal bez problémů, a to i při odhozu ze břehu.

Pokud jde o dotaz směřovaný k uvedené hloubce na Orlíku, to není tak jednoduše zodpověditelná otázka. V nějaké zátoce, hluboké 15 metrů, nemusí být žádné spodní proudění a klidně si tam vystačíte s 10-13 gramovou hlavou. Naopak v místech, kde je spodní tah intenzivní, může být i 20 gramů za určitých okolností málo. Záleží na konkrétním místě, kterému se pak nástraha přizpůsobuje.

Pětadvacet gramů těžký jig na dvacetimetrovou hloubku v podání Orlíku a z pohledu lovu candátů není předimenzovaný, tady o tom přemýšlíte velmi dobře. Možná, pokud budete používat větší nástrahy s výhledem k větším candátům (na Skalce a Jesenici chytáme s kamarádem i shady 13 až 18 cm dlouhé) by asi byla o málo vhodnější Xperanza. Máte-li citlivou ruku, tímto prutem ucítíte i případně lehčí použité nástrahy s celkovou hmotností kolem 15 gramů.


dobry den prajem. mal by som na vas par otazok ohladne vyberu udice znacky jenzi, kedze vtom behate uz niejaky ten piatok a mate s nou skusenost. potrebujem poradit medzi 2 druhmi privlacovej sady, a to su xperanza a okinawa. ktora je podla vas lepsia na privlac na stiky spolu s navijakom nexxos 3500 gramas. udice som si zvolil aj na xperanzu aj na okinawu tu najvisiu – teda u xperanzi hecht gramas a u okinawi tiez tak niejak. dlzka udice je pre mna optimal 2,70. pouzivam nastrahy – blinkre, kopitka, zive aj mrtve rybky, vopred dakujem za vas nazor, alebo ak mate niejaky tip na privalacovku, budem rad, ak mi date tip. este raz dakujem, s pozdravom d., slovensko (březen 2013)

Hezký den, Okinawa i Xperanza jsou novinky od Jenzi pro sezonu 2013 a prozatím jsem je nechytal (odpovídáno březen 2013).  Určitě si je před sezonou koupím, protože se mi velmi líbí, i když preferuji korkovou rukojeť.

Od kamaráda, který si Okinawu koupil pod stromeček, v tuto chvíli vím, že je to velmi rychlý a lehký vláčák. Byl z něj doslova nadšený, koupil si 2,7 m (12-30 gr.), hlavně kvůli bolenům. Podle jeho popisu je to prut jako dělaný na woblery a třpytky. Tento jeho prut váží jen 163 gramů, což je opravdu skvělé.

Xperanza vypadá stejně atraktivně, jen je o něco málo těžší.

Pokud jde o ty štiky, což jsem nedávno řešil s jedním zákazníkem a komunikoval s vedoucím skladu Jenzi v Německu, Xperanza, která má spodní grafitový díl zpevněný křížovým vinutím, je oproti Okinawě v horním dílu o málo měkčí. Při zdolávání má dynamickou, zhruba poloparabolickou akci. Akce Okinawy je o něco rychlejší, jak mi bylo řečeno.

Ve 2,7 metru nabízí Xperanza řadu Hecht (264 gr, 30-90 gr.) a Okinawa (181 gr., 25-60 gr). Oba jsou designově krásné, oba kvalitní, takže to bude jen o tom, jak těžké nástrahy s nimi budete nejčastěji vodit… Budou-li to nástrahy zhruba od 15 do 25 gramů, pak ukážu na Okinawu. Pokud ale budete nejčastěji vodit nástrahy mezi přibližně 35 až 50 gramy, je Xperanza jistější volba.

Pokud se navic vedle toho na štiky vyloženě specializujete a chytáte pravidelně i kusy přes 80 centimetrů, případně se vám někdy, byť náhodou, podaří i metrový sumec, volil bych právě Xperanzu.


Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli radši chytáte na 3D holografické wobblery, které vypadají od nerozeznání od živých, nebo na „obyčejné“. Začínám s přívlačí, mám chatu na Slapech a nemohu se rozhodnout. 3D holografické wobblery mi jeden známý doporučuje, druhý ale říká, že na ně nic nechytil… Co byste mi poradil? P. R. (březen 2013)

Dobrý den, především je nutné říct, že wobblery nejsou o tom, jestli vypadají do puntíku stejně jako skutečná ryba, lépe než skutečná ryba či jinak než skutečná ryba.

Wobbler je v první řadě dráždidlo! Spouštěč dravčích instinktů. Dráždidlo, které tvarem přibližně připomíná přirozenou rybí kořist dravců. Tuto umělou nástrahu pak rybář oživuje svýma rukama, a to tak, aby cílovou rybu přiměl k zabijáckému výpadu, útoku. Pracuje s ní tak, aby se ve vodě chovala jako raněná rybka, jako bojácná rybka, jako zmatená rybka, jako koketná rybka, jako prchající rybka…

Pokud se mě ale ptáte, jestli si koupit 3D holografický wobbler, řeknu vám: Jistě, proč ne?! Zkuste ho a sám uvidíte. I když já osobně je nepoužívám, neboť jsem s nimi v minulosti žádnou díru do světa neudělal, nic proti nim nemám.

Pokud jde o imitace přírodních vzorů, upřednostňuji ty „obyčejné“, jak píšete. Volím takové, které mají ve srovnání s 3D holografy poněkud střídmější dekory, které své přírodní vzory připomínají spíš jen v náznacích (oko, naznačená skřelová kost, šupinky, ploutvičky), nebo i věrněji, ovšem bez 3D holografického efektu.

Často a velmi rád také pracuji a fluorescenčními barevnými vzory, které se sice vůbec nepodobají barvě přirozené kořisti predátorů, ale často právě ony fungují jako výborné dráždidlo.




2 thoughts on “Malá rybářská poradna

  1. Dobrý den, Lubomíre, s tímto konkrétním prutem mám osobní zkušenost a mohu ho dle zadaných specifikací doporučit, přestože woblery a rotačky obvykle chtějí trochu jiný typ (s jinou akcí) než gumy, které se lépe vodí “měkčím” prutem. Jedná se o přívlačový prut s akcí “medium light”, někde na půl cesty mezi rychlým a optimálně měkkým prutem, který je navíc velmi kvalitní (a dobře vypadá :). S Vámi zmíněným Sportexem osobní praktickou zkušenost nemám.

  2. Dobrý den,
    chci se zeptat na Váš názor na prut Jenzi Mitsuki Soft Cast ML 2,7m 10-30g. Byl mi doporučen panem Netáhlem z Velkaryba.cz a vidím, že Vy máte pruty Jenzi v oblibě. Další alternativa, o které uvažuji je Sportex Black Pearl ve stejné gramáži a délce. Děkuji předem za názor!

    (Zde původní mail pro pana Netáhla s popisem mých požadavků:

    Dobrý den,
    rád bych Vás požádal o radu ohledně výběru přívlačového
    prutu. Momentálně vlastním Shimano Catana Medium Heavy 270cm.
    Hledám prut, který nebude takové “dřevo”. Chytám většinou na
    mimopstruhových stojácích a Labe (žádné velké proudy).
    Oblíbené nástrahy – woblery, gumy, rotačky. Cílová ryba – candát, štika,
    bolen, okoun. Cenově do 3.000,-. Upřednostním korkovou rukojeť.
    Díky předem za případné tipy!!! )

Komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..



NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY:

Závěrečná třetina. Zápas o knihu se rozhoduje

Milí návštěvníci mých stránek, začnu obrovským poděkováním! Děkuji všem 42 čtenářům a podporovatelům, kteří v prvních dvou třetinách crowdfundingové kampaně mé...

Trošku Sex ve městě, trošku rodinný, pro někoho i nostalgický čtení plný vtipu, ale i vážnosti, napsala o Drahouškovi recenzentka

Influencerka a knihomolka Wendy Vivien Šimotová, která patří mezi betačtenářky humoristické knihy Drahoušek na česneku, včera na svém Instagramu uveřejnila recenzi...

Vybráno dvacet procent. Zbývají jen dva týdny, v nichž rozhodnete

Kniha Drahoušek na česneku se slevou dvacet procent je už vyprodána. Ale ještě zbývá kniha se slevou deset procent, tuším pouhých...

Vyjde, nebo nevyjde má nová kniha? Rozhodujete právě teď

V pondělí 15. dubna zbývá už jen osmnáct dnů do konce crowdfundingu, tedy zajištění financování vytištění knihy Drahoušek na česneku.

Vydání...

Rozhodují čtenáři. Šestnáct procent pro Drahouška během prvního týdne

Drahoušek na česneku, má osmá kniha, se ke čtenářům vypravila jinou cestou než všechny předchozí. Cestou crowdfundingu, kdy je nutné během...

Mlýn Výrov v Březích vystavuje fotografie z Laponska

Až do 5. května můžete ve výrovském mlýně v Březích u Přelouče zhlédnout výstavu mých fotografií, nazvanou jednoduše Laponsko.

Výstava, která...

Top